fbpx

Spółka cywilna – wady i zalety

Spółka cywilna to najpopularniejsza forma współpracy, prowadzenia biznesu przez co najmniej dwóch przedsiębiorców. Poznaj najważniejsze informacje na temat spółki cywilnej oraz jej zalety i wady.

Co to jest spółka cywilna?

Formalnie spółka cywilna nie jest w rzeczywistości spółką. Jest to zwykła umowa między przedsiębiorcami (przynajmniej dwoma), którzy mają wspólny cel gospodarczy. Spółkę cywilną mogą zawiązać osoby fizyczne, osoby prawne, jak i osoby fizyczne wspólnie z osobami prawnymi.

Zalety spółki cywilnej:

  • prosta księgowość
  • bardzo niski koszt założenia, brak konieczności wnoszenia kapitału założycielskiego
  • brak osobowości prawnej, wszystkie prawa i obowiązki należą do wspólników

Spółka cywilna – wady

Największa wadą spółki cywilnej jest brak osobowości prawnej. Spółka cywilna nie może realizować w swoim imieniu żadnych czynności prawnych. Oznacza to, że nie może przykładowo nabywać mienia. Mogą robić to wspólnicy. W takich sytuacjach to oni są podmiotami stosunku prawnego.

CZYTAJ TAKŻE: Zakup samochodu na firmę. Jak to rozliczyć?

Kolejnym zagrożeniem jest bardzo szeroka odpowiedzialność wspólników. W ramach działalności w spółce cywilnej wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Co z tego wynika? Za zaciągnięte zobowiązania wspólnicy odpowiadają całym swoim osobistym majątkiem. Może zdarzyć się taka sytuacja, że wspólnik narobi długów, które potem ty będziesz musiał spłacić. Co więcej, komornik może zająć rachunek bankowy spółki, uniemożliwiając wspólnikom wypłacanie środków pieniężnych, a tym samym prowadzenia działalności.

CZYTAJ TAKŻE: Egzekucja komornicza – co może zająć komornik?

Wspólnicy mają takie samo prawo do majątku wygenerowanego przez spółkę. Nie mają udziału ułamkowego. Nie da się też rozporządzać swoimi udziałami w majątku albo w poszczególnych składnikach. Znaczy to, że nie mogą więc sprzedać ich innej osobie.

Bez względu na wysokość wkładu, udział w zyskach i stratach będzie równy dla wszystkich wspólników. Można sobie jednak ustalić inny sposób uczestniczenia w zyskach i stratach. Prawo nie przewiduje też szczególnych regulacji w sytuacji, gdy dojdzie do konfliktu między wspólnikami.

Spółka cywilna – umowa

Umowa spółki cywilnej jest bardzo prosta w swojej formie. Do jej ważności wystarczy zwykła forma pisemna. Jeśli jednak do spółki jako wkład wnoszona jest nieruchomość, to trzeba taką umowę zawrzeć u notariusza.

Najważniejszym elementem umowy spółki cywilnej jest wskazanie konkretnego celu, który ma być osiągnięty przez wspólników. Gdy zostanie osiągnięty, to spółka wygasa.

W umowie spółki cywilnej wpisuje się datę i miejsce zawarcia umowy, nazwę i siedzibę spółki, informację o wspólnikach, okres na jaki zawierana jest spółka, cel gospodarczy, w jakim spółka ta jest zawierana. Nie można też zapomnieć o kodach PKD, postanowieniach, które wskazują kiedy może nastąpić zmiana umowy, ustalenia dotyczące tego, w jaki sposób spółka będzie reprezentowana.

Nazwa spółki cywilnej powinna zawierać co najmniej nazwiska (firmy) jej wspólników, z dodatkowym określeniem „spółka cywilna”. Nazwa spółki cywilnej może mieć inną nazwę niż przedsiębiorstwo prowadzone w ramach tej spółki.

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Mówiąc inaczej nie jest samodzielnym bytem. Nie ma więc własnego majątku. Choć spółka ma swój własny NIP i REGON, to za wszystko odpowiadają wspólnicy, którzy prowadzą swoje własne przedsięwzięcia w ramach spółki cywilnej. Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego. Rozliczają go wspólnicy. Inaczej jest z podatkiem VAT. Podatek VAT rozliczany jest w ramach spółki, a nie przez wspólników.

CZYTAJ TAKŻE: Być VATowcem, czy nie? – komu opłaca się zwolnienie VAT?

Księgowość spółki cywilnej

Księgowość w spółce cywilnej może być rozliczana na podstawie księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu albo tzw. pełnej księgowości. Ten ostatni wariant będzie obowiązkowy jeśli przychody spółki cywilnej przekroczą 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki w roku rozliczeniowym.

Wspólnicy rozliczają swój podatek na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego lub w formie ryczałtu.

Jak zarejestrować spółkę cywilną?

Każdy ze wspólników spółki cywilnej składa samodzielnie wniosek rejestracyjny do CEIDG. Potem podpisują oni umowę spółki. Dopiero po tym etapie koniecznie trzeba zgłosić zawiązanie spółki do GUS. Po to by uzyskać numer REGON. Potem składamy zgłoszenie identyfikacyjne do urzędu skarbowego, żeby uzyskać NIP.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek według skali, czy podatek liniowy. Co się bardziej opłaca?

Spółka cywilna to dobre rozwiązanie dla branż, które nie wiążą się ze zbyt dużym ryzykiem biznesowym.

Kto może zarejestrować spółkę cywilną?

Spółka cywilna może być założona przez minimum dwie osoby. Muszą one wnieść do spółki swoje wkłady. Mówiąc wprost, spółka cywilna jest prostym sposobem na to by przynajmniej dwie osoby zarabiały we wspólnym celu biznesowym.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Pomysły na biznes mogą być najróżniejsze. Przygotowaliśmy listę 10 pomysłów, które mogą stać początkiem świetnego biznesu w 2023r. Chcesz otworzyć biznes ale nie wiesz jaki...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kalkulator brutto na netto

Wynagrodzenie brutto to całkowite wynagrodzenie przed odliczeniem podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Na konto pracownika wpływa jednak inna kwota. Już po odliczeniach. To...

Całkowity koszt zatrudnienia na umowę o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają...

Co to jest cold mailing?

Cold mailing, czyli zimne maile kojarzą się z denerwującymi reklamami, a nawet spamem. Okazuje się jednak, że jest to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe. Co to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!