Preferencyjny ZUS 2023 – obniżone składki ZUS przedsiębiorca może opłacać przez 24 miesiące

Rozpoczęcie działalności to duże wyzwanie i wymaga sporego nakładu sił i środków. Ustawodawca przewidział ulgi dla nowych przedsiębiorców, które mają mu pomóc w prowadzeniu biznesu. Jednym z takich narzędzi są preferencyjne składki ZUS. Preferencyjny ZUS przysługuje przedsiębiorcom, którzy korzystali wcześniej z Ulgi na start, czyli przez 6 miesięcy byli zwolnieni z płacenia składek ubezpieczenia społecznego.

Na czym polega preferencyjny ZUS?

Preferencyjny ZUS oznacza, że przedsiębiorca – prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnik spółki cywilnej – może przez 2 lata (pełne 24 miesiące) płacić obniżone składki ubezpieczenia społecznego. Trzeba pamiętać, że zawieszenie działalności nie przerywa biegu okresu obowiązywania obniżonego ZUS.

Prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do opłacania składki od zadeklarowanej przez siebie podstawy – minimalna to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto.

Przedsiębiorca, który korzysta z ulgi, może natomiast przez 24 miesiące płacić niższe składki – obniżona podstawa to 30% minimalnego wynagrodzenia brutto. W 2023 roku – od lipca do grudnia – obniżona podstawa to 1080 zł. W sumie wszystkie składki (emerytalna, rentowa, wypadkowa oraz dobrowolna chorobowa) wynoszą 341,72 zł. Nie ma natomiast obowiązku płacenia na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, o ile działalność gospodarcza jest jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Dla porównania najniższa możliwa podstawa wymiaru składki w zwykłym ZUS to 4161 zł, a wszystkie składki, łącznie z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i Funduszem Pracy, wynoszą 1418,48 zł.

Przepisy nie regulują maksymalnej wysokości podstawy wymiaru składki, którą przedsiębiorca zgłasza do ZUS.

Trzeba pamiętać, że właściciel firmy płaci preferencyjne składki tylko za siebie, a za pracowników i zleceniobiorców w zwykłej wysokości.

Przedsiębiorca korzystający z obniżonych składek ubezpieczeń społecznych opłaca też składkę na ubezpieczenie zdrowotne – w przypadku płatników rozliczających się:

  • na zasadach ogólnych – 9% podstawy wymiaru składki, czyli dochodu z działalności gospodarczej,
  • podatkiem liniowym – 4,9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej),
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – 9% zryczałtowanej podstawy,
  • kartą podatkową – minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku.

Minimalna składka zdrowotna w 2023 roku wynosi 314,10 zł miesięcznie (do 31 stycznia 2024 r.). Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy mają obowiązek zrobić również roczne rozliczenie składki zdrowotnej.

Kto może płacić preferencyjne składki ZUS 2023?

Prawo do opłacania niższych składek mają osoby, które:

  • nie prowadzą lub nie prowadziły w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej innej pozarolniczej działalności;
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowały na umowę o pracę i wykonywały czynności wchodzących w zakres obecnie wykonywanej działalności.

Z preferencyjnego ZUS nie skorzystają osoby, które teraz lub w ostatnich 60 miesiącach:

  • wykonywały działalność twórczą lub artystyczną;
  • prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne albo takiej, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • były wspólnikami jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;
  • prowadziły publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół na podstawie Prawa oświatowego.

Po upływie 24 miesięcy preferencyjnych składek przedsiębiorca musi wyrejestrować się z dotychczasowego kodu tytułu do ubezpieczeń (deklaracja ZUS ZWUA). Następnie musi zarejestrować się używając formularza ZUS ZUA. Na dopełnienie tych formalności ma 7 dni.

Uwaga! Część płatników może skorzystać z małego ZUS-u Plus jeżeli spełniają ustawowe wymagania.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!