fbpx

Polski Ład i ukryta dywidenda. Co to jest?

Ukryta dywidenda to pojęcie zastosowane w zestawie ustaw określanych mianem tzw. Polskiego Ładu. Ukryta dywidenda ma pomóc uszczelnić system podatkowy.

Używając maksymalnego uproszczenia można stwierdzić, że osoba prowadząca działalność gospodarczą uznaje zyski firmy za swoje prywatne, które są opodatkowane w zależności od tego jaki rodzaj opodatkowania wybierze przedsiębiorca. Trochę inaczej jest w przypadku większych podmiotów, np. spółek, w przypadku których pożytki czerpią głównie udziałowcy. Jak wiadomo, podstawowym sposobem czerpania korzyści z bycia wspólnikiem jest możliwość pobierania dywidendy.

W ramach Polskiego Ładu system podatkowy ma być uszczelniony w taki sposób, że niektóre świadczenia na rzecz wspólników spółek lub innych osób, które wpływają na decyzje organów tych spółek, mają nie być kosztem uzyskania dla spółki. Dywidendy z definicji takim kosztem nie są. Zdarzało się więc, że wspólnicy w inny sposób „wyjmowali” pieniądze ze spółki by ta miała wyższe koszty, przez co mogła płacić niższy podatek.

Ukryta dywidenda i katalog kosztów niestanowiących koszty podatkowe

I właśnie dlatego rozszerzono katalog kosztów, które nie stanowią kosztów podatkowych. Katalog taki znajdziemy w art. 16 ustawy o podatku dochodowych od osób prawnych.

Ukryte dywidendy nie będą uznane za koszty spółki od 1 stycznia 2023 roku. Co może być taką ukrytą dywidendą? Mogą to być wszelkie świadczenia, których wysokość np. zależy od osiągnięcia przez podmiot określonego zysku. Inna sytuacja jest wtedy, gdy wynagrodzenie ustalane jest na nierynkowych zasadach. Chodzi o to, że gdyby spółka zamówiła dane świadczenie u podmiotu niepowiązanego, to mogłaby ponieść niższe koszty. Trzecia sytuacja dotyczy np. wynajmowania przez spółkę nieruchomości należącej do wspólnika. Nie dość, że spółka ma koszt, który obniża podatek, to pieniądze trafiają do wspólnika, który na takiej czynności zarabia.

Ukryta dywidenda dotyczy też osób powiązanych ze spółką. Za taką osobę można uznać choćby członka zarządu lub rady nadzorczej, który ma przynajmniej 25 proc. praw głosu. Jeśli taki członek zarządu rozliczany jest na zasadzie prowizji, której wysokość zależy od tego jak wysoki zysk osiągnęła spółka, to od 2023 taka forma rozliczenia może być uznana za „ukrytą dywidendę”. Nie będzie można takiego wynagrodzenia potraktować jako koszt spółki.

Co to jest podmiot powiązany?

A co to jest podmiot powiązany, osoba powiązana). Podmiot powiązany zdefiniowany jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to podmiot, który samodzielnie wywiera znaczący wpływ na inny podmiot. Podmiotem powiązanym może być też spółka bez osobowości prawnej i jej wspólnicy, a także podatnik i zagraniczny zakład. Transakcje między takimi podmiotami są popularne. Warto jednak pamiętać, że wartość takich transakcji nie może odbiegać od cen rynkowych. Może się jednak zdarzyć, że powiązane podmioty przeprowadzają określone transakcje tylko po to by przetransferować zyski. Takie przypadki ma ograniczyć zapis o „ukrytej dywidendzie”.

Od zasad, o których wspomnieliśmy są jednak wyjątki. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, że jeden ze wspólników posiada aktywa, które ma wykorzystać spółka. I nie ma możliwości wykorzystania innych. W takim wypadku wydatek ten będzie mógł być kosztem dla spółki, nie będzie traktowany jako „ukryta dywidenda”. Jest tutaj jednak poważne zastrzeżenie. Suma takich wydatków, które mogłyby być uznane za „ukryte dywidendy” nie może być wyższa niż zysk brutto w danym roku.

Jak się przygotować do „ukrytej dywidendy”?

Wynika z tego, że do 2023 firmy mają czas na to by znaleźć alternatywę dla rozliczania się prowizyjnego. Trzeba tez będzie uważać na rozliczenia między podmiotami powiązanymi.

 
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!