fbpx

Jak zapłacić akcyzę za samochód sprowadzony z zagranicy?

W przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy, trzeba dopilnować kilku formalności. Przede wszystkim związanych z akcyzą. Gdy auto kupowane jest przez pośrednika, to on rozlicza tego typu opłatę.

Jak zapłacić akcyzę?

Jeśli kupujemy samochód z innego kraju to formalności związane z jego rejestracją będą bardziej złożone niż w przypadku auta krajowego. Nie znaczy, że są one bardzo skomplikowane. Po prostu trzeba będzie dostarczyć większą ilość dokumentów. Ważnym elementem jest akcyza. Trzeba złożyć odpowiednią deklarację i zapłacić podatek akcyzowy.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy trzeba zapłacić cło od towarów kupowanych za granicą?

Co to jest akcyza?

Akcyza, zwana inaczej podatkiem akcyzowym jest nakładana na wybrane produkty handlowe. Podatek akcyzowy naliczany jest na papierowy, paliwo, a także samochody osobowe.

Akcyza na samochód

W tym materiale zajmujemy się podatkiem akcyzowym od samochodów. Jakie auta podlegają akcyzie?

Akcyzą objęty jest:

  1. import samochodów osobowych, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terenie Polski;
  2. nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu, który nigdy nie był zarejestrowany w Polsce;
  3. pierwsza sprzedaż samochodu na terytorium kraju (wyprodukowanego na jego terytorium lub od którego nie została zapłacona wcześniej opłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w punktach 1 i 2.

CZYTAJ TAKŻE: Czy zakup opon można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?

Do kiedy akcyza za samochód?

Akcyzę trzeba zapłacić w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu z zagranicy. Kwotę akcyzy przekazuje się na konto urzędu skarbowego. Dodatkowo trzeba złożyć deklarację AKC-U/S. Jest to tzw. deklaracja uproszczona nabycia wewnątrzwspólnotowego. Wszystkich formalności można również dokonać przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Samą deklarację trzeba złożyć w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego. Dzień powstania obowiązku podatkowego w tym przypadku to data, kiedy auto wjechało do Polski.

Zapłata akcyzy będzie konieczna do rejestracji samochodu w Polsce. Potrzebna będzie w tym przypadku również umowa kupna-sprzedaży auta, dowód rejestracyjny lub karta pojazdu, zaświadczenie o badaniu technicznych i potwierdzenie wyrejestrowania w kraju, w którym auto zostało kupione. Wszystkie te dokumenty muszą być przetłumaczone.

Wysokość akcyzy od samochodu osobowego

Wysokość podatku akcyzowego zależy od wartości pojazdu, a także pojemności silnika. I tak, dla samochodów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3, akcyza wynosi 18,6 proc. Dla pozostałych pojazdów to 3,1 proc. Przykład? Jeśli weźmiemy samochód o wartości 50 000 zł z silnikiem o pojemności 2,2 l, to akcyza wyniesie 18,6% z 50 000 zł, czyli 9 300 zł. Za samochód o tej samej wartości ale z silnikiem o pojemności 1,6 l zapłacimy akcyzę w wysokości 3,1% z 50 000 czyli 1550 zł. W tym przypadku więc różnica w akcyzie jest znacząca. Pokazuje to, że jeśli wybieramy samochód z zagranicy, to trzeba zwrócić uwagę na wysokość podatku akcyzowego.

Uzyskanie zaświadczenia o uiszczeniu akcyzy jest niezbędne w celu rejestracji samochodu. Jeśli samochód sprowadzasz na własną rękę, wszelkie formalności będziesz musiał załatwić samodzielnie. Gdy samochód z zagranicy kupowany jest z pomocą pośrednika, zwykle to on zajmuje się zebraniem wszystkich potrzebnych dokumentów, a nam zostaje rozliczenie transakcji.

Zwrot akcyzy

Podatnikowi, który jako właściciel nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju, przysługiwać może zwrot uprzednio zapłaconej akcyzy. Może to mieć miejsce w przypadku eksportu lub WDT tego samochodu osobowego.

Weźmy na przykład sytuację, gdy osoba fizyczna kupi nowy samochód od dealera. Auto nie było wcześniej zarejestrowane w Polsce. W związku z tym akcyzę zapłaci dealer. Oczywiście przenosząc tę opłatę na klienta. Gdy nowy właściciel zdecyduje się sprzedaż auto osobie fizycznej, która mieszka w innym kraju, to będzie można wystąpić o zwrot podatku akcyzowego zapłaconego wcześniej dealerowi, który auto sprowadził do Polski.

Wniosek o zwrot akcyzy składamy do urzędu skarbowego. Zwrotu akcyzy możemy spodziewać się w terminie do 30 dni. W uzasadnionych przypadkach, jeśli zachodzi potrzeba uzyskania dodatkowych wyjaśnień, zwrot akcyzy dokonywany jest w ciągu 90 dni.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes, dla tych, którzy mają samochód
 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Pomysły na biznes mogą być najróżniejsze. Przygotowaliśmy listę 10 pomysłów, które mogą stać początkiem świetnego biznesu w 2023r. Chcesz otworzyć biznes ale nie wiesz jaki...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kalkulator brutto na netto

Wynagrodzenie brutto to całkowite wynagrodzenie przed odliczeniem podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Na konto pracownika wpływa jednak inna kwota. Już po odliczeniach. To...

Całkowity koszt zatrudnienia na umowę o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają...

Co to jest cold mailing?

Cold mailing, czyli zimne maile kojarzą się z denerwującymi reklamami, a nawet spamem. Okazuje się jednak, że jest to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe. Co to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!