Najczęściej myślimy o leasingu w kategorii samochodów nowych. Warto jednak wiedzieć, że leasing samochodu używanego może być równie atrakcyjny.
Leasing jest jedną z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców opcji finansowania samochodu. W największym uproszczeniu leasing polega na tym, że firma leasingowa kupuje i płaci za wybrany przez przedsiębiorcę samochód, a ten może go użytkować w zamian za comiesięczne raty. Co ważne, na koniec umowy leasingu, samochód można wykupić. Umowa zakłada, że jest to najczęściej 1-20 proc. wartości pojazdu. Wtedy samochód staje się własnością przedsiębiorcy. O leasingu sporo piszemy w kilku poprzednich materiałach. Zachęcamy do zapoznania się również z nimi.
Spis treści
Leasing na używany samochód – jak działa?
Rozważając leasing jako opcję finansowania, najczęściej myślimy o leasingu nowego pojazdu. Tymczasem świetnym wyborem może być leasing na używany samochód. Działa on praktycznie tak samo, choć oczywiście mogą tutaj zaistnieć pewne ograniczenia. Choćby te związane z maksymalnym wiekiem pojazdu, który ma być sfinansowany.
Oczywiście dokładne warunki leasingu „używek” określają poszczególne firmy leasingowe. Dobrze jest jednak założyć, że samochód nie starszy niż sześcioletni powinniśmy móc wyleasingować raczej bez kłopotów. Trzeba jednak zaznaczyć, że najczęściej leasinguje się używane pojazdy, które mają maksymalnie 3-4 lata. Im starszy samochód, tym krótszy będzie możliwy na spłatę rat.
CZYTAJ TAKŻE: Samochód w leasingu – jak rozliczyć?
Leasing na używany samochód – maksymalny okres leasingu
Ogólna zasada zakłada, że łączny czas okresu leasingu i wieku pojazdu nie powinien łącznie przekroczyć 8 lat. W związku z tym sześcioletnie auto sfinansujemy maksymalnie na 2 lata, pięcioletni na 3 lata itd. Oczywiście zdarzają się firmy leasingowe, w których ten czas można wydłużyć do 10 lat, ale jednocześnie musimy być świadomi, że są to wyjątki.
Leasing samochodu używanego od samochodu nowego może różnić też wysokość wpłaty własnej. O ile samochód nowy możemy odebrać bez konieczności wpłaty własnej, to w przypadku „używek” trzeba posiadać przynajmniej 15-20% wartości samochodu.
Na jakość oferty leasingu auta używanego ma też wpływ to, kto dany samochód sprzedaje. Najlepiej jeśli będzie to samochód od autoryzowanego dealera. Na kolejnych miejscach są komisy, a także firmy importujące samochody.
CZYTAJ TAKŻE: Leasing operacyjny, leasing finansowy. Różnice
Bardzo ważne będzie też to jaki dokument zostanie wystawiony przy zakupie pojazdu. Najlepiej jeśli będzie to pełna faktura VAT. Sporo komisów wystawia dokument faktura VAT marża, co może utrudnić realizację takiego finansowania.
Leasing na używany samochód – leasing auta z zagranicy
Ograniczona liczba nowych samochodów na rynku, zaburzone łańcuchy dostaw powodują, że sporym zainteresowaniem cieszą się auta pochodzące z zagranicy.
I tu pojawia się pytanie: czy możliwy jest leasing auta z zagranicy? Tak, jest to możliwe, ale będzie trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku samochodu krajowego.
Zdecydowanie najdroższą opcją będzie zakup z zagranicy samochodu bezpośrednio przez firmę leasingową. O takim rozwiązaniu warto myśleć w przypadku bardzo drogich samochodów.
Drugą możliwością jest wyjazd za granicę po samochód, kupno go za gotówkę i uzyskanie leasingu zwrotnego. Mówiąc wprost, sami kupujemy auto, które potem „odkupuje” od nas firma leasingowa, a my spłacamy raty leasingowe.
CZYTAJ TAKŻE: Jak wykupić samochód z leasingu? Nowe zasady
Trzecią możliwością jest sprowadzenie samochodu z zagranicy za pośrednictwem komisu. Ten sposób powoduje, że komis doliczy sobie dodatkową marżę, za sprzedaż samochodu w Polsce.
Leasing na używany samochód – jak to sfinansować?
Im starszy samochód, tym trudniej będzie uzyskać na niego finansowanie w formie leasingu. W niektórych wypadkach korzystniejsze może okazać się skorzystanie z kredytu bankowego na zakup samochodu.
Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.