Samochód w leasingu – jak rozliczyć?

Samochód finansowany leasingiem to wciąż popularna forma korzystania z auta przez przedsiębiorców. Polski Ład zmienił trochę zasady wykupu pojazdu na koniec umowy leasingu. Sam proces rozliczania samochodu w leasingu zmienił się niewiele.

Co to jest leasing?

Leasing to umowa, na mocy której przedsiębiorca może korzystać z danej rzeczy (w naszym przykładzie samochodu), ale właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, która ten samochód kupuje i przekazuje do dyspozycji przedsiębiorcy.

Leasing pozwala więc na użytkowanie pojazdu bez konieczności wykładania dużych środków na początek. Płacimy comiesięczne raty i korzystamy z samochodu. Dodatkowo raty leasingowe możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co skutecznie obniża podatek do zapłaty.

Inne wydatki, jak paliwo wykorzystywane w samochodzie leasingowym, również możemy wliczyć w koszty. Podobnie jak wymianę oleju, opony do samochodu, czy myjnię.

I właśnie dlatego przez lata leasing był jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania samochodów, wykorzystywanych zarówno w firmie, jak i prywatnie przez przedsiębiorców.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Od 2022, kiedy weszły przepisy związane z tzw. Polskim Ładem, zmieniło się wiele w związku z wykupem pojazdów z leasingu. Samo rozliczanie rat leasingowych odbywa się tak samo, jak wcześniej. Zmiana polega na wykupie pojazdu z leasingu.

Do tej pory było tak, że przedsiębiorca, który leasingował samochód, mógł na koniec umowy wykupić samochód na własność jako osoba prywatna. Jeśli samochód sprzedaliśmy po 6 miesiącach jako osoba prywatna, nie płaciło się podatku dochodowego.

Styczeń 2022 i Polski Ład spowodował zmianę przepisów. Obecnie jest tak, że jeśli wykupimy samochód z leasingu, to żeby go sprzedać bez podatku dochodowego, musimy „przetrzymać” u siebie samochód 6 lat. Jeśli po wykupie sprzedamy auto wcześniej, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.

Podatek VAT a leasing

Zmiany związane są także z podatkiem VAT. Do tej pory podatek VAT liczyło się od ostatniej raty leasingowej. Jeśli rata ta stanowiła malutki procent wartości samochodu, to płaciło się VAT tylko od tej ostatniej raty. Po zmianach VAT płacimy od wartości rynkowej samochodu, a nie od kwoty wykupu.

To wszystko spowodowało od razu spore zmiany na rynku leasingu. Jeszcze bardziej popularny niż do tej pory stał się leasing w opcji z wysokim wykupem. Wszystko dlatego, że VAT rozlicza się właśnie od wartości rynkowej samochodu. Wysoki wykup pozwala obniżyć natomiast miesięczne raty.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wykupić samochód z leasingu? Nowe zasady

Sporo klientów wybiera też najem długoterminowy zamiast tradycyjnego leasingu. Taka umowa polega na tym, że samochodu nie wykupujemy na własność.

Wykup z leasingu

Są i tacy przedsiębiorcy, którzy z powodu zmian podatkowych związanych z wykupem próbują obejść sześcioletni okres, po którym można sprzedać samochód. W jaki sposób? Po prostu wykupują samochód z leasingu, a potem przekazują go w darowiźnie osobie bliskiej.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!