Dyrektywa Omnibus 2023. Czego dotyczy?

Dyrektywa Omnibus wprowadza zmiany w prawie dotyczące relacji konsument – sklep. Oto najważniejsze założenia tej ustawy.

Dyrektywa Omnibus miała być wstępnie wdrożona do systemu prawnego w 2022 roku. Jednak weszła w życie dopiero 1 stycznia 2023. Przepisy zdecydowanie poprawiają sytuację konsumentów. Przedsiębiorcy muszą się do zmian dostosować, dokonać aktualizacji i ponieść koszty wdrożenia zmian.

Dyrektywa Omnibus opinie

Jedną z najbardziej znaczących zmian związanych z dyrektywą omnibus będzie kwestia opinii dodawanych podczas zakupów przez klientów. Przez lata zdarzały się przypadki, że opinie były masowo kupowane, a te negatywne kasowane. Teraz sytuacja wygląda inaczej. Sklep nie będzie mógł publikować lub zlecać fałszywych opinii na temat produktów. W przeciwnym razie grozi mu kara w wysokości 10 proc. obrotu rocznego. Za usuwanie i ukrywanie negatywnych komentarzy albo też zniechęcanie do ich zamieszczania będzie groziła przedsiębiorcy kara.

Jeśli więc przedsiębiorca zapewni dostęp do opinii i recenzji, musi podać informację, jak sprawdza ich autentyczność.

Pozycjonowanie produktów

Marketplace’y, czyli platformy do sprzedaży produktów z różnych branż, muszą informować użytkowników o tym, co decyduje, że konkretny produkt pokazuje się w danym miejscu w serwisie. Chodzi o to, by wyeliminować nieuczciwe praktyki, które powodują, że na wysokich, bardziej interesujących miejscach są produkty bez wyraźnego wskazania płatnej reklamy albo oznaczenia, że miejsce zostało opłacone. Mówiąc inaczej, jeśli przedsiębiorca pozwala na wyszukiwanie produktów na stronie, to musi obowiązkowo informować, jakie parametry decydują o kolejności pojawiania się wyników.

Co za tym idzie, dyrektywa omnibus wprowadza też pojęcie platformy handlowej, które wcześniej nie istniało. Prowadziło to do wielu nadinterpretacji tego pojęcia. I tak „platforma handlowa” jest usługą korzystającą z oprogramowania, strony internetowej albo aplikacji, która pozwala na zawieranie umów na odległość z innymi przedsiębiorcami lub konsumentami.

CZYTAJ TAKŻE: Odstąpienie od umowy przy sprzedaży w sklepie internetowym

Promocje a Dyrektywa Omnibus

Ważnym elementem dyrektywy omnibus są też unormowania dotyczące promocji. Oprócz aktualnej ceny sprzedawca musi podać też najniższą cenę z 30 dni poprzedzających obniżkę. Jeszcze inaczej jest, jeśli wyprzedaż dotyczy produktu z krótką datą przydatności do spożycia. Wówczas sprzedawca musi uwidocznić aktualną cenę i najniższą cenę od rozpoczęcia sprzedaży do wprowadzenia. Obowiązek taki nie będzie wymagany, jeśli będziemy mieli obniżenie ceny regularnej bez ogłaszania promocji.

Profilowanie cen

Zdarza się, że niektórzy przedsiębiorcy (głównie wykorzystujący marketplace’y) dostosowują ceny pod konkretnych klientów. Robi się to głównie na podstawie historii przeglądania, lokalizacji itd. Od 1 stycznia 2023 trzeba informować, że sprzedawca profiluje klientów. Co ważne, nie dotyczy to sytuacji, gdy cena jest ustalana w czasie rzeczywistym, na podstawie czynniki niezwiązane z konkretnym użytkownikiem, a np. z popytem na dany towar.

CZYTAJ TAKŻE: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Kto sprzedaje towar?

Dyrektywa Omnibus nakazuje też platformom sprzedażowym informować bardzo dokładnie o tym, czy konkretny produkt sprzedaje przedsiębiorca, czy osoba prywatna. Chodzi o to, by klient wiedział, czy ma prawo odstąpienia od umowy, czy nie.

Dyrektywa Omnibus to zmiana przez wielu porównywana do wdrożenia RODO. Jak implementacja tego prawa wygląda w praktyce, przekonamy się niedługo. Szczególnie że zmiany dotyczą nie tylko sprzedawców online, ale również sklepów stacjonarnych.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Ulga na złe długi – warunki skorzystania z ulgi na podatek od niezapłaconych faktur dla PIT, CIT i VAT

Ulga na złe długi to sposób na odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Jest instrumentem, który ma chronić wierzycieli. Spójrzmy, na czym polega i...

Koncesja na alkohol – ile kosztuje, kto ją wydaje? Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych??

Koncesja na alkohol to potoczna nazwa zezwolenia  na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych. Kwestie dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych reguluje ustawa z 26 października 1982 r....

Czy spółka komandytowo-akcyjna się opłaca?

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa, która łączy w sobie cechy spółki komandytowej i spółki akcyjnej. Nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!