Co powinna zrobić osoba, która chce zakończyć umowę zlecenie? Oto kluczowe informacje, których zleceniobiorca i zleceniodawca nie powinien pominąć.
Pracodawcy lubią zawierać umowy zlecenie m.in. ze względu na ich elastyczność. Łatwiej ją zakończyć niż umowę o pracę (nie trzeba też płacić składek ZUS za studenta do 26 roku życia). Jednak nadal obie strony, które chcą wcześniej zakończyć współpracę – zleceniodawca i zleceniobiorca – powinny stosować się do zasad zawartych w Kodeksie cywilnym.
Spis treści
Jak zrezygnować z pracy na umowę zlecenie?
Każda ze stron może rozwiązać umowę w dowolnym momencie, także przed datą jej formalnego zakończenia. Po wypowiedzeniu umowa wygasa ze skutkiem natychmiastowym. Należy jednak przestrzegać warunków umowy dotyczących np. okresu wypowiedzenia zabezpieczającego interesy zleceniodawcy i zleceniobiorcy.
Wypowiedzenie trzeba przedstawić drugiej stronie, tak aby mogła zapoznać się z jej treścią. Jeżeli umowa została zawarta na piśmie, to również taką formę powinno mieć jej wypowiedzenie. Dokument można dostarczyć osobiście lub wysyłając pocztą/kurierem.
Wypowiedzenie umowy zlecenia powinno zawierać datę, miejsce, dane zleceniodawcy i zleceniobiorcy, wskazanie powodów (jeśli strony powołują się na ważne powody) oraz podpis wypowiadającego.
Trzeba też pamiętać o art. 60 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
Czy można rozwiązać umowę zlecenie bez wypowiedzenia? Odpowiedzialność za szkodę
Kodeks cywilny pozwala dającemu zlecenie wypowiedzenie umowy w każdym czasie (art. 746. § 1 kc). Jednak zleceniodawca jest odpowiedzialny za szkody materialne, które poniósł zleceniobiorca z powodu zakończenia współpracy bez ważnego powodu. Dający zlecenie zobowiązany jest również do zwrócenia drugiej stronie kosztów, które ta poniosła, realizując zlecenie oraz wypłacić część wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Zleceniobiorca może ubiegać się o odszkodowanie (utracony zarobek) w sytuacji wcześniejszego zakończenia umowy, o ile zleceniodawca nie podał ważnego powodu jej przerwania.
Z drugiej strony, zleceniodawca, który rozwiązał umowę bez ważnych powodów, odpowiada za powstałą szkodę wynikającą z niewykonania zlecenia (art. 746. § 2 kc).
Czy umowę zlecenie można rozwiązać z dnia na dzień? Okres wypowiedzenia na umowie zlecenie
Umowę zlecenie można rozwiązać z dnia na dzień jeżeli w umowie nie ma zapisanego okresu wypowiedzenia.
Strony, które zawarły umowę zlecenie, mogą w niej dowolnie określić termin wypowiedzenia. Prawo (Kodeks cywilny) nie stawia tutaj ograniczeń, stąd wypowiedzenie można liczyć w dniach, tygodniach czy miesiącach. Umowa wygasa z ostatnim dniem okresu wypowiedzenia.
Prawo do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów
Warto wiedzieć, że zleceniodawca i zleceniobiorca mogą wyłączyć w umowie możliwość jej rozwiązania w dowolnym momencie. Jednak nie można wyłączyć wypowiedzenia umowy z ważnych powodów.
Nie ma jednej, określonej listy ważnych powodów. Zazwyczaj dzielone są na powszechne i indywidualne. Powszechne to np. zmiana przepisów prawa, która wpływa na sposób wykonania umowy. Powody indywidualne obejmują np. utratę zaufania między stronami, chorobę zleceniobiorcy, zmianę miejsca jego zamieszkania czy też brak wypłaty zaliczki przez zleceniodawcę.
Przeczytaj więcej w kategorii Umowy.