PIT-16A – kto składa ten formularz PIT? Jak wypełnić druk?   

PIT-16A to deklaracja, którą należy złożyć, jeśli przedsiębiorca w ciągu roku podatkowego korzystał z karty podatkowej i odprowadzał składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdź najważniejszej informacje, które trzeba znać na temat PIT-16A.

PIT-16A – deklaracja dla płatników opodatkowanych kartą podatkową

PIT-16A to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Składają ją podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i są opodatkowani w formie karty podatkowej.

Czym jest karta podatkowa? To zryczałtowana forma opodatkowania,  która polega na ustaleniu wysokości podatku przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie rodzaju i zakresu działalności, liczby zatrudnionych pracowników i liczby mieszkańców miejscowości, w której powadzona jest działalność.

Przeznaczona jest dla płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Przede wszystkim małych przedsiębiorców, głównie rzemieślników, którzy wybrali tę formę opodatkowania przed 2022 rokiem. Ten sposób opodatkowania dochodu reguluje art. 23-41 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wzór formularza PIT-16A znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów lub na portalu podatki.gov.pl.

PIT 16A za 2023 rok – termin zapłat podatku

PIT-16A należy złożyć do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, do urzędu skarbowego właściwego według miejsca położenia zorganizowanego zakładu lub miejsca zamieszkania podatnika. W 2024 roku termin mija 29 lutego. 

Deklarację można złożyć w formie elektronicznej lub papierowej w urzędzie skarbowym. Inna opcja to przesłanie PIT-16A pocztą. Do PIT-16A nie należy dołączać żadnych załączników.

PIT-16A – odliczenie składki zdrowotnej od podatku

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z podatku kartą podatkową, mają prawo do częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Odliczenie robi się od podatku, a jego wysokość odpowiada kwocie równej 19% zapłaconych składek zdrowotnych.

Jakie kwoty wpisać w druku PIT-16A?

W PIT-16A należy wpisać kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zostały zapłacone i odliczone od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Podatnik znajdzie je na decyzji wymiarowej o wysokości karty podatkowej, którą otrzymał podatnik od urzędu skarbowego.

Wypełniając PIT-16A należy podać następujące dane:

  • okres, miejsce i cel składania deklaracji,
  • dane identyfikacyjne podatnika,
  • wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej.

Jak złożyć PIT-16A online?

Zeznanie w formie elektronicznej składana jest przez serwis e-Deklaracje. PIT-16A online podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi (np. przez profil zaufany).

Składając PIT-16A online należy wygenerować i zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To potwierdzenie złożenia formularza w e-formie.

Przeczytaj więcej w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Jak użyć certyfikatu kwalifikowanego? Instrukcja krok po kroku składania podpisu lub pieczęci elektronicznej w aplikacji SecureDoc

Używanie certyfikatu kwalifikowanego podpisu lub pieczęci za pierwszym razem jest dość skomplikowanym procesem. W poniższym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję używania certyfikatu kwalifikowanego, która znacznie...

Najniższa krajowa 2025 – ile wyniesie płaca minimalna brutto i netto w przyszłym roku?

Ile pracodawcy będą musieli zapłacić w 2025 r. osobom zatrudnionym na umowę o pracę? Czy najniższa krajowa nadal będzie podwyższana dwa razy w ciągu...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!