Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Czy można za nią ukarać?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest bardzo poważnym naruszeniem obowiązków pracowniczych. Może prowadzić nawet do zwolnienia pracownika. W jaki sposób można ukarać pracownika za nieusprawiedliwioną nieobecność?

Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika to poważne naruszenie. I nie jest tak, że jeśli raz pójdziemy na „wagary od pracy”, to nam się upiecze. Każda nieusprawiedliwiona nieobecność naraża na konsekwencje. Sprawdź, co się wiąże z nieobecnością w pracy.

Co grozi za nieobecność w pracy?

To, jaka kara grozi za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, określona jest w kodeksie pracy. Bo kodeks pracy to nie tylko przepisy regulujące prawa pracowników, ale i zbiór zasad, które pozwalają pracodawcom zastosować konkretne sankcje. Kodeks pracy pozwala więc zastosować określone sankcje wobec pracownika, który bez zapowiedzi opuszcza pracę. Takie postępowanie może być bowiem ryzykowne dla interesu firmy.

Definicja nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, musi świadczyć pracę w określonym miejscu i określonym czasie. Oznacza to, że musi bezwzględnie przyjść do pracy, by wykonać swoje obowiązki.

Mogą się oczywiście zdarzyć nieprzewidziane, losowe sytuacje, kiedy w pracy nie może się zjawić. W takiej sytuacji można skorzystać np. z urlopu na żądanie lub zwolnienia lekarskiego. W wielu firmach wystarczy informacja do przełożonego o losowym, nagłym zdarzeniu by ten nie wyciągał żadnych konsekwencji.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zwolnić pracownika?

Problem pojawia się w sytuacji, gdy nieobecność w pracy jest nieusprawiedliwiona. Powszechnie uznaje się, że jeśli pracownik nie przyszedł do pracy, to najpóźniej następnego dnia powinien usprawiedliwić swoją nieobecność. W przeciwnym razie nieobecność może być uznana za porzucenia stanowiska pracy. A to jest już poważnym naruszeniem obowiązków pracownika.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Jeśli zdarzy się nam losowa sytuacja, to najważniejsze byśmy byli w stanie poinformować pracodawcę, o tym, że nie dotrzemy do pracy. Można to zrobić nawet przez osobę trzecią. Jeśli nie jesteśmy w stanie osobiście przekazać informacji o absencji, ale zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy by wiadomość o naszej nieobecności w pracy trafiła do przełożonego, można to uznać za element, który powoduje, że kara nie będzie zbyt poważna.

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – konsekwencje

No dobrze. Przypuśćmy jednak, że faktycznie nieobecność zostaje uznana za nieusprawiedliwioną. Należy poznać konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Wśród mniej dotkliwych sankcji jest pozbawienie wynagrodzenia. Te najbardziej poważne to zwolnienie dyscyplinarne. Wszystko dlatego, że uznaje się ją za naruszenie obowiązków pracowniczych.

Zanim pracownik zostanie ukarany, pracodawca musi dokładnie sprawdzić, czy nieusprawiedliwienie nieobecności było faktyczne. Chodzi o to, żeby zweryfikować, że była możliwość poinformowania o nieobecności, a także, w jaki sposób nieobecność w pracy zagroziła interesom firmy.

Wśród kar, które można zastosować wobec pracownika, jest upomnienie, nagana, kara pieniężna, a także brak wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy. W najbardziej poważnych przypadkach można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę. Można to zrobić, zachowując okres wypowiedzenia albo w formule zwolnienia dyscyplinarnego.

Zwolnienie dyscyplinarne musi być przeprowadzone zgodnie z zasadami zawartymi w kodeksie pracy. Podstawą jest podanie przyczyny zwolnienia. Można zastosować je maksymalnie w ciągu miesiąca od przewinienia pracownika.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo pracy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!