fbpx

Doradca podatkowy. Czy jego opinia jest wiążąca?

Doradca podatkowy pomaga przedsiębiorcom zrozumieć zawiłości podatkowe i dopasować rozwiązania prawne do sytuacji firmy, tak by w jak najbardziej optymalny sposób można było prowadzić działalność. Czy opinia doradcy podatkowego jest wiążąca?

Usługi doradców podatkowych są coraz popularniejsze. Im bardziej skomplikowane prawo podatkowe, tym częściej przedsiębiorcy decydują się na współpracę z doradcami podatkowymi.

Doradca podatkowy w przeciwieństwie do księgowego może udzielać porad, wyrażać opinie, a także wyjaśniać wszelkie kwestie związane z podatkami. Doradca podatkowy wykonuje swoje usługi z należytą starannością. Jest profesjonalistą, co powoduje, że swoje usługi powinien świadczyć z zachowaniem należytej staranności jako ekspert. To wszystko powoduje, że zła interpretacja dokonana przez doradcę podatkowego może skutkować koniecznością zapłaty odszkodowania podmiotowi, który takiego doradztwa oczekuje.

Doradca podatkowy opiera swoje opinie na aktach prawnych. Doradca podatkowy odpowiada za rzetelność wydawanych opinii i rekomendacji. Nie może też reklamować swoich usług bezpośrednio.

Czy opinia doradcy podatkowego jest wiążąca?

Doradca podatkowy, podobnie jak adwokat wydaje swoją opinię wedle swojej interpretacji opartej na przepisach prawa. Odpowiada jako profesjonalista za taką opinię i za skutki, które niesie za sobą. Jeżeli doradca popełni błąd bo nie zna przepisów albo z powodu zaniechania, to ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Doradca podatkowy może też być pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Odpowiedzialność doradcy podatkowego

Odpowiedzialność karno-skarbowa grozi doradcy podatkowemu jeśli popełni błąd np. źle interpretując prawo podatkowe lub jeśli źle obliczy podatek, a to przyczyni się do straty u klienta. Wszystko dlatego, że według kodeksu karnego skarbowego, doradca podatkowy zajmuje się sprawami gospodarczymi i w związku z tym może odpowiadać za wszelkie niezgodności, do których przyczynił się.

Ze względu więc na sporą odpowiedzialność doradcy podatkowego, każdy doradca podatkowy musi podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywanymi czynnościami doradztwa podatkowego. Takie ubezpieczenie dotyczy zarówno samego doradcy podatkowego, jak i wszystkich osób, które w jego imieniu działają albo z nim współpracują w zakresie wydawania opinii czy interpretacji.

No dobrze, czy w związku z tym można uznać, że opinia czy rekomendacja doradcy podatkowego jest wiążąca? Biorąc pod uwagę fakt, że działa on jako profesjonalista, należy uznać, że tak, że interpretacja doradcy podatkowego jest wiążąca. Jeśli jako przedsiębiorca to wciąż dla ciebie za mało, możesz poprosić doradcę lub wystąpić samodzielnie o indywidualną interpretację podatkową. Taka interpretacja jest wiążąca w zakresie działalności twojego przedsiębiorstwa.

Czy więc warto polegać na interpretacji podatkowej doradcy podatkowego? Zdecydowanie tak. Na pewno pomoże nam to poprowadzić biznes bardziej efektywnie podatkowo. Mało tego. Doradca podatkowy jest na bieżąco z przepisami podatkowymi. Może więc zareagować na zmiany od razu i zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie. Choćby takie związane z faktem, że jednoosobowa działalność może być mniej korzystna od biznesu prowadzonego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rozpisze wszystkie możliwe warianty i podpowie, co będzie najbardziej opłacalne.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!