Faktura korygująca może być wystawiona do każdej dostarczonej kontrahentowi faktury. Jak działa faktura korygująca i jak ją wystawić? Przeczytaj i poznaj najważniejsze informacje.
Faktura VAT musi być integralna treściowo. Znaczy to, że po jej wystawieniu nie można zmienić żadnego elementu treści. Nie można zmienić liczby produktów, ceny, wartości i stawki VAT. Co jednak gdy zdarzy się pomyłka i pewne dane wpiszemy błędnie albo odbiorca wycofa się z transakcji. Na takie i kilka podobnych sytuacji jest faktura korygująca.
Korekta faktury
Faktura korygująca jest dokumentem, który ma poprawić błędne informacje z innej faktury. Znaczy to tyle, że nigdy nie istnieje on samodzielnie. Zawsze jest połączona z fakturą pierwotną. Właśnie dlatego, w jej opisie znajduje się zaznaczenie, że jaką fakturę ona koryguje.
CZYTAJ TAKŻE: Faktura nie ma wszystkich danych. Czy jest ważna?
Musi mieć wszystkie dane, które znajdują się na fakturze pierwotnej. Najczęściej na początku wpisuje się do faktury korygującej całą treść faktury pierwotnej, a dopiero potem po wyrazie „powinno być” wpisuje się właściwe wartości.
Musi zawierać też przyczynę korekty. Jeśli korekcie podlega podstawa opodatkowania, to trzeba też zaznaczyć, z czego wynika właśnie taka zmiana. Jeśli korekta dotyczy obniżki cen, to korekta faktura musi zawierać wskazanie okresu, jakiego dotyczy.
Faktura korygująca i nota księgowa
Faktura korygująca może być wystawiona tylko przez sprzedawcę. Do końca 2020 roku przekazanie faktury korygującej wymagało uzyskania potwierdzenia jej otrzymania przez odbiorcę. Choćby w formie maila potwierdzające albo pisemnego potwierdzenia odbioru, np. poprzez odebranie faktury wysłanej przesyłką poleconą.
CZYTAJ TAKŻE: Faktura uproszczona. Wszystko, co musisz, o niej wiedzieć
Od początku 2021 można faktury korygujące księgować dwojako:
- w formule przejściowej przez uzyskanie potwierdzenia jej otrzymania,
- wykorzystując pakiet Slim VAT.
Zwykle jest tak, że jeśli trzeba poprawić coś na fakturze, to robi to sprzedawca, wystawiając korektę. Gdy poprawka jest drobna, np. z literówka, możesz ją poprawić poprzez notę korygującą.
Od 2021 przy fakturze korygującej, która zmniejsza podstawę opodatkowania, nie trzeba uzyskiwać potwierdzenia odebrania faktury. Do końca 2020 było to konieczne.