Limity transakcji gotówkowych w 2023 roku. [Uwaga! Nowe limity nie zostaną wprowadzone]

Limit transakcji gotówkowych jest jednym z rozwiązań, które mają uszczelnić system podatkowy. Od 2017 roku wynosi 15 000 złotych, jednak niedługo zostanie obniżony o połowę.

Limit transakcji gotówkowych obejmuje wszystkie transakcje, które są zawierane przez przedsiębiorców. Jeśli transakcja jest w walucie obcej, to przelicza się ją na złote według kursu NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem transakcji.

UWAGA! Ustawa, która miała obniżyć limity transakcji gotówkowych, została uchylona 16 czerwca. Nie będzie zmian w limitach transakcji gotówkowych. Limit dla przedsiębiorców będzie wciąż wynosił 15 000 złotych, a dla osób prywatnych nie zostanie wprowadzony.

Ile wynosi limit transakcji gotówkowych w 2023 roku?

W 2023 roku limit transakcji gotówkowych wciąż wynosi 15 000 złotych. Zgodnie ze wcześniejszymi planami miał zostać zmniejszony do jedynie 8 000 złotych.

Według informacji na czerwiec 2023 limit transakcji gotówkowych zostanie zmniejszony dopiero 1 stycznia 2024 roku.

Na czym polega limit transakcji gotówkowych?

Żadne rozliczenie powyżej ustalonej kwoty limitu transakcji gotówkowych nie powinno być dokonane gotówką. Przedsiębiorcy powinny w zamian dokonywać przelewów bankowych.

Jeśli mimo wszystko przedsiębiorca zdecyduje się zapłacić gotówką, musi liczyć się z konsekwencjami. Zgodnie z art. 22p ust 1 ustawy o PIT oraz art. 15d ust 1. ustawy o CIT, jeśli przedsiębiorca rozliczy się gotówką za płatność, której wartość przekracza limit transakcji gotówkowych, nie może zaliczyć takiej transakcji do kosztów uzyskania przychodu w części, która przekracza limit płatności.

Mówiąc inaczej, jeśli zapłaciliśmy całość gotówką, to do kwoty limitu transakcja może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, a to, co powyżej nie.

Wyobraźmy więc sobie, że przedsiębiorca ma zapłacić 12 000 zł. Jeśli zapłaci tę kwotę gotówką, to 8 000 zł będzie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. 4 000 zł nie będzie mogło być uznane za koszt.

CZYTAJ TAKŻE: Jak urząd skarbowy egzekwuje zapłatę podatku?

Limit transakcji gotówkowych dla konsumentów

Limit transakcji gotówkowych nie dotyczy tylko przedsiębiorców. Limit płatności gotówką dotyczy również konsumentów, czyli osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Od 2024 roku limit transakcji gotówkowych dla konsumentów wyniesie 20 000 zł. Wszystkie płatności powyżej tej kwoty będą musiały być dokonywane przelewem bankowym.

Rejestrowanie transakcji przez banki

Nie można zapominać, że wszystkie transakcji o wartości powyżej 15 000 euro muszą być rejestrowane przez banki. Musimy też mieć dowód na to, że pieniądze pochodzą z legalnego źródła.

Jeśli nie będziemy w stanie wykazać, że faktycznie pieniądze są legalne, urząd skarbowy ma prawo nałożenia podatku w wysokości 75% na sporną kwotę. Jeśli więc otrzymaliśmy darowiznę od bliskiej osoby, to powinniśmy je zgłosić urzędowi skarbowemu.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!