PIT-R to specjalny rodzaj formularza PIT, który jest załącznikiem do druku PIT-11 (nie jest składany samodzielnie). To informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia przez niego obowiązków społecznych i obywatelskich w danym roku podatkowym. Wypełniają go i przekazują płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spis treści
Załącznik PIT-R do deklaracji PIT-11
Na PIT-R wykazuje się przychody z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich, w tym diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem oraz diety i kwoty stanowiące zwrot kosztów do wysokości 3000 zł miesięcznie.
Czym są te obowiązki społeczne i obywatelskie? To element czynności związanych z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych. Najczęściej dotyczy to stanowiska prezydenta miasta, burmistrza, wójta czy radnego gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego oraz osób, którym zlecono określone czynności (np. biegłym w postępowaniu sądowym, administracyjnym czy dochodzeniowym) i uczestników komisji powoływanych przez organy administracji państwowej lub samorządowej.
Jeżeli PIT-R zawiera wyłącznie kwoty zwolnione z podatku, płatnik nie musi sporządzać PIT-11. Jego obowiązkiem jest przekazanie podatnikowi i organowi skarbowemu PIT-R z wyszczególnionymi kwotami zwolnionymi z podatku.
PIT-R należy przekazać elektronicznie do urzędu skarbowego do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Podatnikowi przekazywany jest do końca lutego, elektronicznie lub w formie drukowanej.
Czy wiesz, że…
Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? |
Jak wypełnić PIT-R za 2023 rok?
PIT-R składa się z pięciu danych autoryzacyjnych płatnika, które należy podać:
A – miejsce (urząd skarbowy, do którego adresowana jest informacja) i cel składania informacji (złożenie lub korekta);
B – dane identyfikacyjne płatnika PIT (pełna nazwa);
C – dane identyfikacyjne podatnika (identyfikator NIP lub PESEL, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia);
D – informacja o kwotach wypłaconych podatnikowi (miesiąc, za który dokonano wypłaty, kwota wypłacona, kwota wolna od podatku dochodowego oraz kwota po odliczeniu kwot wolnych od podatku);
E – podpis podatnika lub osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku/pełnomocnika płatnika.
Program Mała Księgowość
Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.
Więcej na temat deklaracji służących do rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych przeczytasz w kategorii PIT.