Samochód w leasingu – jak rozliczyć?

Samochód finansowany leasingiem to wciąż popularna forma korzystania z auta przez przedsiębiorców. Polski Ład zmienił trochę zasady wykupu pojazdu na koniec umowy leasingu. Sam proces rozliczania samochodu w leasingu zmienił się niewiele.

Co to jest leasing?

Leasing to umowa, na mocy której przedsiębiorca może korzystać z danej rzeczy (w naszym przykładzie samochodu), ale właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, która ten samochód kupuje i przekazuje do dyspozycji przedsiębiorcy.

Leasing pozwala więc na użytkowanie pojazdu bez konieczności wykładania dużych środków na początek. Płacimy comiesięczne raty i korzystamy z samochodu. Dodatkowo raty leasingowe możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co skutecznie obniża podatek do zapłaty.

Inne wydatki, jak paliwo wykorzystywane w samochodzie leasingowym, również możemy wliczyć w koszty. Podobnie jak wymianę oleju, opony do samochodu, czy myjnię.

I właśnie dlatego przez lata leasing był jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania samochodów, wykorzystywanych zarówno w firmie, jak i prywatnie przez przedsiębiorców.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Od 2022, kiedy weszły przepisy związane z tzw. Polskim Ładem, zmieniło się wiele w związku z wykupem pojazdów z leasingu. Samo rozliczanie rat leasingowych odbywa się tak samo, jak wcześniej. Zmiana polega na wykupie pojazdu z leasingu.

Do tej pory było tak, że przedsiębiorca, który leasingował samochód, mógł na koniec umowy wykupić samochód na własność jako osoba prywatna. Jeśli samochód sprzedaliśmy po 6 miesiącach jako osoba prywatna, nie płaciło się podatku dochodowego.

Styczeń 2022 i Polski Ład spowodował zmianę przepisów. Obecnie jest tak, że jeśli wykupimy samochód z leasingu, to żeby go sprzedać bez podatku dochodowego, musimy „przetrzymać” u siebie samochód 6 lat. Jeśli po wykupie sprzedamy auto wcześniej, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.

Podatek VAT a leasing

Zmiany związane są także z podatkiem VAT. Do tej pory podatek VAT liczyło się od ostatniej raty leasingowej. Jeśli rata ta stanowiła malutki procent wartości samochodu, to płaciło się VAT tylko od tej ostatniej raty. Po zmianach VAT płacimy od wartości rynkowej samochodu, a nie od kwoty wykupu.

To wszystko spowodowało od razu spore zmiany na rynku leasingu. Jeszcze bardziej popularny niż do tej pory stał się leasing w opcji z wysokim wykupem. Wszystko dlatego, że VAT rozlicza się właśnie od wartości rynkowej samochodu. Wysoki wykup pozwala obniżyć natomiast miesięczne raty.

Sporo klientów wybiera też najem długoterminowy zamiast tradycyjnego leasingu. Taka umowa polega na tym, że samochodu nie wykupujemy na własność.

Wykup z leasingu

Są i tacy przedsiębiorcy, którzy z powodu zmian podatkowych związanych z wykupem próbują obejść sześcioletni okres, po którym można sprzedać samochód. W jaki sposób? Po prostu wykupują samochód z leasingu, a potem przekazują go w darowiźnie osobie bliskiej.

Przeczytaj więcej w kategorii Biuro rachunkowe.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!