Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego?

Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego? Kto odpowiada za błędy w prowadzeniu ksiąg? Czy warto skorzystać z usług biura rachunkowego? Kto powinien z nich skorzystać?

Prawo w Polsce zmienia się bardzo szybko. To problem, który realnie dotyka wielu naszych rodzimych przedsiębiorców. Wielu z nich decyduje się na skorzystanie z usług biur rachunkowych. Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego?

Kto odpowiada za błędy w prowadzeniu ksiąg?

Na rynku nie brakuje firm, które w obawie przed kolejnymi zmianami aktów prawnych, decydują się na skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm księgowych czy biur rachunkowych. Ich pracownicy z założenia znają obowiązujący porządek prawny o wiele lepiej niż większość przedsiębiorców.

Polskie prawodawstwo dopuszcza taki stan rzeczy. Nie ma tu jednak miejsca na przypadek. Właściciel firmy musi powiadomić właściwego (ze względu na miejsce rejestracji firmy) naczelnika urzędu skarbowego o tym, że księgowość będzie prowadzona przez firmę zewnętrzną.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biuro księgowe. 5 rzeczy do zrobienia zanim wybierzesz księgowego

We wniosku trzeba podać nazwę biura, jego adres, a także informacje o tym, w jaki sposób będą przechowywane księgi. Takie zawiadomienie powinniśmy wysłać nie później niż w tydzień po podpisaniu umowy z biurem rachunkowym. 

Firmy, którym zlecamy nasze finanse doskonale wiedzą o ciążących na podatnikach obowiązkach i niezwykle często zdarza się, że dysponują uprzednio przygotowanymi formularzami, by przedsiębiorca nie musiał tracić dodatkowego czasu na ich wypełnienie.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Atutów takiego rozwiązania nie brakuje. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy zarządzamy 5-osobową firmą, a kwestie podatkowe i rachunkowe zajmują nam już zbyt wiele czasu. Koszt zatrudnienia firmowej księgowej na umowę o pracę będzie nieporównywalnie wyższy niż skorzystanie z oferty zewnętrznej firmy.

Coraz częściej zdarza się też, że takie działalności gospodarcze oferują szereg usług, które znacznie wybiegają ponad tradycyjne prowadzenie ksiąg. Zdarza się, że biuro rachunkowe zarządza też wypłatami i przelewami premii na konta pracowników.

Wraz z rozwojem internetu, rośnie też popularność tak zwanych wirtualnych biur księgowych, które zapewniają nam bardzo elastyczne godziny pracy. Nie każda firma pracuje od ósmej do piętnastej. Czasem może zdarzyć się sytuacja, kiedy w piątek o 20:00 będziemy potrzebowali pilnej porady. Wirtualne biura to miejsca, które zwykle świadczą i takie usługi. 

CZYTAJ TAKŻE: Zmiana biura rachunkowego w trakcie roku podatkowego

Warto docenić zwłaszcza te rodzaje działalności, które nie tylko rozliczają nasze wydatki, ale mają też rozwinięty dział prawny. Daje to pewien komfort w zakresie szybkiego dostępu do fachowej wiedzy, w tym porad prawnych, za które osoby postronne muszą płacić.

Jeśli chcemy na przykład ubiegać się o zwolnienie z podatku VAT, co przecież dopuszcza ustawodawca, to nasze szanse na poprawne wypełnienie wniosku i właściwe wskazanie podstawy prawnej także są o wiele większe, gdy zaufamy ekspertom z dziedziny prawa podatkowego.

Po stronie atutów można też wskazać na feedbacki w zakresie zmian w prawie, które dotyczą naszej firmy, a także profesjonalny obieg dokumentów. Sprawdzi się on szczególnie dobrze w sytuacji, gdyby naszą firmą zainteresował się na przykład urząd skarbowy. 

Jeśli zaufaliśmy dobremu podwykonawcy, to kontrola powinna pójść gładko, a wszystkie dokumenty, o jakie poprosi nas skarbówka, na pewno będą właściwie przygotowane i zarachowane. Dla wielu firm to jeden z największych atutów korzystania z zewnętrznych biur rachunkowych. 

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Wbrew obiegowej opinii, biuro rachunkowe nie bierze na siebie pełnej odpowiedzialności. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nie odpowiada ono na przykład za zobowiązania podatkowe klientów. Wciąż to przedsiębiorca ręczy tutaj swoimi funduszami.

CZYTAJ TAKŻE: Odszkodowanie za błędy biura rachunkowego

Współpraca z biurem rachunkowym może uchronić nas od błędów, które zwykle reguluje umowa. Chodzi tu na przykład o przeoczenia, błędy czy pomyłki, w wyniku których pracownik na przykład nie otrzymał wynagrodzenia do ustawowo zapisanego dnia miesiąca.

Co, jeśli na skutek błędu firmy księgowej ponieśliśmy stratę? W takiej sytuacji można dowodzić swoich racji na podstawie kodeksu cywilnego. Warto mieć też na uwadze, że biuro rachunkowe w niektórych sytuacjach może być pociągnięte do współpracy z kodeksu karnego.

Duże znaczenie ma tu Artykuł 303, który wprost informuje o wyrządzeniu szkód przez nieprowadzenie działalności gospodarczej lub prowadzenie jej w sposób nieprofesjonalny. Ten sam akt prawa dotyczy też niszczenia czy fałszowania dokumentów księgowych.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Jeśli jesteś niezadowolony ze współpracy, rozważ wypowiedzenie umowy z biurem księgowym.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!