fbpx

Biznesplan do wniosku o dofinansowanie

Przedsiębiorcy przy otwieraniu działalności gospodarczej często korzystają z dotacji z urzędu pracy. Mamy możliwość skorzystania z takich środków podczas ogłoszonego przez urząd pracy naboru, wcześniej jednak musimy złożyć wniosek oraz biznesplan di wniosku o dofinansowanie, na podstawie których urząd podejmie decyzje czy takie środki nam przyznać. Dowiedź się co powinien zawierać taki biznesplan.

Jak zrobić biznesplan do wniosku o dofinansowanie?

Biznesplan do wniosku o dofinansowanie ma dwie części: część opisową i finansową. W części opisowej charakteryzuje się pomysł na biznes, własne doświadczenie zawodowe, a także wykształcenie. Opisuje się tutaj też konkurencję i klientów, których chcesz obsługiwać. Element opisowy biznesplanu do wniosku o dofinansowanie ma pomóc osobie, która będzie wydawała decyzję o dofinansowaniu w podjęciu decyzji czy pieniądze powinny być wypłacone wnioskującemu.

Część opisowa biznesplanu do wniosku o dofinansowanie

Opis działalności to główna część biznesplanu. Zawieramy tu informacje o tym czym chcesz się zajmować w biznesie, jakie produkty chcesz sprzedawać albo usługi świadczyć. W tej części przechodzimy od ogółu do szczegółu. Ważne by opis był konkretny i jasny.

CZYTAJ TAKŻE: Jak ocenić pomysł na biznes?

W części opisowej biznesplanu koniecznie trzeba dopisać element dotyczący pracowników. W tej części opisujesz czy masz zamiar zatrudnić pracowników, czy nie. Jeśli nie, to musisz wiedzieć w jaki sposób biznes będzie funkcjonował, jeśli np. z powodów losowych nie dasz rady realizować wszystkich zadań. Gdy chcesz zatrudniać pracowników, dobrze jest wskazać jaki rodzaj umowy będziesz z nimi zawierał i ile chcesz im płacić.

CZYTAJ TAKŻE: Kalkulator kosztów pracodawcy

Przyda się charakterystyka wszystkich działań, które już się zrealizowało przed startem. Dobrze jest też uwzględnić narzędzia i maszyny, które już masz, a będą wykorzystywane w działalności gospodarczej. Konieczne będzie wyliczenie wartości tych urządzeń. Trzeba pamiętać, żeby nie wymieniać tu sprzętu, który chcesz kupić w ramach dofinansowania.

Część opisowa obejmuje też klientów. Jak najdokładniej trzeba określić grupę docelową. Opisać czy będziesz obsługiwać klientów indywidualnych, czy biznesowych.

Opis rynku

Kolejny punkt to opis rynku. Określasz, czy będziesz działał lokalne, regionalnie, czy w skali kraju.

Biznesplan do wniosku o dofinansowanie z UP musi zawierać opis dystrybucji i sprzedaży Twoich produktów lub usług. Musisz opisać, jak dotrzeć do klientów, jakimi kanałami, jak będzie wyglądało zamówienie i cały proces sprzedaży.

Biznesplan to również wskazanie mocnych stron i szans, które można wykorzystać. Zagrożenia dla biznesu to wszystkie czynniki, które mogą przeszkadzać w rozwoju biznesu.

Marketing w biznesplanie

Biznesplan nie obejdzie się również bez opisu marketingu, czyli wszystkich działań, które będą powzięte aby zdobyć klientów. Trzeba je dopasować do specyfiki biznesu, a także grupy docelowej.

Część finansowa to zazwyczaj prosty do uzupełnienia rachunek zysków i strat. Może mieć postać miesięczną lub roczną.

Część finansowa biznesplanu do wniosku o dofinansowanie

Część finansowa biznesplanu pomaga w określeniu czy wyliczenia i założenia dotyczące biznesu są realne i czy ten jest dobrze skalkulowany. Przydadzą się też wyliczenia dotyczące lokalu i jego ewentualnego remontu. W biznesplanie trzeba też wziąć pod uwagę sezonowość biznesu. Są takie przedsięwzięcia, które będą narażone na sezonowość.

W części finansowej rozpisujemy dokładnie wyliczenia. Wskazujemy ile pieniędzy będzie potrzebne i jakie uzasadnienie mają konkretne wydatki.

Ważne będzie też wskazanie formy opodatkowania. To będzie miało spory wpływ na ocenę wniosku. Wszystkie wyliczenia muszą opierać się na realnych stawkach.

Dotacja z urzędu pracy może pomóc rozpocząć biznes. Jednak bez dobrze przygotowanego biznesplanu, otrzymanie pieniędzy może być zdecydowanie trudniejsze.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes bez wkładu własnego.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Pomysły na biznes mogą być najróżniejsze. Przygotowaliśmy listę 10 pomysłów, które mogą stać początkiem świetnego biznesu w 2023r. Chcesz otworzyć biznes ale nie wiesz jaki...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kalkulator brutto na netto

Wynagrodzenie brutto to całkowite wynagrodzenie przed odliczeniem podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Na konto pracownika wpływa jednak inna kwota. Już po odliczeniach. To...

Całkowity koszt zatrudnienia na umowę o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają...

Co to jest cold mailing?

Cold mailing, czyli zimne maile kojarzą się z denerwującymi reklamami, a nawet spamem. Okazuje się jednak, że jest to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe. Co to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!