Dziedziczenie firmy – jak to działa?

Dziedziczenie jednoosobowej firmy może być nie lada kłopotem. Wszystko dlatego, że taka działalność związana jest bezpośrednio z nazwiskiem właściciela. Firma taka nie ma osobnego majątku niż ten należący do przedsiębiorcy. Jak więc wygląda dziedziczenie firmy?

Śmierć właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej może być nie lada problemem dla spadkobierców. Trudno bowiem wyodrębnić majątek wyłącznie firmowy. Zgodnie z prawem całość przychodów, jak i kosztów związana jest z nazwiskiem osoby prowadzącej działalność gospodarcza.

Dziedziczenie firmy

Po śmierci przedsiębiorcy jego firma przestaje istnieć. A raczej przestawała istnieć do niedawna. Obecnie funkcjonuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym. Reguluje zasady prowadzenia działalności po śmierci jej założyciela. Co istotne, ustawa o zarządzie sukcesyjnym dotyczy wyłącznie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Dziedziczeniem dość dokładnie zajmuje się kodeks cywilny. Zapisy kodeksu cywilnego przewidują, że z chwilą śmierci osoby, wszelkie prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na określone osoby. Czy można więc dziedziczyć działalność gospodarczą?

Formalnie działalności gospodarczej nie da się odziedziczyć. Wszystko dlatego, że wpis do CEiDG nie jest prawem ani obowiązkiem, które znaleźlibyśmy w kodeksie cywilnym. Firmę wykreśla się z ewidencji po śmierci przedsiębiorcy. O ile nie ma określonego zarządcy sukcesyjnego.

W kodeksie cywilnym określone są warunki dziedziczenia przedsiębiorstwa rozumianego jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, które są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeśli spadkobierca chce prowadzić nadal działalność gospodarczą spadkodawcy, to musi uzyskać własny wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wypłacać korzystnie pieniądze ze spółki z o.o.

Dziedzinie spółki cywilnej

Trochę inaczej dzieje się w przypadku spółki cywilnej. Spółka cywilna jest spółką osobową i nie obejmują jej przepisy kodeksu spółek handlowych. W tym przypadku każdy wspólnik prowadzi odrębną działalność gospodarczą. Wkład każdego z nich staje się wspólną własnością każdego ze wspólników. Gdy jeden ze wspólników spółki cywilnej umrze, to pozostali wspólnicy muszą spłacić spadkobierców.

Majątek jednoosobowej firmy po śmierci przedsiębiorcy

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, że mamy do czynienia z jednoosobową działalnością gospodarczą, w której pracuje tylko przedsiębiorca. Nie ma zatrudnionych pracowników etatowych. Firma prosperuje bardzo dobrze. Przedsiębiorca jest właścicielem kilku nieruchomości, sporej liczby specjalistycznego sprzętu budowlanego i maszyn. Nie ma też ustanowionego zarządcy sukcesyjnego.

Biorąc pod uwagę, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej cały majątek „firmy” jest tak naprawdę własnością przedsiębiorcy, a nie firmy, to gdy przedsiębiorca umrze, wszystkie rzeczy materialne wchodzą do masy spadkowej i stanowią własność spadku. W zależności od tego, czy przedsiębiorca spisał testament, czy nie, stosujemy tu przepisy kodeksu cywilnego o dziedziczeniu.

Majątek dzielimy między spadkobierców. I nie ma znaczenia, że został on zakupiony na potrzeby działalności gospodarczej. Zawsze jest własnością przedsiębiorcy i wchodzi do jego majątku.

Dziedziczenie spółki handlowej

Spółka podlegająca przepisom kodeksu spółek handlowych ma swój własny majątek, jest osobnym bytem. Dziedziczeniu podlegać więc mogą jedynie udziały w tej spółce, a nie sam majątek jako taki.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza to wciąż...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – faktura. Wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc działalność nierejestrowana faktura to coś, co nie powinno być ci obce. Może pojawić się sytuacja, w której będziesz musiał ją wystawić. Zobacz czy...

Działalność nierejestrowana – PIT

Dopiero startuje twoja działalność nierejestrowana? PIT to ważny element jej prowadzenia. Sprawdź, czy zaliczki na podatek płacimy co miesiąc. Dowiedz się wszystkiego, co ważne...

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Czy praca na etacie pozwala prowadzić działalność nierejestrowaną? Czy są jakieś ograniczenia z tym związane? Dowiedz się wszystkiego, co ważne na temat: działalność nierejestrowana...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!