Ile kosztuje podpis elektroniczny? Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Na to pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, jako że usługi zaufania stają się coraz bardziej powszechne. Nic dziwnego, korzystanie z nich pozwala pracować taniej, szybciej i skuteczniej. Sprawdź, jaka jest średnia cena podpisu elektronicznego i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Jak działa podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to rozwiązanie, którego można używać zawsze i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wymianą danych przez internet. Poniżej przedstawiamy przykładowe sytuacje, w których użycie podpisu elektronicznego sprawi, że załatwisz swój interes łatwiej i wygodniej:

  • potwierdzanie tożsamości podczas kontaktu z urzędami i organami administracji publicznej;
  • rejestracja i identyfikacja wykonawców w postępowaniach przetargowych;
  • przekazywanie organom podatkowym danych w formie JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego);
  • podpisywanie i pobieranie akt pracowniczych;
  • zdalne zawieranie umów cywilno-prawnych;
  • składanie deklaracji w ramach rozliczeń ZUS (program Płatnik, Platforma Usług Elektronicznych PUE ZUS);
  • przesyłanie JEDZ, czyli Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia;
  • podpisywanie i składanie sprawozdań finansowych w KRS;
  • przesyłanie faktur elektronicznych;
  • składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego.
Jednym z elementów rozliczeń online prowadzonych z użyciem kwalifikowanego podpisu jest Urzędowe Poświadczenie Doręczenia (UPD) dokumentu. UPD to potwierdzenie, że elektroniczny list wysłany przez urząd w odpowiedzi na Twoje zapytanie został odebrany. Jeśli nie podpiszesz formularza UPD w ciągu czternastu dni, list i tak będzie uznany za dostarczony i będzie dostępny na koncie w serwisie Biznes.gov.pl.

Ile kosztuje podpis elektroniczny?

Koszty związane z używaniem podpisu elektronicznego są uzależnione od różnych czynników, takich jak:

  • dostawca,
  • rodzaj subskrypcji,
  • czas ważności certyfikatu.

W 2023 roku zakup kwalifikowanego podpisu elektronicznego razem z niezbędnymi narzędziami (jak karta kryptograficzna, czytnik kart i oprogramowanie) to koszt na poziomie kilkuset złotych rocznie (z reguły 200-400 złotych). Jeśli jednak wybierzesz dłuższy abonament, na przykład na 2 lata, koszt w przeliczeniu na 1 rok może być nieco niższy.

Po upływie ważności kwalifikowanego certyfikatu odnowienie go kosztuje mniej, zazwyczaj nie więcej niż 200 złotych rocznie.

Dla osób, które mają jedynie jednorazową potrzebę podpisu elektronicznego, istnieje opcja skorzystania z usługi przez 1 miesiąc, przez chmurę. Koszt to w takiej sytuacji kilkadziesiąt złotych; klient może wówczas podpisać do kilkunastu dokumentów, zanim wygaśnie czas trwania subskrypcji.

Podpis kwalifikowany – czy warto zapłacić?

Zakup kwalifikowanego podpisu elektronicznego to jeden wydatek, który ostatecznie przekłada się na zaoszczędzone zarówno pieniądze, jak i czas. Oszczędzamy chociażby na:

  • wydatkach na zakup materiałów biurowych;
  • czasowi – dzięki szybszemu obiegowi dokumentów;
  • kosztach obsługi dokumentacji firmowej, takich jak np. drukowanie i skanowanie formularzy;
  • dojazdach np. do biura rachunkowego w celu dostarczenia dokumentów;
  • potrzebie przechowywania papierowych kopii dokumentów.
Potrzebujesz usług zaufania? Wykup niezawodną kwalifikowaną pieczęć elektroniczną na pieczeckwalifikowana.pl.

Cena podpisu elektronicznego. Podsumowanie

Właściwie każdy przedsiębiorca, pracownik czy freelancer może prowadzić rozliczenia online, wykorzystując podpis kwalifikowany w celu autoryzacji danych. Podpis elektroniczny:

  • pozwala oszczędzić czas;
  • zwiększa efektywność Twojego biznesu.

Dzięki temu możesz uniknąć wielu problemów związanych z dokumentacją papierową, co pozwoli na lepszą współpracę z partnerami i większe zyski.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!