Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. to proces, z którym warto się zaznajomić. Jak to zrobić? Tłumaczymy w materiale.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę może dotyczyć każdego, prowadzącego obecnie JDG. Wraz z rozrastaniem się biznesu to rozwiązanie może być po prostu najkorzystniejsze. Najczęściej wybiera się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, najpopularniejszą wśród spółek kapitałowych.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę jest zmianą formy prawnej bez likwidowania starej działalności. Zmiana JDG w spółkę z o.o. może pomóc obniżyć koszty działalności, uporządkować, sformalizować część procesów decyzyjnych, pomóc pozyskać inwestora. Nie zawsze możliwe będzie przekształcenie. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to może ją przekształcić w jednoosobową spółkę kapitałową (czyli jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).

Plan przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Żeby zrealizować przekształcenie konieczny będzie plan przekształcenia przedsiębiorcy. Plan ten musi być zweryfikowany przez biegłego rewidenta. W planie należy też zawrzeć oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy, informację o powołaniu członków organów spółki przekształconej. W kolejnych etapach następuje wpis do KRS przekształconej JDG i wykreślenie przedsiębiorcy przekształcanego z CEIDG. Po przekształceniu przedsiębiorca ma takie same prawa i obowiązki, jednak odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona.

Przedsiębiorca, a tak naprawdę spółka otrzymuje nowy NIP I REGON. Wszystkie zawarte umowy, przyznane zezwolenia i koncesje pozostają ważne. W zakresie ubezpieczeń społecznych jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będący osobą fizyczną wciąż jesteś osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Po przekształceniu spółka będzie musiała prowadzić pełną księgowość, a także płacić podatek CIT.

Plan przekształcenia wymaga formy notarialnej. Musi być sporządzona wycena składników majątku, a także sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia. Gdy w ramach JDG prowadzona jest uproszczona księgowość wystarczy podsumować zapisy w KPiR, a także sporządzić spis z natury. Do planu trzeba dołączyć także dwa projekty: aktu założycielskiego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy.

Akt założycielski musi zawierać między innymi nazwę spółki, określać przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego i informację o liczbie udziałów wspólnika. Potem taki plan jest weryfikowany przez biegłego rewidenta. Trzeba za to zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Gdy wszystkie dokumenty będą w porządku można zarejestrować przekształcenie w KRS. Można to zrobić tylko elektronicznie, za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.

Wykreślenie działalności z CEIDG

W ciągu 7 dni od rejestracji przekształconej spółki w KRS trzeba złożyć wniosek o wykreślenie działalności gospodarczej z CEIDG. Gdy wykonasz te działania, powiadom kontrahentów o zmianie formy prawnej.

Odpowiedzialność w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu

Przez trzy lata od dnia przekształcenia były jednoosobowy przedsiębiorca, odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania związane z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą, powstałe przed dniem przekształcenia.

Po trzech latach można ograniczyć swoją odpowiedzialność, pozostając tylko wspólnikiem spółki.

Obowiązki wobec ZUS-u

Założenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikiem jest osoba fizyczna, powoduje powstanie obowiązku ubezpieczeniowego z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Żeby nie płacić ZUS, spółka musi mieć przynajmniej dwóch wspólników.

Zdecydowanie łatwiejsze i mniej kosztowne może być założenie nowej spółki z o.o. całkowicie od podstaw i stopniowe przenoszenie majątku, czy nabywanie majątku już na nową spółkę.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!