Jak założyć działalność? Poradnik dla programisty

Programista nie musi wykonywać swoich obowiązków w ramach umowy o pracę. Może założyć działalność. Jak to zrobić? Tłumaczymy w naszym poradniku.

Programista, który nie chce pracować w ramach umowy o pracę może założyć firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest prowadzona samodzielnie i na własne ryzyko. W przypadku spółki odpowiedzialność rozkłada się na kilka osób.

Co to jest działalność gospodarcza?

Programista, który tworzy jakieś dzieło (np. pisze kod) nie musi od razu zakładać działalności gospodarczej. Wszystko dlatego, że przychód taki można potraktować jako przychód z praw autorskich. O działalności gospodarczej możemy mówić dopiero w przypadku gdy jest to proces ciągły, zorganizowany ale przede wszystkim nastawiony na zysk.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Działalność gospodarcza jest dokładnie zdefiniowana w przepisach. I tak jest to działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Co ważne musi być prowadzona zarobkowo. Jeśli programista jeden raz stworzył stronę internetową albo przeprowadził jedną akcję reklamową w social mediach, to nie jest to koniecznie działalność gospodarcza. Żeby nią była, musi być powtarzalna.

I w drugą stronę. Może się okazać, że urzędnicy zakwestionują umowy o dzieło i będą przekonywali, że sposób działania programisty to działalność gospodarcza. Właśnie dlatego trzeba sobie zdać sprawę, że lepiej założyć działalność gospodarczą.

Jak zarejestrować działalność?

Proces rejestracji działalności gospodarczej nie jest skomplikowany. Wniosek można wypełnić przez internet poprzez stronę biz.gov.pl (dawne CEiDG). Można też założyć firmę, wybierając się do urzędu miasta lub gminy i tam złożyć wniosek. Podczas składania wniosku automatycznie zostanie nadany numer NIP i REGON.

Po zarejestrowaniu firmy, mamy 7 dni na zgłoszenie się jako płatnik składek ZUS. Jeśli to pierwsza działalność gospodarcza, istnieje możliwość skorzystania z preferencyjnej składki ZUS przez 24 miesięcy. Z takiego przywileju nie można skorzystać jeśli w ramach działalności gospodarczej świadczymy usługi dla byłego pracodawcy. Jeśli działalność jest prowadzona razem z etatem, a w ramach umowy o pracę zarabia się przynajmniej najniższą krajową, to w ramach działalności gospodarczej nie trzeba płacić pełnych składek ZUS, a tylko składkę zdrowotną.

Opodatkowanie działalności programisty

To jakie podatki będzie płacił programista należy ustalić już w momencie rejestracji firmy. Do wyboru są skala podatkowa, ryczałt, podatek liniowy. Skala podatkowa i podatek liniowy pozwalają na odliczanie od dochodu wydatków związanych z działalnością gospodarczą. Ryczałt nie pozwala na to ale jest zdecydowanie niższy niż skala i podatek liniowy. Pełna lista stawek ryczałtu dostępna jest tutaj.

Czy programista może być VATowcem?

Inną ważną kwestią jest to, czy programista powinien być płatnikiem podatku VAT, czy też w każdym przypadku musi nim być. O tym jak podejść do tematu VATu dla programisty można przeczytać tutaj. W największym skrócie, VAT będzie obowiązkowy dla tych, którzy osiągają przychody rocznej powyżej 200 000 zł, a także tych, którzy generują sporo kosztów, od których można odliczyć podatek VAT.

Działalność programisty – jakie kody PKD?

Podczas uruchamiania działalności trzeba wybrać też kody PKD. To po prostu wskazanie, czym dokładnie zajmuje się firma. Liczba kodów PKD, którą podajesz, jest nieograniczona. Istotne jest by spośród nich wybrać jeden, który będzie uznawany za główny. Zwykle programiści wybierają następujące kody PKD:

  • 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem
  • 62.02.Z – Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki
  • 62.03.Z – Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi
  • 62.09.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych

Gdzie zarejestrować działalność?

W przypadku jednoosobowej działalności możemy ją zarejestrować we własnym lub wynajmowanym  mieszkaniu albo w wynajętym biurze. W przypadku rejestracji firmy we własnym mieszkaniu, musisz być świadomy faktu, że adres prywatny będzie widoczny we wszystkich rejestrach. Jeśli chcesz tego uniknąć, można firmę zarejestrować np. w wirtualnym biurze. Niezależnie od tego jakie miejsce rejestracji firmy zostanie wybrane, urzędnicy będą sprawdzać czy mamy prawo do dysponowania tym lokalem, a także czy działalność jest faktycznie prowadzona.

Co można wrzucić w koszty?

Programista może wrzucić w koszty wydatki związane z prowadzeniem jego biznesu. Chodzi tu np. o zakup mebli biurowych, opłaty za telefon, czy te związane z marketingiem lub księgowością. Pamiętać trzeba, że można do kosztów działalności wliczyć tylko te wydatki, które są faktycznie związane z koniecznością osiągnięcia przychodu.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zatrudnieni na umowę o pracę, szczególnie dobrze opłacani specjaliści często przechodzą na samozatrudnienie. Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy, przeczytaj czy jest to...

Darowizna samochodu od rodziców

Rodzice mogą dzieciom przekazać w darowiźnie różne rzeczy. Może to być nieruchomość, gotówka albo dowolna ruchomość (np. meble, samochód). Z tego artykułu dowiesz się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!