Samozatrudnienie i finanse. O czym musisz pamiętać?

Rzucić etat i rozpocząć nowy etap życia jako przedsiębiorca. To marzenie wielu osób. Warto jednak wiedzieć, jak podejść do finansów, gdy mamy własną firmę. O czym pamiętać, gdy zaczynamy samozatrudnienie?

Dlaczego pracownicy chcą przejść na samozatrudnienie? Dlaczego uruchamiamy firmy? Przede wszystkim własna firma to dużo swobody (głównie związanej z możliwością ustawiania czasu pracy), a także zarobków, które nierzadko przekraczają zarobki menedżerów średniego szczebla. Warto jednak pamiętać, że początkujący przedsiębiorca, przede wszystkim samozatrudniony musi zadbać o kilka elementów. Inaczej może szybko doprowadzić do bankructwa swojej firmy.

Samozatrudnienie a kontakty biznesowe

Freelancer, samozatrudniony ceni sobie swobodę pracy. To, że nie musi chodzić codziennie do biura, „wynagradza” sobie pracą w domu. Jednak taka praca sprawia, że bardzo łatwo odizolować się od ludzi. A im mniej kontaktów, tym gorzej z kolejnymi zleceniami. Wszystko dlatego, że utrzymywanie szerokiej sieci kontaktów szybko okazuje się podstawą sprawnie działającego biznesu. Nie zamykaj się w czterech ścianach. Wychodź do ludzi, także tych niezwiązanych z twoją działalnością biznesową.

CZYTAJ TAKŻE: Samozatrudniony – definicja. Czym się różni od przedsiębiorcy?

Jak poszerzać kontakty biznesowe?

Stowarzyszenie, grupy biznesowe organizują regularne spotkania dla przedsiębiorców. Wystarczy odwiedzić kilka z nich, by wybrać tę najbardziej odpowiednią. Dobrym pomysłem na zyskanie nowych kontaktów mogą być, chociażby przestrzenie coworkingowe, czyli miejsca pracy dla freelancerów.

Jak dobrze wyceniać zlecenia?

Błąd, który popełnia wielu freelancerów na początku swojej pracy, związany jest z faktem niedoceniania tego, ile warta jest praca. Zbyt nisko wyceniają swoje zlecenia, uważając, że na początku prowadzenia firmy, muszą być tańsi od doświadczonych w branży przedsiębiorców. Trzeba pamiętać, że tutaj liczą się głównie umiejętności, a mniej staż.

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Intuicja biznesowa na samozatrudnieniu

Wciąż niedocenianym elementem na samozatrudnieniu jest intuicja biznesowa. To ona jest najważniejszym elementem biznesowej rozgrywki. Jeśli więc nie czujesz dobrej nici porozumienia z klientem, z którym przyszło ci prowadzić interesy, czasem lepiej odpuścić, niż na siłę utrzymywać ten kontrakt.

Im więcej masz doświadczenia biznesowego, tym łatwiej będzie ci w ten sposób podchodzić do klientów. Musisz wiedzieć, że im lepszy kontakt z klientem, tym lepiej zrozumieć jego oczekiwania.

Jak komunikować się z klientami?

Freelancerzy często zajmują się biznesami związanymi z grafiką komputerową, doradztwem, zarządzaniem projektami. Klienci muszą więc dokładnie wiedzieć, za co płacą, w jaki sposób przebiega ich projekt, a także upewniaj się, że klienci rozumieją, co do nich mówisz.

CZYTAJ TAKŻE: Przejście z etatu na B2B. Jak to wygląda?

Samozatrudnienie i odpowiednie zarządzanie finansami

Freelancer, jednoosobowy przedsiębiorca musi wiedzieć, że jego finanse będą wyglądały inaczej. Głównie z powodu tego, że sam rozlicza podatki, jest też odpowiedzialny za księgowość (może to robić samodzielnie albo zlecić biuru rachunkowemu). Samodzielnie odpowiada też za terminowe opłacanie wszystkich zobowiązań.

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga całkowicie innego podejścia do finansów. Pojawią się bowiem zatory płatnicze, kontrahenci nie zawsze będą płacili w terminie. Mało tego. Będziesz zmagać się z koniecznością zdobywania nowych zleceń, zapewnić sobie przypływ gotówki do firmy. Tylko od ciebie zależy bowiem to, ile będziesz zarabiał.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!