Jaka jest stawka VAT usług cateringowych?

Posiłki i dania przygotowane w restauracjach czy przez firmy cateringowe mogą być zarówno sprzedawane na wynos, jak i konsumowane na miejscu. Od tego, którą opcję wybierzemy, zależy jednak stawka VAT. Sprawdź, jaka jest stawka VAT dla usług cateringowych, a jaka dla posiłków sprzedawanych w restauracji.

Sprzedaż posiłków i dań – usługa czy towar?

Możemy wskazać dwie kategorie produktów sprzedawanych w barach (także samoobsługowych) czy restauracjach:

  • gotowe dania, które są przeznaczone do dalszej odsprzedaży (przygotowane, przyprawione i ugotowane), mrożone lub w puszkach, słoikach czy pakowane próżniowo, składające się z ponad dwóch różnych składników (z wyjątkiem przypraw);
  • dania podawane bezpośrednio w lokalu, już gotowe do konsumpcji przez klienta (na miejscu lub na wynos).

To rozróżnienie jest ważne, bo wpływa na podział według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Dania gotowe mają numer PKWiU 10.85, a usługi związane z wyżywieniem numer  PKWiU 56.

Podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań – wybór odpowiedniej stawki

Od czego zależy zatem wybór odpowiedniej stawki VAT? Pod uwagę trzeba wziąć:

  • stopień przetworzenia produktów,
  • formę, w jakiej są one sprzedawane.

Podstawową stawką podatku VAT jest 23%. Ustawodawca przewidział jednak preferencyjne stawki w wysokości 5% i 8%.

Gotowe posiłki i dania przeznaczone do bezpośredniej sprzedaży, które są dla sprzedawcy towarem handlowym podlegają stawce VAT 5% (sprzedaż bezpośrednia, bez dodatkowych usług oferowanych przez lokal gastronomiczny). Takie posiłki i dania są pakowane np. próżniowo. Wyjątkiem są napoje z zawartością alkoholu powyżej 1,2%.

Usługi związane z wyżywieniem, w których posiłki przygotowywane są i podawane klientowi do spożycia na miejscu, opodatkowane są stawką 8%. Tutaj uwzględniana jest dodatkowa obsługa, np. kelnerska. Taki podatek obowiązuje również w usługach cateringowych.

Warto podkreślić, że stawka 8% nie dotyczy sprzedaży napojów alkoholowych, produktów nieprzetworzonych, ani posiłków, w których skład wchodzą produkty objęte stawką 23%.

Stawka 23% obowiązuje na następujące napoje: alkoholowe (z zawartością alkoholu powyżej 1,2%), mieszanek piwa i napojów bezalkoholowych (zawartość alkoholu do 0,5%), gazowanych napojów, wody mineralnej, kawy i herbaty.

Jaki VAT na dostawę jedzenia?

Podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań uzależniony jest od rodzaju sprzedawanego produktu lub usługi.

Dostawa jedzenia, czyli catering, obejmuje stawka VAT w wysokości 8%. Stawka związana jest z przygotowaniem i dowozem posiłku pod adres wskazany przez zamawiającego.

Usługi kompleksowe a prawidłowa stawka VAT

Jeśli właściciel baru lub restaurator świadczy kompleksowe usługi, to musi uwzględnić stawkę VAT odpowiadającą produktom sprzedawanym w ramach tej usługi.

Usługa kompleksowa polega na wynajmie lokalu, usłudze gastronomicznej oraz obsłudze kelnerskiej. Stawka podatku VAT zależy od rodzaju oferowanych produktów. Jeżeli sprzedawany produkt objęty jest preferencyjnym podatkiem, to również skorzysta z niej cała usługa.

Trzeba jednak pamiętać o sytuacji, w której w ramach jednej usługi restaurator oferuje produkt objęty stawką 23%. Oznacza to, że całą usługę należy opodatkować stawką podstawową. Tak będzie np. w sytuacji zamówienia jedzenia (podatek 8%) z piwem lub herbatą (23%). 

Ustalając wysokość podatku VAT, należy zauważyć, że usługa kompleksowa dzieli się na usługę zasadniczą i pomocniczą. Jeżeli usługa zasadnicza to usługa gastronomiczna, podatnik stosuje stawkę 8%, a podawanie napojów gazowanych, herbaty, kawy lub alkoholu zostanie objęte stawką 23%.  

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!