Rozlicz PIT-36. Jak wypełnić deklarację podatkową PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą za 2023 rok?

PIT-36 służy rocznemu rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Do złożenia zeznania podatkowego na formularzu PIT-36 zobowiązany jest każdy, kto prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, a także ci, którzy uzyskiwali dochód z dzierżawy lub najmu.

PIT-36 składają też podatnicy, którzy osiągają przychody z zagranicy, podatnicy, którzy prowadzą konkretne, specyficzne aktywności produkcji rolnej, podatnicy, którzy zdecydowali się skorzystać z kredytu podatkowego.

Jak prawidłowo rozliczać PIT 36?

PIT-36 jest przeznaczony dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się skalą podatkową. Tych, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, obowiązuje PIT-36L.

Skala podatkowa to inaczej rozliczenie na zasadach ogólnych. Stawki podatku to 12% (do 120 000 zł) i 32% nadwyżki ponad 120 000 zł. Co ważne, skala podatkowa liczona jest od dochodu, a nie przychodu. Znaczy to tyle, że od przychodu musimy odliczyć wszystkie koszty poniesione w związku z jego uzyskiwaniem.

Czy wiesz, że…?

swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości? Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi finansami.

PIT-36 i PIT/B

PIT-36 odnosi się do wszystkich dochodów rozliczanych według zasad ogólnych. Jeśli poza dochodami z firmy przedsiębiorca otrzymuje wynagrodzenie z etatu, wystarczy, że cały dochód wykaże na jednej deklaracji. Wystarczy dodać załącznik PIT/B, który informuje o wysokości dochodu z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym.

Jak odliczyć ulgi od podatku dochodowego w PIT-36?

Każdy, kto rozlicza deklarację PIT 36, może skorzystać z ulg podatkowych. Wśród wybranych ulg może być np. ulga prorodzinna, czy ulga związana z darowizną.

Aby rozliczyć ulgi i dokonać odliczeń należy do formularza PIT-36 dołączyć załącznik PIT/O.

Jak rozliczyć PIT 36 za 2023 rok?

PIT-36 można rozliczyć online za pomocą usługi Twój e-PIT. Wypełnianie PIT-36 przez internet jest o tyle proste, że system podpowiada co wpisać w konkretnej rubryce.

PIT-36 za 2023 rok, podatnie jak PIT-37 i PIT-28 należy rozliczyć do 30 kwietnia 2024 roku.

Jak wypełnić druk PIT-36?

Część „C” to informacje dodatkowe. Jedna połowa dotyczy podatnika, druga małżonka. Przychody wpisujemy w rubryki odpowiednie dla konkretnego źródła uzyskania przychodów.

W kolejnym punkcie wpisujemy nazwę naszej działalności gospodarczej i cały przychód osiągnięty w roku, który rozliczamy. Poniżej wpisujemy koszty uzyskania przychodu. Różnica stanowi dochód. Zawsze podajemy też wpłacone zaliczki na podatek dochodowy. W rubryce 70 i 72 wpisujemy wpłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli osiągnęliśmy inne dochody, to też możemy je dodać.

W części „H” wpisujemy, czy coś zwiększyło podstawę opodatkowania, czy ją zmniejszyło. W części „I” obliczony jest podatek dochodowy. Część „N” wskazuje, czy podatek będzie do zwrotu, czy trzeba będzie raczej dopłacić.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rozliczanie kwartalne podatku dochodowego. Kiedy można je zastosować?
  2. Zaliczka na podatek dochodowy
  3. Jak zapłacić mniejszy podatek dochodowy? 10 pomysłów
  4. Drugi próg podatkowy
  5. Poznaj Małą Księgowość Rzeczpospolitej

Deklaracja PIT-36 a wspólne rozliczenie z małżonkiem

PIT-36 można rozliczyć wspólnie z małżonkiem, jeśli uzyskuje on przychody, opodatkowane skalą podatkową z działalności gospodarczej lub etatu. Nie rozliczysz się wspólnie z małżonkiem, jeśli uzyskuje on przychody:

  • rozliczane w PIT-28 (poza przychodami z najmu i dzierżawy);
  • rozliczanie w PIT-36L;
  • opodatkowane podatkiem tonażowym lub kartą podatkową.

PIT-36 – często zadawane pytania

Jaka jest różnica między PIT-36 a 37?

Zarówno zeznanie roczne PIT-36 jak i PIT-37 dotyczą przychodów opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Różnica między nimi polega na tym, że PIT-36 dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, podczas gdy PIT-37 rozliczą osoby na umowach pracowniczych: o pracę, zlecenie i o dzieło.

Uwaga! Jeśli założyłeś działalność w ciągu roku, a wcześniej pracowałeś na jednej z wymienionych powyżej umów opodatkowanych skalą podatkową, przychody z tej umowy również wykazujesz w PIT-36, nie składasz osobno rozliczenia PIT-37.

Kiedy można składać PIT-36?

PIT-36 za 2023 rok złożysz od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku.

Czy urząd skarbowy rozliczy PIT-36?

w przypadku PIT-36 Urząd Skarbowy nie dokona automatycznego rozliczenia. Oznacza to, że należy zalogować się na swoje konto w programie Twój e-PIT, prawidłowo wypełnić roczne zeznanie podatkowe i wysłać je do Urzędu Skarbowego. W przeciwnym razie narażamy się na konsekwencje karno-skarbowe.

Co jeśli nie złożę PIT-36?

Jeśli nie złożysz PIT-36 do 30 kwietnia 2024 roku, narażasz się na karę grzywny zgodnie z art. 56 ust. 4 KKS. Jeśli ponadto z niezłożonej deklaracji wynika zaległość podatkowa, za niezłożenie zeznania PIT grozi ci zarówno grzywna, jak i kara więzienia, zgodnie z art. 56 ust. 1 KKS.

Czy osoby do 26 roku życia muszą składać PIT-36?

Osoby poniżej 26 roku życia również są zobowiązane do złożenia deklaracji PIT-36. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają możliwości skorzystania z Ulgi dla młodych.

Gdzie w PIT-36 kwota zwrotu?

W PIT-36  kwotę nadpłaconego podatku do zwrotu znajdziesz w rubryce N.

Czemu mam PIT-36?

Jeśli w 2023 roku prowadziłeś działalność gospodarczą, na swoim koncie w Twój e-PIT znajdziesz deklarację PIT-36. W niej rozliczysz zarówno przychody osiągnięcie z działalności, jak i te pochodzące z umowy pracowniczej opodatkowanej skalą podatkową.

Kontroluj swoje dochody z Małą Księgowością

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów i kontrolować ponoszone koszty. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!