Faktura korygująca – jak ją wystawić?

Faktura korygująca może być wystawiona do każdej dostarczonej kontrahentowi faktury. Jak działa faktura korygująca i jak ją wystawić? Przeczytaj i poznaj najważniejsze informacje.

Faktura VAT musi być integralna treściowo. Znaczy to, że po jej wystawieniu nie można zmienić żadnego elementu treści. Nie można zmienić liczby produktów, ceny, wartości i stawki VAT. Co jednak gdy zdarzy się pomyłka i pewne dane wpiszemy błędnie albo odbiorca wycofa się z transakcji. Na takie i kilka podobnych sytuacji jest faktura korygująca.

Korekta faktury

Faktura korygująca jest dokumentem, który ma poprawić błędne informacje z innej faktury. Znaczy to tyle, że nigdy nie istnieje on samodzielnie. Zawsze jest połączona z fakturą pierwotną. Właśnie dlatego, w jej opisie znajduje się zaznaczenie, że jaką fakturę ona koryguje.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura nie ma wszystkich danych. Czy jest ważna?

Musi mieć wszystkie dane, które znajdują się na fakturze pierwotnej. Najczęściej na początku wpisuje się do faktury korygującej całą treść faktury pierwotnej, a dopiero potem po wyrazie „powinno być” wpisuje się właściwe wartości.

Musi zawierać też przyczynę korekty. Jeśli korekcie podlega podstawa opodatkowania, to trzeba też zaznaczyć, z czego wynika właśnie taka zmiana. Jeśli korekta dotyczy obniżki cen, to korekta faktura musi zawierać wskazanie okresu, jakiego dotyczy.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Faktura korygująca i nota księgowa

Faktura korygująca może być wystawiona tylko przez sprzedawcę. Do końca 2020 roku przekazanie faktury korygującej wymagało uzyskania potwierdzenia jej otrzymania przez odbiorcę. Choćby w formie maila potwierdzające albo pisemnego potwierdzenia odbioru, np. poprzez odebranie faktury wysłanej przesyłką poleconą.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura uproszczona. Wszystko, co musisz, o niej wiedzieć

Od początku 2021 można faktury korygujące księgować dwojako:

  • w formule przejściowej przez uzyskanie potwierdzenia jej otrzymania,
  • wykorzystując pakiet Slim VAT.

Zwykle jest tak, że jeśli trzeba poprawić coś na fakturze, to robi to sprzedawca, wystawiając korektę. Gdy poprawka jest drobna, np. literówka, możesz ją poprawić poprzez notę korygującą.

Od 2021 przy fakturze korygującej, która zmniejsza podstawę opodatkowania, nie trzeba uzyskiwać potwierdzenia odebrania faktury. Do końca 2020 było to konieczne.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca – kod...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Do obowiązków robotnika gospodarczego należy utrzymywanie czystości,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!