Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. to proces, z którym warto się zaznajomić. Jak to zrobić? Tłumaczymy w materiale.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę może dotyczyć każdego, prowadzącego obecnie JDG. Wraz z rozrastaniem się biznesu to rozwiązanie może być po prostu najkorzystniejsze. Najczęściej wybiera się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, najpopularniejszą wśród spółek kapitałowych.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę jest zmianą formy prawnej bez likwidowania starej działalności. Zmiana JDG w spółkę z o.o. może pomóc obniżyć koszty działalności, uporządkować, sformalizować część procesów decyzyjnych, pomóc pozyskać inwestora. Nie zawsze możliwe będzie przekształcenie. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to może ją przekształcić w jednoosobową spółkę kapitałową (czyli jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).

Czy wiesz, że…

Pieczęć kwalifikowana to niezastąpione narzędzie, w które powinna wyposażyć się każda spółka? Kupuję najtaniej na pieczeckwalifikowana.pl!

Plan przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Żeby zrealizować przekształcenie konieczny będzie plan przekształcenia przedsiębiorcy. Plan ten musi być zweryfikowany przez biegłego rewidenta. W planie należy też zawrzeć oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy, informację o powołaniu członków organów spółki przekształconej. W kolejnych etapach następuje wpis do KRS przekształconej JDG i wykreślenie przedsiębiorcy przekształcanego z CEIDG. Po przekształceniu przedsiębiorca ma takie same prawa i obowiązki, jednak odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona.

Przedsiębiorca, a tak naprawdę spółka otrzymuje nowy NIP I REGON. Wszystkie zawarte umowy, przyznane zezwolenia i koncesje pozostają ważne. W zakresie ubezpieczeń społecznych jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będący osobą fizyczną wciąż jesteś osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Po przekształceniu spółka będzie musiała prowadzić pełną księgowość, a także płacić podatek CIT.

Plan przekształcenia wymaga formy notarialnej. Musi być sporządzona wycena składników majątku, a także sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia. Gdy w ramach JDG prowadzona jest uproszczona księgowość wystarczy podsumować zapisy w KPiR, a także sporządzić spis z natury. Do planu trzeba dołączyć także dwa projekty: aktu założycielskiego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy.

Akt założycielski musi zawierać między innymi nazwę spółki, określać przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego i informację o liczbie udziałów wspólnika. Potem taki plan jest weryfikowany przez biegłego rewidenta. Trzeba za to zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Gdy wszystkie dokumenty będą w porządku można zarejestrować przekształcenie w KRS. Można to zrobić tylko elektronicznie, za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.

Wykreślenie działalności z CEIDG

W ciągu 7 dni od rejestracji przekształconej spółki w KRS trzeba złożyć wniosek o wykreślenie działalności gospodarczej z CEIDG. Gdy wykonasz te działania, powiadom kontrahentów o zmianie formy prawnej.

Odpowiedzialność w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu

Przez trzy lata od dnia przekształcenia były jednoosobowy przedsiębiorca, odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania związane z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą, powstałe przed dniem przekształcenia.

Po trzech latach można ograniczyć swoją odpowiedzialność, pozostając tylko wspólnikiem spółki.

Obowiązki wobec ZUS-u

Założenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikiem jest osoba fizyczna, powoduje powstanie obowiązku ubezpieczeniowego z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Żeby nie płacić ZUS, spółka musi mieć przynajmniej dwóch wspólników.

Zdecydowanie łatwiejsze i mniej kosztowne może być założenie nowej spółki z o.o. całkowicie od podstaw i stopniowe przenoszenie majątku, czy nabywanie majątku już na nową spółkę.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!