Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym – jak napisać?

Dostałeś nakaz zapłaty z sądu? Jeśli nie zgadzasz się z tym dokumentem, musisz koniecznie napisać sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jak to zrobić?

Nakaz zapłaty to specjalne pismo wydane przez sąd po rozpatrzeniu argumentów wierzyciela. Jego głównym zadaniem jest nakazanie spełnienie określonego żądania bez konieczności przeprowadzania rozprawy sądowej.

Jak zareagować na nakaz zapłaty?

W przypadku gdy sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, pozwany może wnieść od niego sprzeciw. W przypadku, gdy nakaz zapłaty jest wydany w postępowaniu nakazowym, wnosimy zarzuty. Zanim jednak do tego dojdzie, zwykle jest kierowany wobec nas pozew. W takiej sytuacji zawsze warto na niego odpowiedzieć. Możemy uniknąć niepotrzebnych kosztów w przyszłości.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Jaki jest termin na złożenie odpowiedzi na pozew?

Po otrzymaniu pozwu sądowego najlepiej będzie odpowiedzieć na niego od razu. Główna zasada mówi o tym, że odpowiedź na pozew trzeba złożyć, zanim zostanie wyznaczona pierwsza rozprawa. Może też zdarzyć się tak, że sąd sam nakaże nam odpowiedź na pozew. Wtedy wskazuje termin, w jakim należy do zrobić. Nie będzie to jednak mniej niż dwa tygodnie. Jeśli spóźnimy się z odpowiedzią, sąd nam ją zwróci, a samo pismo nie będzie miało żadnych skutków.

Odpowiedź na nakaz zapłaty

Podobnie będzie z nakazem zapłaty. Jeśli go otrzymamy, odpowiedzieć na niego musimy w ciągu dwóch tygodni.

W piśmie koniecznie trzeba zwięźle opisać stan sprawy, a także wypowiedzieć się na temat twierdzeń i dowodów strony przeciwnej. Można też przedstawić swoje dowody. Warto też podać podstawę prawną. Warto zawsze jak najbardziej precyzyjnie odnieść się do wszystkich twierdzeń w pozwie lub nakazie zapłaty.

CZYTAJ TAKŻE: Jak udowodnić, że dług się przedawnił?

Nie odpowiedziałem na nakaz zapłaty

Jeśli nie odpowiemy na nakaz zapłaty, możemy stracić całkowicie możliwość obrony swoich racji, swoich interesów. Brak odpowiedzi na nakaz zapłaty będzie skutkował możliwością wydania klauzuli wykonalności, a to już krótka droga do egzekucji komorniczej, od której nie tak łatwo się uwolnić.

Szczególnie że, jeśli wydano nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, to może się nawet okazać, że będzie to ostatnia instancja odwoławcza. Nakaz zapłaty wydany przez e-sąd maksymalnie upraszcza i skraca drogę do wyegzekwowania roszczenia. Nakaz taki wydaje się głównie w sprawach cywilnych i gospodarczych. Gdy dłużnik go otrzymuje, ma dwie możliwości. Jedna to pokryć wszystkie roszczenia wraz z kosztami. Druga to złożyć sprzeciw.

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym

Jeśli złożymy sprzeciw, to nakaz zapłaty traci swą moc. Wtedy sąd wyznacza termin rozprawy. Sprzeciw można złożyć również do określonej części nakazu. Mówią inaczej, jeśli nie zgadzamy się z określoną częścią żądania, to tylko ją zaskarżamy. Pozostała część wciąż jest objęta egzekucją.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić...

Stawki CIT

Jakie są stawki podatku dochodowego od osób prawnych, kto może z nich korzystać i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnej opcji? Jesteś...

Informacja CIT-ST – co to jest i kto musi ją złożyć? Instrukcja wypełniania

Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!