Jak zapłacić mniejszy podatek dochodowy? 10 pomysłów na obniżenie podatku PIT

Jak zapłacić mniejszy podatek dochodowy? Co warto wiedzieć o kosztach uzyskania przychodu? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie istotne informacje na ten temat.

Obciążenia podatkowe to dla wielu firm jedno z największych zmartwień z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej. Podatek VAT, dochodowy, opłaty na ZUS to dopiero początek długiej listy danin, jakie drenują kieszenie właścicieli firm niemal każdego dnia. Co może zrobić podatnik, by zapłacić mniejszy podatek dochodowy?

Co warto wiedzieć o kosztach uzyskania przychodu?

Aby dokładnie zrozumieć, dlaczego firmy mogą „odliczyć coś od podatku”, trzeba zrozumieć, czym są tak zwane koszty uzyskania przychodu. Przede wszystkim warto rozprawić się z jednym, niezwykle często powtarzanym mitem: nie wszystko może być kosztem.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza zaliczka na podatek dochodowy. Jak rozliczyć?

Można za niego uznać tylko te dobra, które są niezbędne do wykonywania działalności gospodarczej, a więc — w pewnym uproszczeniu — do właściwego, niczym niezakłóconego funkcjonowania naszej działalności gospodarczej. Nie można więc odliczyć na przykład kosztu zakupu telefonu dla żony, jeśli ta nie pracuje w firmie, a urządzenie byłoby wykorzystywane do celów prywatnych.

W zdecydowanej większości przypadków kupowane na firmę przedmioty, które chcemy odliczyć od kosztów, są kupowane na fakturę, jednak zgodnie z literą prawa, może to być także paragon, jeśli znajduje się na nim numer NIP naszej firmy. Warto wcześniej upewnić się, że kwota widoczna na paragonie mieści się w limicie dopuszczonym przez prawo. Obecnie jest to 500 złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza zaliczka na podatek dochodowy. Jak rozliczyć?

O koszt wykazany koszt uzyskania przychodu zmniejsza się przychód. W ten sposób uzyskujemy dochód. A ten — po odjęciu od niego wybranych odliczeń — objęty jest podatkiem dochodowym. Im mniejszy dochód, tym mniej podatku zapłacimy. Co ciekawe, w polskim porządku prawnym można odliczyć też straty, na przykład te, jakie wygenerowała działalność w zeszłym roku.

Jak zapłacić mniejszy podatek PIT w 2023 r.? Odliczaj koszty prowadzenia firmy

Mając na uwadze rosnące podatki i kolejne daniny publiczne w Polsce, nie powinno nikogo dziwić, że przedsiębiorcy robią, co mogą, by szukać kosztów, dzięki którym choćby w pewnym stopniu uda im się zmniejszyć wysokość podatku dochodowego, na jaki czeka fiskus. Warto sprawdzić też, jak uniknąć VAT-u.

1. Inwestuj w firmę!

Każdy kolejny zakup urządzenia do firmy — na przykład nowego laptopa, drukarki czy samochodu — to jeden z podstawowych sposobów, by zmniejszyć wysokość podatku dochodowego.

2. Odliczaj wydatki paliwowe i samochodowe

Niestety, ale nie wszyscy przedsiębiorcy mogą odliczyć sto procent podatku. Ustawodawca wprowadził tutaj kilka progów. Przykładowo, jeśli pojazd wykorzystujemy do celów prywatnych oraz służbowych (a więc zarówno jeździmy nim na wakacje, jak i do pracy) to odliczymy tylko 50% podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Jaki podatek zapłacę? Jak policzyć ile podatku zapłacę?

Jeśli chcemy odliczyć sto procent należnej kwoty, to musi to być auto wykorzystywane tylko do celów służbowych. Firmy są też zobowiązane do prowadzenia wtedy bardzo rygorystycznie sprawdzanej kilometrówki. W podobnym tonie można wypowiedzieć się o innych wydatkach samochodowych: naprawach, wymianie opon itp.

3. Wybierz najlepszą dla siebie formę opodatkowania

Polski system podatkowy należy do jednego z najbardziej skomplikowanych na świecie. Przed założeniem firmy warto spotkać się z prawnikiem i opowiedzieć mu o pomyśle na biznes. Ten powinien wskazać taką formę prowadzenia działalności, która będzie dla nas optymalna pod kątem podatkowym.

CZYTAJ TAKŻE: Nadpłata podatku VAT i zaliczki na podatek dochodowy

4. Rozliczaj obiady służbowe

Mało kto o tym wie, ale posiłki kupione „na poczet firmy” w pewnym sensie można rozliczyć. Jeśli zapraszasz klientów na kolację o charakterze biznesowym, zawsze możesz poprosić o wystawienie faktury za usługę gastronomiczną.

5. Pamiętaj, że biuro to koszt

Wynajmujesz biuro? Świetnie się składa. Jest to trwale ponoszony koszt, który także możesz odliczyć od podatku, aby obniżyć podatek dochodowy w firmie.

6. Odlicz wydatki telefoniczne

Nie tylko sam smartfon. Od podatku można odliczyć też abonament na używany w firmie telefon.

CZYTAJ TAKŻE: Koszty uzyskania przychodu. Wrzucanie w koszty – przykład

7. Smartwatch, nie zegarek!

Smartwatch jest dopuszczony przez prawo do odliczenia od podatku. Jednocześnie odpowiednie organy wykazały, że zegarek już nie jest. Warto pamiętać o tej drobnej różnicy przed prośbą o fakturę.

8. Rozwijaj kompetencje pracowników!

Wydatki związane ze szkoleniami i kursami (na przykład pierwszej pomocy lub kursami specjalistycznymi) to inwestycja w firmę. To zaś oznacza, że można odliczyć je od podatku, a przez to zapłacić niższy podatek.

9. Poboczne koszty transportu

W sprawach firmowych musiałeś lecieć samolotem, by negocjować kontrakt? Spałeś w hotelu przed spotkaniem biznesowym? To kolejne koszty, które można odliczyć, a dzięki temu płacić podatek niższy niż bez takiego działania.

CZYTAJ TAKŻE: Zaliczka na podatek dochodowy

10. Koszty obsługi

Korzystasz z usług księgowej, radcy prawnego i informatyka? To kolejne obszary, których wymaga od ciebie firma. A zatem także i one są kosztem.

Jak zapłacić niższy podatek dochodowy? Ulgi

Poza możliwością odliczenia od podatku kosztów związanych z prowadzeniem działalności, podatek PIT możesz obniżyć także za pomocą szeregu ulg. Są to:

  • ulga prorodzinna (na dzieci),
  • ulga za pracę za granicą (tzw. ulga abolicyjna),
  • składki zdrowotne,
  • ulga na zabytki,
  • ulga ma marketing produktu i ulgę na stworzenie nowego produktu,
  • ulga na sport, kulturę i szkolnictwo wyższe,
  • ulga termomodernizacyjna,
  •  ulga na badanie i rozwój,
  •  IKZE (konto emerytalne),
  • składki ZUS,
  • ulga na leki i na sprzęt rehabilitacyjny,
  • ulga na samochód,
  • ulga na Internet,
  • darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze, a także na Kościół i organizacje pożytku publicznego,
  • ulga dla krwiodawców,
  • darowizny na cele walki z COVID-19.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Kiedy stosuje się podatki progresywne? Podatek progresywny a liniowy

Podatki to nieodłączna część prowadzenia działalności gospodarczej czy legalnej pracy zawodowej. Jednym ze stosowanych w tym zakresie rozwiązań jest tzw. progresja. Kiedy stosuje się...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!