Prawo odstąpienia od umowy przez przedsiębiorcę – obowiązuje nie tylko konsumentów

Czy istnieje prawo odstąpienia od umowy przez przedsiębiorcę? Wiemy, że zasada ta obowiązuje konsumentów, a jak ma się to do przedsiębiorców? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co ważne.

Odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni znane jest głównie z transakcji zawieranych w internecie. Każdy konsument bez podania przyczyny mógł zrezygnować z zakupu produktu lub usługi. A jak to prawo ma się do przedsiębiorców. Czy mogą odstąpić od umowy?

Prawo do odstąpienia od umowy przez przedsiębiorcę

Prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni dotyczy przede wszystkim konsumentów. Od 2021 wprowadzono zmiany, które pozwalają przedsiębiorcom na skorzystanie z prawa odstąpienia. Co ważne, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Odstąpienie od umowy – jak działa?

Kodeks cywilny zezwala na zastrzeżenie w umowie, że jedna lub obie strony mogą odstąpić od niej w określonym czasie. Wystarczy, że złoży się drugiej stronie oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Skutkiem takiego oświadczenia jest fakt, że umowę uznaje się za niezawartą, a wszelkie świadczenia powinny zostać zwrócone. Jeśli usługa była już świadczona przez jakiś czas (do chwili odstąpienia), to można domagać się wynagrodzenia za korzystanie z niej w proporcjonalnej wysokości.

Odstąpienie od umowy jest równoznaczne z sytuacją, że dane zobowiązanie nie istniało.

Kto może odstąpić od umowy?

Odstąpienie od umowy dozwolone jest, jeśli strony umowy zapisały sobie to w niej. Warto jednak wiedzieć, że z mocy prawa możliwe jest odstąpienie od umowy, nawet jeśli nie jest to w niej zapisane. Dotyczy to sytuacji, gdy umowa została zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa. Chodzi tu np. o umowy zawarte przez telefon albo internet.

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość niezależnie od zapisów szczegółowych takiego kontraktu, możliwe było, gdy stroną umowy był konsument. Konsumentem, zgodnie z definicją jest każdy, kto dokonuje zakupu dla celów prywatnych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

CZYTAJ TAKŻE: Jak obliczyć rentowność swojego produktu?

Prawo do odstąpienia od umowy przez przedsiębiorcę

W styczniu 2021 roku wprowadzono do prawa zmiany, które pozwalają na odstąpienie od umowy zawartej na odległość również przedsiębiorcom. Wcześniej mogli to zrobić, o ile wcześniej w umowie był zapis na to pozwalający.

Od 2021 mogą to robić, nawet jeśli umowa tego nie reguluje. Podstawową regułą, której jednak należy w tym przypadku przestrzegać, to fakt, że produkt lub usługa nabywana przez przedsiębiorcę nie może dotyczyć branży, w której działa. Wtedy będziemy traktować go jako konsumenta.

Przykład? Jeśli przedsiębiorca świadczy usługi kserograficzne i kupi przez internet drukarkę, to nie będzie mógł odstąpić od takiej umowy, bo taki przedmiot jest związany z jego działalnością zawodową. Jeśli jednak ten sam przedsiębiorca będzie chciał kupić np. zasłony okienne albo umywalkę, to ma prawo odstąpienia od takiego zakupu, ponieważ nie ma to związku z czynnościami zawodowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład — najważniejsze elementy

Prawo odstąpienia od umowy przysługuje w takiej sytuacji wyłącznie przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Jakakolwiek spółka podlegająca pod kodeks handlowy, nie pozwala na skorzystanie z takiego uprawnienia.

Jak oddać sprzęt w przypadku odstąpienia od umowy?

Przy okazji nadania takiego uprawnienia przedsiębiorcom pojawił się jeden kłopot. To po stronie sprzedawcy leży sprawdzenie, czy dany zakup związany jest z działalnością zawodową kupującego i czy w związku z tym może on, czy nie zezwolić na odstąpienie od takiej umowy. Wielu sprzedawców ułatwiło sobie więc działanie i pozwalają na odstąpienie od umowy każdemu.

Termin na odstąpienie od umowy

W przypadku przedsiębiorców, którzy chcą odstąpić od umowy zawartej na odległość, mają na to 14 dni od momentu odebrania towaru lub wykonania usługi. Termin ten jest taki sam jak w przypadku osób fizycznych. W przypadku konsumentów okres ten może wydłużyć się do 12 miesięcy. Stanie się tak, jeśli przedsiębiorca sprzedający produkt lub usługę nie poinformuje konsumenta o prawie do odstąpienia od takiej umowy.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!