fbpx

Rozliczanie podatku miesięcznie czy kwartalnie? Co jest korzystniejsze?

Przedsiębiorcy są przyzwyczajeni do tego, że podatki trzeba rozliczać regularnie. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że zamiast rozliczać je miesięcznie, można wykorzystać rozliczanie podatku kwartalnie. Kiedy to możliwe i jak się za to zabrać?

Jeśli przedsiębiorca wystawi kontrahentowi fakturę, to niezależnie od tego, czy płatność za fakturę pojawi się na koncie firmy, czy też nie, przedsiębiorca musi rozliczyć podatek dochodowy. Jeśli jest czynnym płatnikiem VAT, dodatkowo musi rozliczyć jeszcze podatek VAT.

Brak płatności w terminie powoduje, że musimy rozliczyć podatek od transakcji, która jeszcze nie została uregulowana. Może to stanowić nie lada problem. Szczególnie, gdy biznes jest na początkowym etapie rozwoju i nie zawsze dysponujesz wystarczającymi środkami finansowym.

Kwartalne rozliczanie podatku

I właśnie dlatego warto zainteresować się kwartalnym rozliczaniem podatku, zarówno dochodowego jak i VAT.

Jak rozliczyć podatek dochodowy kwartalnie?

Zacznijmy jednak najpierw od podatku dochodowego. Jeśli rozliczamy go miesięcznie, trzeba zapłacić taki podatek do 20.dnia miesiąca następnego. Jeśli rozliczamy luty, to podatek dochodowy, płacimy do 20. marca. W przypadku rozliczenia kwartalnego, też rozliczamy podatek 20 dnia miesiąca ale w miesiącu, który przypada po danym kwartale. W najlepszym wypadku od transakcji mamy czasem więc prawie 4 miesiące. Jak to możliwe? Jeśli fakturę wystawiliśmy na początku stycznia, a rozliczamy się kwartalnie, to podatek dochodowy rozliczymy dopiero 20 kwietnia. Za drugi kwartał zapłacimy do 20 lipca, za trzeci – do 20 października, a za czwarty – do 20 stycznia kolejnego roku.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Podatek rozliczany kwartalnie nie jest jednak dla wszystkich. Możliwość taką przewiduje się wyłącznie dla małych podatników, a także dla tych, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Mały podatnik to podatnik, który w poprzednim roku osiągnął przychód nie wyższy niż 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki. W 2022 jest to więc 9 188 000 zł.

Jak rozliczyć podatek VAT kwartalnie?

Podobnie jak podatek dochodowy, tak i podatek VAT można rozliczyć kwartalnie. Gdy korzystamy z takiej możliwości, trzeba złożyć plik JPK_V7K i zapłacić VAT do 25 dnia miesiąca po zakończeniu danego kwartału. Podatek VAT w formie kwartalnej mogą rozliczać wyłącznie mali podatnicy. Podatku VAT kwartalnie nie mogą rozliczać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają dopiero działalność, a także tych, którzy korzystali ze zwolnienia z VAT i zdecydowali się na rejestrację jako płatnicy podatku VAT. W obu tych przypadkach musi minąć 12 pełnych miesięcy rozliczania podatku VAT miesięcznie, żeby można było skorzystać z możliwości kwartalnego rozliczenia VAT.

CZYTAJ TAKŻE: Nie dostałem zapłaty za fakturę. Czy muszę zapłacić podatek?

Warto wiedzieć, ze w przypadku podatku VAT definicja małego podatnika jest inna niż w przypadku podatku dochodowego. Dla VATu limit kwoty, który pozwala na utrzymanie statusu małego podatnika to równowartość 1 200 000 euro. Przeliczając to na złotówki, w 2022 roku limit ten wynosi 5 513 000 zł.

Kiedy nie można rozliczać VATu kwartalnie?

Oprócz wspomnianych wyżej ograniczeń, jest jeszcze jeden przypadek, kiedy kwartalne rozliczenie podatku VAT nie będzie możliwe. Chodzi tu o sytuację, gdy w danym kwartale albo w czterech poprzedzających podatnik dokonał dostawy towarów, określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Chodzi np. o węgiel czy pręty stalowe Pełna lista znajduje się tutaj, chyba że wartość sprzedanych towarów z załącznika nie przekroczyła 50 000 zł.

Co daje kwartalne rozliczanie podatku?

Kwartalne rozliczanie podatków to zdecydowanie mniej przelewów do urzędu skarbowego. Oprócz tego można znacznie łatwiej planować finanse firmowe, szczególnie gdy płatności od kontrahentów nie wpływają w terminie. Te, które wpłynęły można przeznaczyć na bieżące wydatki firmowe.

Jak przejść na kwartalne rozliczenie?

Przejście na rozliczenie kwartalne podatku PIT możliwe jest raz w roku, na początku roku podatkowego. Na kwartalne rozliczenie podatku VAT można przejść 4 razy w roku. Zgłoszenia trzeba dokonać do 25. dnia drugiego miesiąca tego kwartału, od którego chcemy rozliczać się kwartalnie.

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!