Jaka jest najpopularniejsza praca za granicą? Kto najczęściej wyjeżdża z Polski w celach zarobkowych?

Praca za granicą jest bardzo popularna wśród Polaków. Dlaczego się na nią decydujemy? Gdzie najczęściej wyjeżdżamy „za pracą”? Gdzie wyjechać w Polski do pracy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kto najczęściej szuka pracy za granicą.

Praca za granicą mimo rekordowo niskiego bezrobocia w naszym kraju jest bardzo popularna. Już dwa razy więcej Polaków niż rok wcześniej, rozważa emigrację zarobkową – czytamy w raporcie Work Service. Gdzie warto wyjechać do pracy za granicę według Polaków? Dlaczego praca za granicą jest tak atrakcyjna?

Praca za granicą – dlaczego się na nią decydujemy?

Prawie co piąty Polak powyżej 18 roku życia chce wyjechać do pracy za granicą. To dwukrotnie więcej niż jeszcze rok temu. Jak wynika z raportu Work Service, najpopularniejszym krajem do emigracji cały czas pozostają Niemcy.

Niepewność przyszłości i ograniczenia wynikające z pandemii sprawiają, że Polacy chcą szukać źródeł dochodu za granicą, gdzie zapotrzebowanie na pracowników wybranych specjalności nadal jest wysokie, a zarobki dużo wyższe

– stwierdza Iwona Szmitkowska, prezes Work Service.

I to mimo tego, że pracodawcy w Polsce muszą płacić za pracę coraz więcej, bo od dłuższego czasu jesteśmy w czołówce państw Unii Europejskiej, które mają najniższą stopę bezrobocia.

Praca za granicą – gdzie wyjechać z Polski?

Najbardziej popularne kraje emigracji zarobkowej to Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Niemcy są pierwszym wyborem dla 40 proc. badanych, Holandia dla niespełna 30 proc., a Wielka Brytania dla 16 proc. Mniej popularne pozostają takie kraje jak Norwegia, Francja, Szwecja i USA.

CZYTAJ TAKŻE: Firma w Czechach. Czy to się opłaca?

To, co zaskakujące, to spory wzrost zainteresowania pracą za granicą. O ile przez ostatnie lata chęć emigracji zarobkowej utrzymywała się raczej na podobnym poziomie, o tyle w ostatnim roku ta możliwość stała się wyjątkowo popularna. Obecnie już 18 proc. Polaków chce wyjechać do pracy za granicę. Jest to największy odsetek od pięciu lat.

W lipcu 2020 r. było to 9,9 proc. We wrześniu 2019 r. wyjazd rozważało nieco mniej, bo 8,6 proc. Polaków, natomiast w marcu 2018 11,8 proc.

To na poziomie deklaracji. A ile osób faktycznie planuje wyjechać? Bardzo zdecydowanych na ten krok jest 6 proc. badanych. Tylko 70 proc. nie zastanawia się, gdzie wyjechać z Polski w celach zarobkowych.

Praca za granicą – kto wyjeżdża do pracy za granicę?

Badanie pokazuje też, która grupa jest najbardziej zdeterminowana do wyjazdu. Przeważają mężczyźni, którzy w Polsce zarabiają mniej niż 3 tys. złotych, z wykształceniem średnim i zawodowym. Co istotne o wyjeździe myślą przede wszystkim osoby młode, które mają nie więcej niż 36 lat i przynajmniej trochę znają język obcy, zamieszkujący przede wszystkim regiony wschodniej i północnej Polski. Osoby powyżej 37 roku w ogóle nie planują wyjeżdżać.

CZYTAJ TAKŻE: Sklep stacjonarny – czy tylko sklep z alkoholem potrzebuje koncesji? Czy to się opłaca?

Najchętniej wybieranym kierunkiem nadal są Niemcy, na które wskazuje 40 proc. badanych, Holandia (28 proc.) i Wielka Brytania (16 proc.). W dalszej kolejności są Norwegia, Francja, Szwecja i USA.

Praca za granicą – gdzie wyjechać z Polski? Najbardziej poszukiwane zawody

Obecnie najbardziej poszukiwani pracownicy są branżach produkcyjnej, logistycznej i magazynowej, a także medycznej. Tylko w Niemczech brakuje ok. 3,5 tys. lekarzy i prawie trzy razy tyle pielęgniarek.

Wybierając kraj, do którego chcemy wyemigrować, bierzemy pod uwagę szereg czynników, nie tylko średnią wysokość zarobków, jaką możemy tam osiągnąć. Zastanawiając się, gdzie wyjechać z Polski wybieramy kraje:

  • o stabilnym systemie politycznym,
  • o rozwiniętym systemie socjalnym,
  • wysoko rozwinięte technologicznie,
  • wpierające przedsiębiorców i rozwój rynku.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż na Allegro. Jak zacząć? Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?

Praca za granicą – ile można zarobić w Niemczech?

Wynagrodzenia za granicą raczej się nie zmieniają. Od dłuższego czasu średnia pensja w Niemczech za proste prace to 10 euro za godzinę. Jak przewidują analitycy, wynagrodzenia raczej nie będą rosły, bo sytuacja ekonomiczna w Niemczech pogorszyła się ze względu na pandemię.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jaka klauzula do CV obowiązuje obecnie? Aktualna treść i podstawa prawna

Aby Twoje CV zostało wzięte pod uwagę przez potencjalnego pracodawcę, pamiętaj o umieszczeniu w nim klauzuli RODO. Jak powinna wyglądać? Gdzie ma się znaleźć?...

Niecałe dwa tygodnie przed ostatecznym złożeniem PIT-u nie działa Urząd Skarbowy

Użytkownicy, którzy chcieli dzisiaj rano zalogować się do e-Urzędu Skarbowego zostali zaskoczeni komunikatem błędu. Na stronie https://urzadskarbowy.gov.pl/ widnieje komunikat: „Mamy przerwę w działaniu e-Urzędu...

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!