Spis z natury i remanent są stosowane zamiennie. Ale czy słusznie? Czy remanent jest tym samym co spis z natury? Czym jest inwentaryzacja? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje.
Każdy przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję posiadanego majątku. Na koniec roku trzeba przygotować inwentaryzację takiego majątku. W jaki sposób przeprowadza się ten proces? Sprawdź koniecznie.
Spis treści
Co to jest remanent?
Remanent i spis z natury znaczą to samo. Jest to spis wszystkich towarów, całego majątku, który wchodzi w skład przedsiębiorstwa na koniec roku lub koniec określonego okresu rozliczeniowego.
Inwentaryzacja jest działaniem, które ma ustalić rzeczywisty stan ilościowy i wartościowy majątku firmy. Dzięki temu łatwiej wyjaśnić pojawiające się różnice między stanem stwierdzonym podczas inwentaryzacji a tym, co jest w rzeczywistości i księgach rachunkowych.
Inwentaryzację najczęściej realizuje się poprzez spis z natury, zwany potocznie remanentem. Jak więc widać, oba pojęcia są tożsame.
CZYTAJ TAKŻE: Jak nie płacić ZUS? 7 sposobów zgodnych z prawem
Co to jest spis z natury?
Spis z natury, inaczej remanent jest to fizyczne przeliczenie składników aktywów. Pierwsze liczenie (zwane pełnym) obejmuje wszystkie składniki majątki. Po nim można przeprowadzić liczenie kontrolne.
Ono jednak powinno być przeprowadzone przez osoby, które nie brały udziału w liczeniu pierwszym. Podczas liczenia kontrolnego nie trzeba ponownie zliczać całości majątku. Sprawdzenie może być dokonane „na wyrywki”.
Spis z natury. Co trzeba policzyć w remanencie?
Remanent to spis wszystkich składników majątku. Gdy już je spiszemy, musimy dokonać wyceny takiego majątku.
W remanencie trzeba koniecznie zawrzeć:
- towary handlowe,
- wyroby gotowe,
- materiały podstawowe i pomocnicze,
- półwyroby,
- produkcję w toku,
- braki własnej produkcji i odpady,
- wszystkie towary, które są własnością firmy, ale które w dniu remanentu fizycznie nie znajdowały się w zakładzie oraz towary obce znajdujące się w zakładzie.
Jak zrobić wycenę remanentu?
Samo spisanie majątku to dopiero połowa obowiązku. Nie można zapominać o tym, że po spisaniu wszystkich stanów, trzeba też dokładnie je wycenić. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca musi to zrobić w ciągu 14 dni od zakończenia spisu.
W wycenie określamy cenę zakupu, cenę nabycia, cenę rynkową lub koszt wytworzenia danego produktu. Wszystko po to, by w momencie złożenia spisu z natury, mieć wiedzę o tym, jak dużym majątkiem dysponuje przedsiębiorstwo. Towary handlowe zwykle wycenia się według cen zakupu, a te, które są w produkcji według kosztu wytworzenia.
Remanent się nie zgadza
Jeśli po przeliczeniu spisu z natury wartość produktów wykazuje nadwyżkę, to jest ona opodatkowana. W przypadku niedoboru mamy stratę.
Kiedy zrobić remanent?
Przedsiębiorca ma obowiązek zrobić remanent na koniec każdego roku podatkowego. Rozliczenie remanentu należy dołączyć do ksiąg rachunkowych. Nie znaczy to, że nie można zrobić remanentu również w środku roku.
W firmie może być robiony spis z natury w dowolnym czasie. Raz w roku jest to jednak obowiązkowe. Robienie remanentu w dowolnym okresie może pomóc np. wykazać niezgodności w towarze, a także stwierdzić wartość towaru zniszczonego lub ukradzionego.
Spis z natury robiony na koniec roku musi być wpisany do księgi przychodów i rozchodów. Jeśli ten obowiązek nie zostanie spełniony, popełniamy wykroczenie karno-skarbowe jako wadliwe prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Nie wystarczy nawet wpisać samej wartości remanentu. Do księgi trzeba dołączyć spis z natury. Jak już wspomniałem za wykroczenie karno-skarbowe grozi grzywna. Może to być kwota od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia.
Jak przeprowadzić spis z natury w Małej Księgowości?
Przeprowadzenie spisu z natury będzie znacznie łatwiejsze, jeśli skorzystasz z programu księgowego. W Małej Księgowości to tylko kilka kliknięć.
Spis z natury zgodny ze stanem magazynowym przeprowadzisz, wchodząc w 'Magazyn’ > 'Towary’ > 'Spis z natury’. Kliknij 'Utwórz’ by wygenerować spis na wybrany dzień.
Potem należy tylko czekać. Uwaga! Generowanie spisu z natury może potrwać dłuższą chwilę, szczególnie jeśli generujesz go na dzień z dalszej przeszłości.
Przeczytaj więcej o rozliczaniu podatku.