Mały ZUS Plus 2024. Na jakich warunkach przedsiębiorca może skorzystać z ulgi?

Składki ZUS to spore obciążenie dla przedsiębiorców. Konieczność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne jest jednym z największych wyzwań dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają biznes. Nierzadko też i później, kiedy firma nie rozwija się tak szybko, jakbyśmy tego oczekiwali. Istnieje jednak możliwość, by płacić niższe składki. I to dłużej niż przewiduje to zwykła „preferencja” dla rozpoczynających biznes. Chodzi tu o Mały ZUS Plus.

Kto może korzystać z Małego ZUS-u Plus w 2024 roku?

Mały ZUS Plus to specjalna ulga dla przedsiębiorców, która pozwala na opłacanie niższych składek ZUS. Żeby móc skorzystać z Małego ZUS Plus trzeba prowadzić działalność gospodarczą, a przychód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym (działalność prowadzona przez cały rok), nie może przekroczyć 120 000 zł. Ponadto działalność gospodarczą trzeba prowadzić nie krócej niż przez 60 dni w poprzednim roku.

Mały ZUS Plus nie będzie przysługiwał, jeśli pracujemy na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywaliśmy w ramach stosunku pracy, lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Mały ZUS Plus pozwala na opłacanie niższych składek przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS Plus – wysokość składki w 2024 r.

Wysokość składki ZUS Plus zależy od podstawy składki. Ta zależna jest od wysokości Twojego dochodu w poprzednim roku. Aby ją obliczyć:

  • podziel roczny dochód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej;
  • wynik pomnóż przez 30;
  • zaokrąglij do pełnych groszy;
  • pomnóż przez współczynnik 0,5.

Ta nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (1272,60 zł) ani wyższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia z zeszłego roku (4694,40 zł).

O tym, jak policzyć wysokość różnych składek na ubezpieczenia społeczne i ile wynoszą dla minimalnego wynagrodzenia, przeczytasz w naszym artykule Czym jest mały ZUS plus i czym różni się od małego ZUS-u?

Na stronie ZUS znajdziesz kalkulator pozwalający obliczyć wysokość składki.

Planowane wydłużenie okresu korzystania z Małego ZUS-u Plus

W sierpniu 2023 pojawił się przepis, który wydłuża możliwość korzystania z małego ZUS. Zniesiono limit, który zakładał, że korzystać z ulgi Małego ZUS-u Plus można przez 3 lata. Od sierpnia niższe składki można opłacać przez 4 lata.

Z rozwiązania skorzystają też przedsiębiorcy, którzy w 2023 r. zakończyli korzystanie z Małego ZUS-u Plus, ponieważ minęło już 36 miesięcy (3 lata), np. w styczniu tego roku. Jeżeli spełniają warunki ustawowe, powinni zgłosić się do ZUS-u do 31 grudnia 2023 r., a już od kolejnego miesiąca ponownie będą mogli opłacać niższe składki.

Co istotne, nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności. W kolejnych latach trzeba jednak będzie weryfikować, czy cały czas spełnia się warunki przewidziane w przepisach. Chodzi tu przede wszystkim o wysokość przychodu za rok ubiegły i ustalenie dochodu z roku poprzedniego, aby obliczyć podstawę wymiaru składek.

Pamiętaj, że Mały ZUS i Mały ZUS Plus to dwie odrębne ulgi.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!