Zwrot towaru bez paragonu w sklepie online. Czy można?

Każdy klient sklepu internetowego ma prawo oddania towaru do sklepu bez podania przyczyny. Pytanie, czy możliwy jest zwrot towaru bez paragonu?

Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy powinien znać prawa, jakie przysługują klientom. Dzięki temu będzie w stanie zagwarantować najwyższą jakość usług. Sprawdź, jak wygląda kwestia zwrotu towaru bez paragonu.

Odstąpienie od umowy

Jednym z najbardziej podstawowych praw konsumenta, który kupuje w sklepie internetowym, jest możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. I to bez podania przyczyny. Klient w tym czasie może zwrócić całe zamówienie albo jego część.

CZYTAJ TAKŻE: Reklamacja produktu zakupionego przez przedsiębiorcę

Warto też wiedzieć, że klient nie musi podawać przyczyny, dla której od umowy odstępuje. Sprzedawca nie może jednak żądać, by klient podał powód rezygnacji z zamówienia.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Zwrot towaru bez paragonu

Prawo zwrotu przy zakupie internetowym wprowadzono dlatego, że klient nie ma możliwości przed zamówieniem zapoznać się z wszystkimi funkcjami danego produktu. Dopiero gdy otrzyma go do domu, może sprawdzić, czy wszystkie elementy i funkcjonalności są tymi, które opisywano w ofercie.

Może też okazać się, że klientowi dany towar nie będzie pasował albo też po prostu mu się nie spodoba. Jeśli od momentu dostarczenia produktu do klienta nie minęło 14 dni, to klient może go oddać. Przedsiębiorca może wydłużyć czas na zwrot, ale nie może go skrócić.

Podstawa do zwrotu

Klient powinien udowodnić, że dany produkt został zakupiony w tym konkretnym sklepie. Dobrze, jeśli ma paragon. Co, jednak gdy paragonu nie ma? Zwrot towaru bez paragonu jest możliwy. Żeby jednak to się udało, to klient musi udowodnić, że konkretny produkt, który chce oddać, został kupiony w danym sklepie.

Brak paragonu zdarza się dość często. Głównie z powodu upowszechnienia się paragonów elektronicznych, które wysyłane są mailem do klienta. Może się więc zdarzyć, że taka wiadomość wpadnie do spamu.

CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedzialność za produkt przedsiębiorcy

Zwrot bez paragonu

Jeśli więc klient nie posiada paragonu, to nie oznacza, że zwrot produktu nie będzie możliwy. W takiej sytuacji klient musi udowodnić, że dany produkt faktycznie kupić w tym sklepie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podaje kilka przykładów, w jaki sposób klient może udowodnić zakupy w sklepie internetowym. Żeby udowodnić kupno towaru, wystarczy wskazać wiadomość mailową z potwierdzeniem złożenia zamówienia i opłacenia rachunku w danym sklepie internetowym.

Może to być też wiadomość mailowa z listą zakupionych produktów, potwierdzenie płatności wygenerowane z rachunku bankowego lub też dane z określonej platformy handlowej. Do zwrotu, zamiast paragonu można też wykorzystać gwarancję wystawioną przez sprzedawcę albo zeznania świadków.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można zapłacić podatek za kogoś innego?

Jeśli więc chęć zwrotu zostanie przez klienta zgłoszona w ciągu 14 dni od zakupu, a klient będzie w stanie udowodnić zakup w danym sklepie, to nie musi mieć paragonu, żeby otrzymać z powrotem pieniądze.

Trzeba pamiętać, że choć prawo zwrotu jest dość szerokie, to istnieją pewne ograniczenia. Nie można np. skorzystać z możliwości zwrotu w ciągu 14 dni, jeśli np. produkty zostały wykonane na konkretne zamówienie.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo gospodarcze.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!