Franczyza – Żabka. Jak otworzyć Żabkę?

Franczyza Żabki jest jednym z popularniejszych sposobów na biznes. Co zrobić, by prowadzić sklep pod szyldem Żabki? Jakie wymagania trzeba spełnić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź.

Franczyza Żabki co roku zwiększa liczbę sklepów. To lider segmentu convience, czyli formatu sklepu zlokalizowanego blisko miejsca zamieszkania lub pracy klienta. To sklep niewielkich rozmiarów gdzie można kupić podstawowe produkty żywnościowe, a także skorzystać z wybranych drobnych usług (np. odebrać paczkę).

Jak działa franczyza Żabki?

Model biznesowy Żabki polega na rozwijaniu sieci we franczyzie. W największym uproszczeniu osoba zainteresowana współpracą z siecią otrzymuje do zarządzania w pełni wyposażony i umeblowany sklep. Franczyza Żabki sprawia, że przedsiębiorca nie musi inwestować w wystrój, czy zatowarowanie sklepu. Zamiast tego zobowiązana jest do efektywnego zarządzania sklepem.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa franczyza?

Co to jest franczyza?

Jak już wspomnieliśmy, Żabka rozwija się tylko dzięki franczyzie. Franczyza jest porozumieniem o współpracy między dwoma przedsiębiorcami. Właściciel marki, w tym przypadku Żabka, przekazuje franczyzobiorcy do prowadzenia sklep. Franczyzobiorca ma prawo posługiwać się nazwą i znakiem towarowym, a także wykorzystywać know-how. W zamian za to płaci właścicielowi marki stałe opłaty.

Cały proces zaczyna się od pozytywnego przejścia rekrutacji i szkolenia. Dopiero po nim podpisywana jest umowa prowadzenia sklepu.

Kto może otworzyć Żabkę?

Do franczyzy Żabki może dołączyć każda osoba, która ma predyspozycje do pracy w handlu i jest przedsiębiorcza. Dodatkowo powinna też mieć duże umiejętności interpersonalne. Po przesłaniu zgłoszenia rekrutacyjnego kandydat odbywa dwa spotkania. 

CZYTAJ TAKŻE: Jak znaleźć pomysł na biznes?

Pierwsze z nich obejmuje zapoznanie się z franczyzodawcą, podczas drugiego omawiane są szczegółowe zasady współpracy. Kandydat musi być wiarygodny finansowo. Sprawdzany jest np. jego rating w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli ten etap przejdzie pozytywnie, zostaje skierowany na szkolenie przed otwarciem sklepu.

Franczyza Żabki – szkolenia

Szkolenie odbywa się w tzw. sklepie trenerskim. Jest on zlokalizowany blisko miejsca zamieszkania kandydata. To szkolenie jest w całości praktyczne i trwa ok. dwóch tygodni. Podczas szkolenia kandydat na franczyzobiorcę uczy się prowadzenia finansów sklepu, tego, jak działają poszczególne narzędzia wykorzystywane w Żabce.

Franczyza – Żabka a formalności

Żeby prowadzić sklep Żabki, trzeba prowadzić działalność gospodarczą. Po podpisaniu umowy, franczyzobiorca otrzymuje do prowadzenia wybrany sklep. Franczyzobiorca musi dysponować wkładem własnym, który pozwoli pokryć koszty w pierwszym miesiącu prowadzenia sklepu. 

CZYTAJ TAKŻE: Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Chodzi tu przede wszystkim o zakup kasy fiskalnej, a także lokalnych produktów, które nie są dostarczane z magazynu centralnego. Dodatkową zaletą jest to, że cały proces od momentu zgłoszenia do przejęcia sklepu zajmuje niewiele czasu.

Co dostaje franczyzobiorca? Do dyspozycji dostaje wyposażony i zatowarowany sklep. Żabka wspiera też marketingowo i realizuje dostawy. 

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby otworzyć Żabkę?

Żeby móc dołączyć do franczyzy Żabki należy pokryć wkład własny, który wynosi 5 tysięcy złotych. Te środki zostaną przeznaczone na zakup kasy fiskalnej oraz opłaty związane ze zdobyciem koncesji.

Franczyza Żabka – zarobki

Nowi franczyzobiorcy dostają też gwarancje miesięcznego przychodu w pierwszym roku działalności. W 2023 roku jest to 22 tys. złotych (stan na kwiecień). 

CZYTAJ TAKŻE: Biznes z małym wkładem finansowym – 9 pomysłów

Ryzyko prowadzenia Żabki

Choć Żabka to rozpoznawalna marka, która daje możliwość obsługiwania dużej rzeszy klientów, nie można zapominać o tym, że prowadzenie sklepu we franczyzie nie zwalnia z odpowiedzialności za wynik finansowy. I właśnie dlatego wymaga to całkowitego zaangażowania właściciela. 

To on odpowiada za pracowników, za ewentualne niezgodności. Jeśli biznes nie pójdzie po myśli franczyzobiorcy, to może on na koniec zostać z długami. 

Warunkiem umowy franczyzowej Żabki jest również obowiązek przestrzegania wszystkich zasad sieci. Choćby ten dotyczący otwierania sklepu w każdy dzień miesiąca, a nawet w niehandlowe niedziele. W dzień powszedni Żabki czynne są od 6 do 23. Sklepy mogą nie pracować jedynie 25 grudnia i w Niedzielę Wielkanocną. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!