Jak napisać pozew o zapłatę należności?

Jeśli polubownie nie udało się załatwić sprawy płatności, trzeba będzie wytoczyć poważniejsze działa i przygotować pozew o zapłatę. Jak go przygotować?

Pozew o zapłatę należności często jest pismem kierowanym wobec dłużnika, gdy wezwania do zapłaty nie przyniosły skutku. Pozew taki zwykle rozpoczyna postępowanie. Od tego, jak dobrze będzie napisany, zależy to, czy uda się odzyskać pieniądze od dłużnika. Pozew o zapłatę, tak jak większość dokumentów sądowych, musi być przygotowany zgodnie z określonymi wymaganiami. Znajdziemy je w kodeksie postępowania cywilnego.

Elementy pozwu

Głównymi elementami pozwu jest dokładnie określenie żądań (czyli np. zapłaty określonej kwoty), wyjaśnienie, dlaczego to żądanie jest zasadne. Dodatkowo w pozwie trzeba zaznaczyć, że obie strony podjęły próby pozasądowego rozwiązania sporu.

Można też złożyć dodatkowo wniosek o to zabezpieczenie powództwa albo o to by rozprawa była przeprowadzona pod naszą nieobecność. To jednak nie wszystko. Pozew jest pismem formalnym, dlatego koniecznie musi się w nim znaleźć:

  • oznaczenie sądu, do którego składa się pozew,
  • dokładne dane stron i w razie potrzeby dane pełnomocników,
  • określenie rodzaju pisma,
  • treść pozwu i dowody,
  • podpis.

Bardzo ważne przy składaniu pozwu jest właściwe określenie sądu, który się zajmie tą sprawą. W tym przypadku trzeba „przyporządkować” sąd według miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Pozew do sądu

Zanim skierujemy pozew do sądu, trzeba podjąć decyzję, w jakim trybie będzie prowadzone postępowanie sądowe. I tak funkcjonuje postępowanie zwykłe, postępowanie upominawcze, uproszczone lub nakazowe.

Postępowanie nakazowe jest tanie i szybkie. Wystarczy przedstawić dowody, a sąd wydaje nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Nie przeprowadza się rozprawy. Żeby jednak sprawa trafiła do rozpoznania w trybie nakazowym, roszczenie musi mieć charakter pieniężny.

Mówiąc wprost, trzeba domagać się określonej sumy pieniędzy, a także mieć dowody, które wskazują na to, że nie trzeba przeprowadzać rozprawy. Po wystawieniu nakazu zapłaty, dłużnik ma dwa tygodnie na uregulowanie długu lub złożenie sprzeciwu.

Jest jeszcze postępowanie upominawcze. Jego skutkiem jest również wydanie nakazu zapłaty. W tym przypadku też trzeba mieć dowody, które bezspornie wskazują na winę dłużnika. Trzeba też znać adres prowadzenia działalności lub zamieszkania dłużnika.

Tryb uproszczony

Tryb uproszczony charakteryzuje się tym, że pozew składa się na urzędowym formularzu. W tym przypadku jednak mamy ograniczenie wartości przedmiotu sporu. Wartość długu nie może być wyższa niż 20 000 zł. W przeciwnym razie nie można skorzystać z tego trybu dochodzenia należności.

Uzasadnienie pozwu

Uzasadnienie jest bardzo ważnym elementem pozwu. Trzeba jak najdokładniej opisać sytuację, która doprowadziła do tego, że powstało zadłużenie. Jednocześnie warto też dołączyć informację o tym, że wysłano wezwania do zapłaty, ale nie zostały one rozliczone.

W pozwie określa się dokładnie wysokość roszczenia. Zanim złożymy pozew w sądzie, trzeba go opłacić.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!