Prawo odstąpienia od umowy przez przedsiębiorcę – obowiązuje nie tylko konsumentów

Czy istnieje prawo odstąpienia od umowy przez przedsiębiorcę? Wiemy, że zasada ta obowiązuje konsumentów, a jak ma się to do przedsiębiorców? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co ważne.

Odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni znane jest głównie z transakcji zawieranych w internecie. Każdy konsument bez podania przyczyny mógł zrezygnować z zakupu produktu lub usługi. A jak to prawo ma się do przedsiębiorców. Czy mogą odstąpić od umowy?

Prawo do odstąpienia od umowy przez przedsiębiorcę

Prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni dotyczy przede wszystkim konsumentów. Od 2021 wprowadzono zmiany, które pozwalają przedsiębiorcom na skorzystanie z prawa odstąpienia. Co ważne, trzeba przestrzegać kilku zasad.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawozdanie finansowe. Kto musi je zrobić?

Odstąpienie od umowy – jak działa?

Kodeks cywilny zezwala na zastrzeżenie w umowie, że jedna lub obie strony mogą odstąpić od niej w określonym czasie. Wystarczy, że złoży się drugiej stronie oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Skutkiem takiego oświadczenia jest fakt, że umowę uznaje się za niezawartą, a wszelkie świadczenia powinny zostać zwrócone. Jeśli usługa była już świadczona przez jakiś czas (do chwili odstąpienia), to można domagać się wynagrodzenia za korzystanie z niej w proporcjonalnej wysokości.

Odstąpienie od umowy jest równoznaczne z sytuacją, że dane zobowiązanie nie istniało.

Kto może odstąpić od umowy?

Odstąpienie od umowy dozwolone jest, jeśli strony umowy zapisały sobie to w niej. Warto jednak wiedzieć, że z mocy prawa możliwe jest odstąpienie od umowy, nawet jeśli nie jest to w niej zapisane. Dotyczy to sytuacji, gdy umowa została zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa. Chodzi tu np. o umowy zawarte przez telefon albo internet.

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość niezależnie od zapisów szczegółowych takiego kontraktu, możliwe było, gdy stroną umowy był konsument. Konsumentem, zgodnie z definicją jest każdy, kto dokonuje zakupu dla celów prywatnych, niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

CZYTAJ TAKŻE: Jak obliczyć rentowność swojego produktu?

Prawo do odstąpienia od umowy przez przedsiębiorcę

W styczniu 2021 roku wprowadzono do prawa zmiany, które pozwalają na odstąpienie od umowy zawartej na odległość również przedsiębiorcom. Wcześniej mogli to zrobić, o ile wcześniej w umowie był zapis na to pozwalający.

Od 2021 mogą to robić, nawet jeśli umowa tego nie reguluje. Podstawową regułą, której jednak należy w tym przypadku przestrzegać, to fakt, że produkt lub usługa nabywana przez przedsiębiorcę nie może dotyczyć branży, w której działa. Wtedy będziemy traktować go jako konsumenta.

Przykład? Jeśli przedsiębiorca świadczy usługi kserograficzne i kupi przez internet drukarkę, to nie będzie mógł odstąpić od takiej umowy, bo taki przedmiot jest związany z jego działalnością zawodową. Jeśli jednak ten sam przedsiębiorca będzie chciał kupić np. zasłony okienne albo umywalkę, to ma prawo odstąpienia od takiego zakupu, ponieważ nie ma to związku z czynnościami zawodowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład — najważniejsze elementy

Prawo odstąpienia od umowy przysługuje w takiej sytuacji wyłącznie przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Jakakolwiek spółka podlegająca pod kodeks handlowy, nie pozwala na skorzystanie z takiego uprawnienia.

Jak oddać sprzęt w przypadku odstąpienia od umowy?

Przy okazji nadania takiego uprawnienia przedsiębiorcom pojawił się jeden kłopot. To po stronie sprzedawcy leży sprawdzenie, czy dany zakup związany jest z działalnością zawodową kupującego i czy w związku z tym może on, czy nie zezwolić na odstąpienie od takiej umowy. Wielu sprzedawców ułatwiło sobie więc działanie i pozwalają na odstąpienie od umowy każdemu.

Termin na odstąpienie od umowy

W przypadku przedsiębiorców, którzy chcą odstąpić od umowy zawartej na odległość, mają na to 14 dni od momentu odebrania towaru lub wykonania usługi. Termin ten jest taki sam jak w przypadku osób fizycznych. W przypadku konsumentów okres ten może wydłużyć się do 12 miesięcy. Stanie się tak, jeśli przedsiębiorca sprzedający produkt lub usługę nie poinformuje konsumenta o prawie do odstąpienia od takiej umowy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!