Jak wypłacać korzystnie pieniądze ze spółki z o.o.?

Spółka z o.o. jest popularną formą prowadzenia biznesu. Jednak przy wypłacie pieniędzy ze spółki z o.o. wystąpi podwójne opodatkowanie i trzeba będzie dwa razy zapłacić podatek dochodowy. Jak tego uniknąć?

Podwójne opodatkowanie w spółce z o.o

Mówiąc o opodatkowaniu spółki z o.o., bardzo często pojawia się informacja o podwójnym opodatkowaniu. Wszystko dlatego, że jeśli spółka osiągnie zysk, to jest on opodatkowany najpierw jako dochód spółki. Spółka jest bowiem osobnym bytem, więc każdy jej dochód musi być opodatkowany.

Esencją wszystkiego jest jednak fakt, że spółka generuje zyski przede wszystkim dla wspólników. W momencie gdy z tych pieniędzy chce skorzystać jeden ze wspólników, to będzie on musiał te pieniądze jeszcze raz opodatkować jako swój dochód. Dzieje się tak głównie w przypadku dywidendy.

W takiej sytuacji faktycznie dojdzie do podwójnego opodatkowania. Są jednak sposoby na to, by takiego kłopotu uniknąć. Przede wszystkim wtedy gdy pieniądze będą kosztem dla spółki (dywidenda nim nie jest), przez co zmniejszy się zobowiązanie podatkowe dla spółki, a podatek zapłaci wyłącznie wspólnik, na podobnej zasadzie jak rozlicza dochód prywatny.

CZYTAJ TAKŻE: Brak terminu płatności na fakturze. Kiedy rozpocząć windykację?

Wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania

Jednym z prostych sposobów jest wypłata pieniędzy ze spółki poprzez wynagrodzenie z tytułu sprawowania funkcji członka zarządu. Stosuje się go głównie w niewielkich spółkach, gdy udziałowcy zwykle pełnią funkcje zarządu.

Spółka, wypłacając takie wynagrodzenie, ponosi koszt, który zmniejsza dochód do opodatkowania. Wypłacone pieniądze są więc opodatkowanie wyłącznie podatkiem od dochodów osobistych według skali podatkowej (17% podatku do kwoty 120 000 zł rocznie). Dodatkowo trzeba będzie jeszcze zapłacić składkę zdrowotną w wysokości 9% dochodu.

Faktury dla własnej spółki

Oprócz wynagrodzenia z tytułu członka zarządu, można wystawiać faktury dla spółki, jeśli wspólnik prowadzi działalność gospodarczą. Można wystawić faktury za świadczone usługi. W tym momencie trzeba wziąć pod uwagę, że faktura ta nie może pokrywać się z zakresem obowiązków z zasiadaniem w zarządzie spółki.

Jeśli połączymy to razem z wynagrodzeniem za sprawowanie funkcji członka zarządu, to mamy świetny sposób na to, by wypłacić pieniądze bez wypłacania ich dywidendą. Trzeba jednak pamiętać, że każda kwota, zarówno wynagrodzenie członka zarządu jak i faktura za usługi musi być rozliczona według stawek rynkowych.

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? 10 argumentów, które to potwierdzają

Umowa o dzieło ze spółką

Inną możliwością jest umowa o dzieło z własną spółką. W sytuacji gdy będzie to umowa z przeniesieniem praw autorskich, da się zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu. W takiej sytuacji podatek będzie rozliczony od połowy wynagrodzenia.

W takim przypadku musi to być jednak dzieło, które może być rozliczone na podstawie ustawy o prawie autorskim. Chodzi tu np. o grafikę lub stworzenie tekstu dziennikarskiego. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach dzieło nie może obejmować takich samych zdarzeń jak w przypadku powołania członka zarządu, czy faktury.

Można też zastosować wszystkie 3 metody jednocześnie. Oprócz tego są jeszcze inne sposoby. Choćby np. wynajmowanie spółce nieruchomości albo ruchomości takich jak maszyny, samochody czy urządzenia. Można też rozliczyć własne podróże służbowe albo szkolenia, które mogą być kosztem dla spółki.

Każda z tych możliwości pozwala na legalne wypłacanie środków ze spółki z o.o.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!