Sprzedaż w Internecie 2023 – obowiązkowe raportowanie sprzedaży na portalach e-commerce

Urzędy skarbowe będą sprawdzały, czy osoby handlujące na platformach sprzedażowych wpisują uzyskane dochody do PIT. Badamy, którzy sprzedawcy i świadczący usługi zostaną „zaraportowani” i co trzeba wiedzieć o nowym obowiązku dotyczącym sprzedaży w internecie i e–commerce.

Polacy najchętniej – jak wynika z badania firmy Inquiry – kupują towary na Allegro. Do najpopularniejszych należą zabawki, artykuły ogrodnicze oraz wyposażenie domu. Część ze sprzedawców tych przedmiotów trafi do raportów, które mają obowiązek przygotować operatorzy platform e–commerce.

Obowiązek raportowania sprzedaży internetowej

To ważna informacja dla osób, które handlują na platformach sprzedażowych. Część z nich może trafić do raportów operatorów marketplace, czyli witryn e–commerce takich jak Allegro, Amazon, OLX, Vinted, eBay czy Facebook Marketplace.

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami, nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami miała wejść w życie 1 września 2023 roku, jednak do tej pory projekt nie został skierowany do Sejmu RP. Nowe przepisy będą implementacją unijnej dyrektywy DAC 7.

Co proponuje rząd?

Obowiązek sporządzania raportów spadnie na operatorów cyfrowych platform handlowych

Operatorzy dostarczą urzędnikom m.in.:

 • dane identyfikacyjne sprzedawcy (imię, nazwisko, NIP),
 • datę urodzenia w przypadku osób fizycznych,
 • numer identyfikacyjny VAT, jeżeli jest dostępny,
 • numer rachunku bankowego,
 • dane dotyczące liczby transakcji dokonanych na tych platformach i kwoty, na jaką opiewają.

To poważna zmiana, bo dotychczas takie informacje były udzielane tylko na żądanie organów skarbowych.

Raporty będą dotyczyły najmu nieruchomości, najmu środków transportu, sprzedaży towarów i usług świadczonych osobiście.

Operatorzy marketplace mają złożyć pierwszy raport w styczniu 2024 roku. Raport obejmie dane od 1 stycznia 2023 r. Raport powinien zostać złożony do końca miesiąca następującego po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym operator platformy zidentyfikował sprzedawcę podlegającego raportowaniu.

Wbrew plotkom krążącym w internecie, nowelizacja ustawy nie wprowadza żadnego podatku od e–sprzedaży. Nowy obowiązek ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zwalczanie szarej strefy w e–commerce. Państwo chce opodatkować sprzedaż, która kwalifikuje się jako prowadzenie działalności gospodarczej.

Co ważne, zgodnie z projektem, nie każdy użytkownik platformy marketplace trafi do raportu.

Raporty będą dotyczyć:

 • najmu nieruchomości lub ich części (np.pokoi, garaży) oraz pól kempingowych czy parkingów;
 • usług świadczonych osobiście, w tym przewozu osób i towarów, usług transportowych, dostawczych oraz drobnych usług np. hydraulicznych, budowlanych, fryzjerskich, kosmetycznych;
 • sprzedaży towarów.

To nie wszystko. W raporcie znajdą się tylko sprzedawcy, którzy w ciągu roku dokonali minimum 30 transakcji na łączną kwotę przynajmniej 2000 euro, czyli ok. 9260 zł (na jednej witrynie e–commerce).

Przepisy przewidują też wyłączenia. Raportowanie nie obejmie:

 • operatorów hoteli, którzy zawarli ponad 2000 czynności najmu nieruchomości w ciągu roku;
 • podmiotów, których akcje są przedmiotem regularnego obrotu na giełdzie;
 • sprzedawców, którzy dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów za pośrednictwem platformy i których wynagrodzenie nie przekroczyło 2 000 euro w danym okresie sprawozdawczym.

Uwaga! Jeżeli sprzedawca nie będzie chciał udzielić operatorowi informacji potrzebnych do sporządzenia raportu, to po 60 dniach jego konto będzie zablokowane a wypłata wynagrodzenia wstrzymana.

Sprzedaż w Internecie 2023 – podatek od sprzedaży

Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami wydaje się nie dotyczyć osób, które nie sprzedają zbyt wiele przedmiotów na Allegro czy Vinted.

Jednak warto wiedzieć, w jakiej sytuacji nie musimy płacić państwu daniny za handel w sieci.

Powodu do niepokoju nie mają osoby, które prowadzą sprzedaż jednorazową czy sporadyczną. Okazjonalna sprzedaż, np. wystawienie książki, bluzki czy dziecięcego roweru, co do zasady nie podlega opodatkowaniu jeżeli przedmiot został kupiony ponad pół roku przed jego sprzedażą.

Jeżeli dana rzecz została sprzedana w ciągu pół roku od zakupu, a cena zbytu jest wyższa od ceny nabycia, to sprzedający powinien wykazać przychód w zeznaniu rocznym na druku PIT–36.

Opodatkowaniu podlega naturalnie sprzedaż, która odbywa się w ramach działalności gospodarczej.

Po zawarciu umowy sprzedaży może powstać konieczność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Stanie się tak, jeśli transakcja przekracza wartość 1 000 zł. PCC płaci kupujący przedmiot.

Warto też pamiętać, że nie każda osoba, która sprzedaje więcej przedmiotów na Allegro, OLX czy innej platformie sprzedażowej musi założyć działalność gospodarczą. Taki handel dopuszczalny jest w ramach działalności nierejestrowej (nierejestrowanej) jeżeli przychód nie przekroczy 2700 zł (w 2023 roku). Sprzedający nie musi też płacić ZUS, jednak nadal ma obowiązek rozliczyć podatek od uzyskanego dochodu (według skali podatkowej).

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 – utrata ważności i nowe opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa 2023 to rozwiązanie dla osób, które mają wątpliwości odnośnie do prawidłowości zastosowania regulacji podatkowych. Uzyskanie informacji od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej...

Kim jest pracownik młodociany? Kiedy można go zatrudnić? Zmiany w prawie dotyczącym zatrudnienia młodocianych

Pracownik młodociany podejmuje zlecenia zarobkowe przede wszystkim po to, aby zdobyć określone kwalifikacje zawodowe. Zatrudnienie młodocianych w celu przygotowania zawodowego jest możliwe, jeśli osoba...

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Na to pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, jako że usługi zaufania stają się coraz bardziej powszechne. Nic dziwnego, korzystanie...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!