Książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jak ją wyrobić, ile kosztuje? Najważniejsze informacje

Planujesz podjąć nową pracę? Zastanawiasz się, czy nadal potrzebna jest książeczka sanepidowska? A może słyszałeś o orzeczeniu lekarskim? Oto przewodnik o tym, jak krok po kroku wyrobić niezbędne dokumenty do celów sanitarno-epidemiologicznych. Dowiesz się, ile to kosztuje i jakie są terminy.

Książeczka na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne (nazywana książeczką sanepidowską), to dokument medyczny, który potwierdza brak obecności pałeczek konkretnych bakterii w organizmie człowieka (duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C, Salmonelli i Shigelli).

Co ważne, książeczka nie jest obowiązkowa – zgodnie z przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, niektóre osoby muszą posiadać orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. W praktyce orzeczenie może przybrać postać omawianej książeczki, bo przepisy nie regulują, jak powinno wyglądać orzeczenie.

Jakie zawody potrzebują książeczki sanepidowskiej?

Książeczka sanepidowska jest potrzebna osobom, które pracują w styczności z żywnością, czyli przede wszystkim w gastronomii (kucharze, pomoce kuchenne, kelnerzy). Orzeczenie muszą także posiadać osoby myjące naczynia i pojemniki przeznaczone na jedzenie, wodę lub leki, wykonujące pracę związaną z lekami doustnymi, mające kontakt z dużą liczbą ludzi (m.in. kosmetyczki, fryzjerzy, przedszkolanki, masażyści, lekarze, pielęgniarki), a także pracownicy sklepów spożywczych.

Zgodnie z ustawą, osoba poszukująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, musi zawnioskować o przeprowadzenie badania sanitarno-epidemiologicznego. Wnioskodawca wskazuje jakiego rodzaju prac ma dotyczyć badanie wydawane na jego podstawie orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych (Art. 6. 1. 2a).

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Uzyskanie książeczki sanepidowskiej (od 2008 r. orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych) wymaga przeprowadzenia badań laboratoryjnych i lekarskich. Skierowanie może wystawić pracodawca, badania można też wykonać z własnej inicjatywy, aby np. wpisać posiadanie orzeczenia do CV.

Zaczyna się od wizyty w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Badanie obejmuje oddanie trzech próbek kału w trzech kolejnych dniach na wymazówki z podłożem transportowym. Próbki trafiają do laboratorium.

Do uzyskania książeczki potrzebne jest też badanie sanitarno-epidemiologiczne, które wykonuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz wykonujący zadania służby medycyny pracy. Na to badanie należy zabrać wyniki uzyskane w laboratorium. Aby otrzymać książeczkę sanepidowską, lekarz musi wydać orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Wcześniej może zlecić dodatkowe badania np. morfologię czy RTG klatki piersiowej.

Przed wykonaniem badania należy za nie zapłacić, a dowód wpłaty przedstawić w PSSE przy oddawaniu materiału do laboratorium.

Orzeczenie wydaje lekarz, biorąc pod uwagę wyniki obu badań oraz ew. dodatkowych badań i konsultacji specjalistycznych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Jaka jest stawka VAT usług cateringowych?
  2. Ile zarabia sprzedawca w sklepie spożywczym?
  3. Jak dorabiać do pensji? 12 sposobów na dodatkowy zarobek w 2024 roku. Sprawdź, ile można dorobić do wypłaty
  4. Koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę
  5. Jak zatrudnić pierwszego pracownika?

Ile kosztuje książeczka sanepidowska?

Badanie przeprowadzane w PSSE kosztuje ok. 250 zł. Zgodnie z kodeksem pracy, to pracodawca ponosi koszt badań lekarskich, jednak często ich wykonanie opłacane jest przez przyszłego pracownika, bo jednym z warunków zatrudnienia jest posiadanie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Koszt uzyskania orzeczenia mogą powiększyć dodatkowe badania zlecone przez lekarza.

Ile jest ważna książeczka sanepidowska?

Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych jest ważne w terminie wskazanym przez lekarza, które je wydaje. Zazwyczaj to 2-3 lata, można nawet uzyskać orzeczenie ważne bez wyznaczonego terminu. Warto pamiętać, że wyniki badań na nosicielstwo są ważne bezterminowo.

Jak wygląda książeczka zdrowia?

Książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych zawiera zazwyczaj następujące informacje (ujęte w kolumnach):

  • datę badania lekarskiego;
  • datę badania na nosicielstwo drobnoustroju chorobotwórczego;
  • stację sanitarno-epidemiologiczną, w której dokonano badania oraz numer karty badania;
  • określenie, czy istnieją przeciwwskazania do pracy oraz czy mają one charakter trwały, czy okresowy;
  • datę następnego badania;
  • podpis lekarza;
  • uwagi i adnotacje organu właściwej inspekcji sanitarnej.

Warto pamiętać, że książeczka sanepidowska nie obowiązuje od 2008 roku. Zastąpiło ją orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych wydawane przez lekarza rodzinnego/medycyny pracy, który przeprowadza badania.

Jakie badania trzeba wyrobić do książeczki sanepidowskiej?

Do uzyskania orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych (zastąpiło tzw. książeczkę sanepidowską) należy wykonać badania laboratoryjne oraz u lekarza rodzinnego/lekarza medycyny pracy. Badania laboratoryjne obejmują trzy próbki kału zebrane z trzech kolejnych dni na wymazówki z podłożem transportowym.

Ile się czeka na książeczkę sanepidowską?

Wyniki badań laboratoryjnych gotowe są w ciągu kilku dni (zazwyczaj nie dłużej niż 10-14 dni), natomiast wynik badań przeprowadzonych przez lekarza rodzinnego/medycyny pracy zależą od terminu, w którym zapiszemy się na wizytę. Jeżeli lekarz zaleci dodatkowe badania lub konsultacje, to należy wykonać je możliwie szybko, aby skrócić czas oczekiwania na wydanie orzeczenia.

Książeczka sanepidowska online

W internecie działają serwisy, które umożliwiają uzyskania orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych online. To płatna usługa, a przed wideorozmową z lekarzem (odbywa się przez smartfona/komputer), należy mieć wyniki badań laboratoryjnych wykonanych w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Skan/zdjęcie wyników badań należy przesłać do serwisu oferującego orzeczenia online (po opłaceniu usługi). Orzeczenie wysyłane jest zazwyczaj w ciągu doby od internetowych konsultacji z lekarzem. Cena badania to ok. 120-140 zł. Uwaga! Aby uniknąć oszustów, należy dokładnie sprawdzić, czy serwis oferujący orzeczenia faktycznie zatrudnia lekarzy i wykonuje badanie sanitarne online.

Co zrobić w przypadku zagubienia książeczki zdrowia?

Jeżeli orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych zaginie, to należy ponownie zgłosić się do lekarza rodzinnego/medycyny pracy o jego wydanie. Na wizytę trzeba zabrać wyniki badań na nosicielstwo lub wykonać je ponownie jeżeli też zaginęły.

Czy książeczka sanepidowska zostaje u pracodawcy?

Książeczka sanepidowska (a od 2008 roku orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych) jest własnością pracownika. Nie zostaje u pracodawcy po ustaniu stosunku pracy.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!