Czym jest kredyt towarowy?

Jak uzyskać towar lub usługę, zachować płynność finansową, a jednocześnie nie brać kredytu w banku? Rozwiązaniem jest kredyt towarowy. Przedstawiamy jego zalety, wady i sposoby zawarcia.

Kredyt towarowy, zwany też kupieckim, pozwala przedsiębiorcom uzyskać towar lub usługi nie dysponując gotówką i bez zadłużania się w bankach lub firmach pożyczkowych. Uchodzi za jedną z najbardziej atrakcyjnych form pozyskiwania finansowania działalności gospodarczej.

Na czym polega kredyt towarowy?

Kredyt towarowy polega na tym, że przedsiębiorca, dostawca towaru/usługi, udziela kredytu odbiorcy, czyli przedsiębiorcy, z którym współpracuje. W praktyce oznacza to, że dostawca godzi się na otrzymanie zapłaty po dostawie. Inaczej mówiąc, termin płatności jest odroczony.

Kredyt kupiecki tym różni się od innych kredytów, że nie jest przyznawany przez instytucje finansowe – to pozabankowa forma finansowania działalności przedsiębiorstwa.

Można podzielić go na kredyt odbiorcy i kredyt dostawcy. O kredycie odbiorcy (zwanym też odwróconym kredytem kupieckim) mówimy w przypadku zaliczki za towar, który nie został dostarczony lub usługę, która nie została wykonana. Kiedy mamy do czynienia z kredytem odbiorcy? Dobrym przykładem jest zamówienie kosztownego przedmiotu, na który dostawca musi zdobyć finansowanie.

Częściej spotykany jest kredyt dostawcy, czyli odroczenie terminu płatności za dostarczony towar lub usługę.

Kredyt towarowy – zalety i wady

Jakie są zalety kredytu towarowego? To niższe koszty, m.in. brak oprocentowania i prowizji charakterystycznych dla kredytu bankowego. Jest też sposobem na zachowanie płynności finansowej bez sięgania po pożyczki czy kredyt obrotowy. Kupujący nie musi też angażować własnych środków, a jednocześnie otrzymać towar, który może sprzedać. Dostawca, udzielając kredytu towarowego, może przyciągnąć nowych kontrahentów lub utrzymać dotychczasowych.

Ważnym plusem kredytu kupieckiego jest też brak skomplikowanych formalności. Dostawca szybko poinformuje czy godzi się na dostarczenie usługi/towaru i odroczenie terminu płatności. Obie strony same decydują, jakie warunki znajdą się w umowie. Sama umowa też nie jest konieczna, wystarczy wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności.

Kredyt towarowy ma też wady. Decydując się na kredyt kupiecki, można stracić rabat z tytułu natychmiastowej zapłaty za towar lub usługę. Dostawca ponosi natomiast ryzyko niewypłacalności klienta.

Jak uzyskać kredyt towarowy?

Prawo nie narzuca formy, w jakiej ma być udzielany kredyt towarowy. Obie strony mogą spisać umowę (zawrzeć ją w formie ustnej) lub po prostu wystawić faktury z odroczonym terminem płatności.

Ważne jest, że kredyt kupiecki (towarowy) może udzielić tylko przedsiębiorca, który przeprowadza transakcję z innym przedsiębiorcą. Jeżeli firma jest zainteresowana kredytem towarowym, to musi wystąpić o niego do kontrahenta.

Dostawca nie ma obowiązku przyznać kredytu kupieckiego. Kredyt towarowy jest z założenia ryzykowny dla strony, która go udziela. Zawarcie umowy będzie łatwiejsze w przypadku przedsiębiorców, którzy darzą się zaufaniem.

Potencjalny kredytodawca może zweryfikować występującego o kredyt i ocenić jego sytuację finansową. Zrobi to np. sprawdzając kontrahenta w Krajowym Rejestrze Długów, czy Biurze Informacji Kredytowej. Można przyjąć, że szansę na kredyt towarowy świeżo założonej firmy są mniejsze niż przedsiębiorstwa z kilkuletnim stażem i dobrą historią.

Dostawca stosuje często limit kupiecki. To maksymalna kwota kredytu, jaką może udzielić kontrahentowi występującemu o kredyt towarowy. Kredytodawca sam ustala wysokość limitu i może ją dowolnie zmniejszyć lub zwiększyć.

Warto pamiętać, że kredyt kupiecki jest zazwyczaj krótkoterminowy. Najczęściej udzielany jest na nie dłużej niż 30 dni. Czas kredytowania, to czas pomiędzy dostawą towaru lub wykonaniem usługi a terminem płatności.

Co z oprocentowaniem kredytu kupieckiego? Warunki umowy, także dotyczące oprocentowania, zależą od umowy między kontrahentami.

Zabezpieczenie kredytu towarowego

Dostawca usługi/towaru, czyli udzielający kredyt, może zażądać w umowie zabezpieczenia, np. na ruchomości, karnych odsetek za zwłokę, gwarancji bankowej czy też wekslach in blanco. Zabezpieczenia spotykamy najczęściej w umowach z nowymi kontrahentami.

Kredytodawca może wykupić ubezpieczenie kredytu kupieckiego. Przedmiotem polisy są wierzytelności. Przedsiębiorca, który godzi się na udzielenie kredytu towarowego, zyskuje w ten sposób zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności kontrahenta.

Warunkiem ubezpieczenia kredytu towarowego jest spisanie umowy między przedsiębiorcami, która udokumentuje udzielenie kredytu.

Jak zaksięgować kredyt towarowy?

Ponieważ prawo nie reguluje, jaka ma być forma prawna umowy o kredyt towarowy, to w obrocie gospodarczym taki kredyt dokumentowany jest umową lub fakturą sprzedaży z odroczonym terminem płatności.

Jak zaksięgować kredyt towarowy, od którego dostawca nalicza odsetki? Biorąc pod uwagę rozliczenia w zakresie VAT, udzielenie kredytu kupieckiego należy klasyfikować jako usługi finansowe korzystające ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Umowa kredytu towarowego będzie podstawą do umieszczenia zobowiązania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (w ramach rozrachunków z tytułu dostaw towarów i usług).

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca – kod...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Do obowiązków robotnika gospodarczego należy utrzymywanie czystości,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!