Czy konto bankowe firmowe jest potrzebne?

Czy konto bankowe firmowe jest niezbędne do prowadzenia firmy? W jakich przypadkach będzie niezbędne? Jakie przelewy można wykonywać tylko z niego? Przeczytaj i dowiedz się, wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Wokół konieczności posiadania konta bankowego firmowego narosło wiele mitów i niedomówień. Czy faktycznie firmowe konto jest niezbędne przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Czy konto bankowe firmowe jest potrzebne?

Można na tę kwestię spojrzeć na dwa różne sposoby. Co do zasady, konto bankowe firmowe nie jest potrzebne do prowadzenia działalności w rozumieniu ogólnym. Trudno byłoby znaleźć w obowiązującym w Polsce prawie przepis, który jednoznacznie nakazywałby konieczność zakładania konta firmowego.

Nie oznacza to jednak, że ustawodawca nie próbuje zachęcić działalności gospodarczych do założenia dedykowanego konta firmowego w inny sposób. Można tu wskazać między innymi na bardzo precyzyjne przepisy, które regulują zasady dokonywania przelewów podatkowych.

CZYTAJ TAKŻE: Czy mogę mieć kilka firmowych kont bankowych?

Co do zasady muszą być one wykonywane właśnie z konta firmowego. Można też wskazać tu na tak zwane płatności podzielone (split payment), które od kilku lat stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Ten model płatności również wymaga konta firmowego.

Oznacza to, że mimo tego, że w Polsce nie spotykamy się z praktycznym nakazem zakładania konta firmowego, to jednak niemal nie da się bez niego funkcjonować. Na przykład, nie opłacisz bez niego podatków oraz innych danin, jakich wciąż wymaga od nas państwo.

Kiedy przelew musi być realizowany przez konto firmowe?

Na skutek szeregu zmian w polskim prawie podatkowym, które w zamyśle ustawodawcy miały uszczelnić system i ograniczyć szarą strefę, zdecydowano o wprowadzeniu przymusu realizacji przelewów przez konto firmowe. Kiedy się z nim spotykamy?

Można tu wskazać na sytuacje, gdy jedną ze stron transakcji jest inny przedsiębiorca. Pozwala to stwierdzić, że jeśli nasz model prowadzenia biznesu opiera się na współpracy w segmencie B2B, to działalność gospodarcza bez konta firmowego będzie niemożliwą do prowadzenia.

Kolejnym wskazaniem do obowiązkowego przelewu wykonywanego z użyciem konta firmowego jest klucz finansowy. W taki sposób musi być wykonywany każdy przelew, którego wartość (bez względu na liczbę wynikających płatności) przekracza kwotę 15 tysięcy złotych.

Warto pamiętać też o tym, jakie zasady dotyczą przeliczania kwoty 15 tysięcy złotych, gdy transakcja wykonywana jest na przykład w euro lub dolarach. Takie transakcje przeliczamy według uśrednionego kursu Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

CZYTAJ TAKŻE: Jak rozdzielić budżet prywatny od firmowego?

Kiedy nie trzeba korzystać z konta firmowego?

Dość ciekawym podejściem ustawodawcy jest rezygnacja z obowiązku wykonywania przelewów z poziomu konta firmowego, jeśli nasz model działalności opiera się na sprzedawaniu dóbr lub świadczeniu usług osobom cywilnym. W takiej sytuacji można korzystać z konta prywatnego.

Zdecydowana większość działań podejmowanych w firmie będzie mogła być realizowana przez konto prywatne. Jednym wyjątkiem od tego są obowiązkowe przelewy na konta instytucji państwowych. Innym – sytuacja, w której korzysta inny przedsiębiorca, który na przykład zażyczyłby sobie faktury.

Obowiązkowe posiadanie konta bankowego – co trzeba wiedzieć?

Doskonałym przykładem na faworyzowanie kont firmowych jest rozliczanie odsetek. Jeśli na naszym koncie pojawiła się choćby minimalna nadwyżka, to musimy te dodatkowe pieniądze w jakiś sposób rozliczyć.

Niestety, ale tutaj konto prywatne może znacznie utrudnić nam cały proces. Takie środki mogą być rozliczone tylko prywatnie. Co więcej, trzeba też wykazać, że są to środki nasze, a nie przedsiębiorstwa, co w niektórych sytuacjach może być problematyczne.

Problemy mogą też pojawić się w razie ewentualnej kontroli skarbowej. Co, jeśli trafi do nas fiskus? Jeśli korzystamy z konta prywatnego, to my sami będziemy musieli udowodnić, że każda sprzedaż była firmowa.

Konto firmowe – podsumowanie

Widać więc dość wyraźnie, że wykładnia polskiego prawa – mimo że nie wymaga tego wprost – o wiele bardziej faworyzuje konta firmowe. Warto też nadmienić tutaj, że firmę możemy założyć z dedykowanej podstrony banku. Wówczas konto firmowe zostanie nam założone automatycznie.

Coraz częściej spotykamy się też z sytuacjami, kiedy konta firmowe są w pełni darmowe po spełnieniu kilku podstawowych warunków. Różne banki definiują je inaczej. Często wskazuje się np. na wykonanie z nich przelewu do ZUS-u lub wykonania przelewów o określonej wysokości.

Jak dodać konto firmowe w Małej Księgowości?

Swoje konto firmowe, konto, którego używasz do celów firmowych i konta kontrahentów dodaj do swojego programu księgowego. Aby zrobić to w Małej Księgowości, wejdź w Księgowość > Ustawienia > Konta bankowe i kliknij 'Nowy’.

Te zapisane w programie konta możesz później szybko dodawać do faktur. Wystarczy, że klikniesz przycisk po prawej stronie okienka 'Forma płatności’ by zobaczyć listę zapisanych kont.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!