Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego?

Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego? Kto odpowiada za błędy w prowadzeniu ksiąg? Czy warto skorzystać z usług biura rachunkowego? Kto powinien z nich skorzystać?

Prawo w Polsce zmienia się bardzo szybko. To problem, który realnie dotyka wielu naszych rodzimych przedsiębiorców. Wielu z nich decyduje się na skorzystanie z usług biur rachunkowych. Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego?

Kto odpowiada za błędy w prowadzeniu ksiąg?

Na rynku nie brakuje firm, które w obawie przed kolejnymi zmianami aktów prawnych, decydują się na skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm księgowych czy biur rachunkowych. Ich pracownicy z założenia znają obowiązujący porządek prawny o wiele lepiej niż większość przedsiębiorców.

Polskie prawodawstwo dopuszcza taki stan rzeczy. Nie ma tu jednak miejsca na przypadek. Właściciel firmy musi powiadomić właściwego (ze względu na miejsce rejestracji firmy) naczelnika urzędu skarbowego o tym, że księgowość będzie prowadzona przez firmę zewnętrzną.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biuro księgowe. 5 rzeczy do zrobienia zanim wybierzesz księgowego

We wniosku trzeba podać nazwę biura, jego adres, a także informacje o tym, w jaki sposób będą przechowywane księgi. Takie zawiadomienie powinniśmy wysłać nie później niż w tydzień po podpisaniu umowy z biurem rachunkowym. 

Firmy, którym zlecamy nasze finanse doskonale wiedzą o ciążących na podatnikach obowiązkach i niezwykle często zdarza się, że dysponują uprzednio przygotowanymi formularzami, by przedsiębiorca nie musiał tracić dodatkowego czasu na ich wypełnienie.

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Atutów takiego rozwiązania nie brakuje. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy zarządzamy 5-osobową firmą, a kwestie podatkowe i rachunkowe zajmują nam już zbyt wiele czasu. Koszt zatrudnienia firmowej księgowej na umowę o pracę będzie nieporównywalnie wyższy niż skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy.

Coraz częściej zdarza się też, że takie działalności gospodarcze oferują szereg usług, które znacznie wybiegają ponad tradycyjne prowadzenie ksiąg. Zdarza się, że biuro rachunkowe zarządza też wypłatami i przelewami premii na konta pracowników.

Wraz z rozwojem internetu, rośnie też popularność tak zwanych wirtualnych biur księgowych, które zapewniają nam bardzo elastyczne godziny pracy. Nie każda firma pracuje od ósmej do piętnastej. Czasem może zdarzyć się sytuacja, kiedy w piątek o 20:00 będziemy potrzebowali pilnej porady. Wirtualne biura to miejsca, które zwykle świadczą i takie usługi. 

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana biura rachunkowego w trakcie roku podatkowego

Warto docenić zwłaszcza te rodzaje działalności, które nie tylko rozliczają nasze wydatki, ale mają też rozwinięty dział prawny. Daje to pewien komfort w zakresie szybkiego dostępu do fachowej wiedzy, w tym porad prawnych, za które osoby postronne muszą płacić.

Jeśli chcemy na przykład ubiegać się o zwolnienie z podatku VAT, co przecież dopuszcza ustawodawca, to nasze szanse na poprawne wypełnienie wniosku i właściwe wskazanie podstawy prawnej także są o wiele większe, gdy zaufamy ekspertom z dziedziny prawa podatkowego.

Po stronie atutów można też wskazać na feedbacki w zakresie zmian w prawie, które dotyczą naszej firmy, a także profesjonalny obieg dokumentów. Sprawdzi się on szczególnie dobrze w sytuacji, gdyby naszą firmą zainteresował się na przykład urząd skarbowy. 

Jeśli zaufaliśmy dobremu podwykonawcy, to kontrola powinna pójść gładko, a wszystkie dokumenty, o jakie poprosi nas skarbówka, na pewno będą właściwie przygotowane i zarachowane. Dla wielu firm to jeden z największych atutów korzystania z zewnętrznych biur rachunkowych. 

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Wbrew obiegowej opinii, biuro rachunkowe nie bierze na siebie pełnej odpowiedzialności. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nie odpowiada ono na przykład za zobowiązania podatkowe klientów. Wciąż to przedsiębiorca ręczy tutaj swoimi funduszami.

CZYTAJ TAKŻE: Odszkodowanie za błędy biura rachunkowego

Współpraca z biurem rachunkowym może uchronić nas od błędów, które zwykle reguluje umowa. Chodzi tu na przykład o przeoczenia, błędy czy pomyłki, w wyniku których pracownik na przykład nie otrzymał wynagrodzenia do ustawowo zapisanego dnia miesiąca.

Co, jeśli na skutek błędu firmy księgowej ponieśliśmy stratę? W takiej sytuacji można dowodzić swoich racji na podstawie kodeksu cywilnego. Warto mieć też na uwadze, że biuro rachunkowe w niektórych sytuacjach może być pociągnięte do współpracy z kodeksu karnego.

Duże znaczenie ma tu Artykuł 303, który wprost informuje o wyrządzeniu szkód przez nieprowadzenie działalności gospodarczej lub prowadzenie jej w sposób nieprofesjonalny. Ten sam akt prawa dotyczy też niszczenia czy fałszowania dokumentów księgowych.

Jeśli jesteś niezadowolony ze współpracy, rozważ wypowiedzenie umowy z biurem księgowym.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Dodatek do emerytury – kto może na niego liczyć?

Dodatek do emerytury pozwala zwiększyć kwotę podstawowego świadczenia emerytalnego. Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek lub osiągnąć określony przepisami wiek. Dodatek do emerytury może...

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!