fbpx

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Gdy już prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą może się okazać, że będziemy chcieli przekształcić ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak to zrobić? Tłumaczymy w materiale.

Zdecydowana większość przedsiębiorców zaczyna prowadzić biznes w formule jednoosobowej działalności gospodarczej. Z czasem jednak, gdy biznes się rozrasta albo chcemy zoptymalizować go podatkowo, pojawia się chęć na przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Właśnie na spółkę z o.o. bo jest ona najpopularniejszą spółką wśród wszystkich spółek kapitałowych.

Przekształcenie działalności w spółkę

Przekształcenie jest zmianą formy prawnej bez likwidowania starej działalności. Zmiana jdg w spółkę z o.o. może pomóc obniżyć koszty działalności, uporządkować, sformalizować część procesów decyzyjnych, pomóc pozyskać inwestora. Nie zawsze możliwe będzie przekształcenie. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą to może ją przekształcić w jednoosobową spółkę kapitałową (czyli jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).

Plan przekształcenia

Żeby zrealizować przekształcenie konieczny będzie plan przekształcenia przedsiębiorcy. Plan ten musi być zweryfikowany przez biegłego rewidenta. W planie należy też zawrzeć oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy, informację o powołaniu członków organów spółki przekształconej. W kolejnych etapach następuje wpis do KRS przekształconej jgd i wykreślenie przedsiębiorcy przekształcanego z CEIDG. Po przekształceniu przedsiębiorca ma takie same prawa i obowiązki, jednak odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona.

Przedsiębiorca, a tak naprawdę spółka otrzymuje nowy NIP I REGON. Wszystkie zawarte umowy, przyznane zezwolenia i koncesje pozostają ważne. W zakresie ubezpieczeń społecznych jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będący osobą fizyczną jesteś traktowany jak osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Po przekształceniu spółka będzie musiała prowadzić pełną księgowość, a także płacić podatek CIT.

Plan przekształcenia wymaga formy notarialnej. Musi być sporządzona wycena składników majątku, a także sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia. Gdy w ramach jdg prowadzona jest uproszczona księgowość wystarczy podsumować zapisy w KPiR, a także sporządzić spis z natury. Do planu trzeba dołączyć także dwa projekty: aktu założycielskiego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy. Akt założycielski musi zawierać między innymi nazwę spółki, określać przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego i informację o liczbie udziałów wspólnika. Potem taki plan jest weryfikowany przez biegłego rewidenta. Trzeba za to zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Gdy wszystkie dokumenty będą w porządku można zarejestrować przekształcenie w KRS. Można to zrobić tylko elektronicznie, za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.

Wykreślenie działalności z CEIDG

W ciągu 7 dni od rejestracji przekształconej spółki KRS trzeba złożyć wniosek o wykreślenie działalności gospodarczej z CEIDG.

Gdy te działania zostaną wykonane, pozostanie powiadomić kontrahentów o zmianie formy prawnej.

Odpowiedzialność w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu

Przez trzy lata od dnia przekształcenia były już jednoosobowy przedsiębiorca odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania związane z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą, powstałe przed dniem przekształcenia.

Po trzech latach można ograniczyć swoją odpowiedzialność pozostając tylko wspólnikiem spółki.

Obowiązki wobec ZUS

Założenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikiem jest osoba fizyczna, powoduje postanie obowiązku ubezpieczeniowego z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Żeby nie płacić ZUS, spółka musi mieć przynajmniej dwóch wspólników.

Zdecydowanie łatwiejsze i mniej kosztowne może być założenie nowej spółki z o.o. całkowicie od podstaw i stopniowe przenoszenie majątku, czy nabywanie majątku już na nową spółkę.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...

Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Pomysły na biznes mogą być najróżniejsze. Przygotowaliśmy listę 10 pomysłów, które mogą stać początkiem świetnego biznesu w 2023r. Chcesz otworzyć biznes ale nie wiesz jaki...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kalkulator brutto na netto

Wynagrodzenie brutto to całkowite wynagrodzenie przed odliczeniem podatku i składek na ubezpieczenie społeczne. Na konto pracownika wpływa jednak inna kwota. Już po odliczeniach. To...

Całkowity koszt zatrudnienia na umowę o dzieło

Jaki jest całkowity koszt zatrudniania na umowę o dzieło? Czy zatrudnianie na umowę o dzieło się opłaca? Rosnące koszty prowadzenia działalności powodują, że przedsiębiorcy szukają...

Co to jest cold mailing?

Cold mailing, czyli zimne maile kojarzą się z denerwującymi reklamami, a nawet spamem. Okazuje się jednak, że jest to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe. Co to...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!