Umowa o dzieło a podatek dochodowy PIT 

W przypadku umowy o dzieło istnieją różnice w sposobie opodatkowania przychodu w zależności od statusu podmiotu zamawiającego (firma, JDG, osoba nieprowadząca działalności gospodarczej) i wartości umowy. Oto najważniejsze zasady, które pozwolą prawidłowo obliczyć daninę dla państwa.

Umowa o dzieło to kontrakt, na mocy którego wykonawca zobowiązuje się do stworzenia określonego dzieła, a zamawiający do zapłacenia wynagrodzenia. Istotą jest pełna odpowiedzialność wykonawcy za rezultat pracy, zgodnie z warunkami umowy. Dla zamawiającego to korzystne rozwiązanie: nie musi regulować składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a jedynie zapłacić zaliczki na podatek dochodowy.

Umowa o dzieło – kto płaci podatek?

Zacznijmy od sytuacji, w której dzieło zamawia osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, osoba prawna (firma) lub jednostka organizacyjna.

Przychód z umowy o dzieło traktowany jest jako przychód z działalności wykonywanej osobiście (zgodnie z art. 13 pkt 8 Ustawy o PIT). Podatek od przychodu pobiera i odprowadza zamawiający. Zobowiązany jest wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy lub zryczałtowany podatek dochodowy, w zależności od wysokości wynagrodzenia.

Zamawiający przekazuje również informację PIT-11 wykonawcy oraz urzędowi skarbowemu (jeżeli wartość umowy o dzieło przekracza 200 zł).

Wykonawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą? Musi złożyć oświadczenie, że świadczone usługi wchodzą w zakres jego działalności, co zwalnia zamawiającego z obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku.

Dzieło może też zamówić osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Przychód z takiej umowy zalicza się do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o PIT). Żadna ze stron umowy nie odprowadza zaliczki/zryczałtowanego podatku. Wykonawca rozliczy dochód w zeznaniu rocznym.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Umowa o dzieło – na czym polega? Kiedy warto ją podpisać?
  2. Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich [WZÓR DO POBRANIA]
  3. Umowa zlecenia a umowa o dzieło – podobieństwa i różnice. ZUS, podatek i wypowiedzenie
  4. Koszt zatrudnienia pracownika – umowa zlecenie i umowa o dzieło
  5. Jak zatrudnić pracownika na umowę zlecenie prowadząc jednoosobową dzialalność gospodarczą?

Umowa o dzieło – jaki podatek zapłacisz?

Wysokość podatku zależy od wysokości uzyskanego przychodu i statusu podmiotu zawierającego umowę.

W przypadku umowy o dzieło, w którym zamawiającym jest firma lub jednostka organizacyjna, a wykonawcą osoba fizyczną nieprowadzącą działalności, ważna jest wysokość wynagrodzenia.

Jeśli kwota wynagrodzenia przekracza 200 zł, zamawiający musi pobrać i przekazać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 12% dochodu (w przypadku pierwszego progu do kwoty 120 000 zł lub 32% po jego przekroczeniu). 

Wykonawca ma prawo zastosować kwotę wolną od podatku, która wynosi 30 000 zł rocznie. Podatek zostanie obniżony o tę wartość od sumy pobieranych przez cały rok zaliczek na podatek, a wykonawcy przysługuje ewentualny zwrot nadpłaty. 

Wykonawca dzieła może też korzystać z kwoty wolnej od podatku, w trakcie roku podatkowego.  W tym celu składa płatnikowi wniosek PIT-2, w którym deklaruje, z jakiej części kwoty wolnej od podatku chce skorzystać (1/12 kwoty zmniejszającej podatek – 300 zł, 1/24 kwoty zmniejszającej podatek – 150 zł, 1/36 kwoty zmniejszającej podatek – 100 zł, podwójnej –  600 zł).

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich (50%)

Prawa autorskie obejmują każdą twórczość o indywidualnym charakterze, gdzie twórca jest właścicielem tych praw. Umowa o dzieło często wiąże się z przeniesieniem praw autorskich na zleceniodawcę, a to oznacza, że twórca rezygnuje z praw do utworu na rzecz zamawiającego.

Jeżeli w rezultacie umowy powstał utwór w rozumieniu prawa autorskiego, to koszty uzyskania przychodów mogą być podwyższone do 50% przychodu, czyli wynagrodzenia brutto. Należy pamiętać, że obowiązuje roczny limit 120 000 zł kosztów autorskich. Po jego przekroczeniu podatek oblicza się bez ich zastosowania. 

Ważna uwaga. W przypadku tzw. małych umów o dzieło – do 200 zł, które nie są zawarte z pracownikiem – pobierany jest zryczałtowany podatek w wysokości 12%.

Umowa o dzieło bez przeniesienia praw autorskich (20%)

Możliwe jest podpisanie umowy o dzieło bez przeniesienia praw autorskich. W takiej sytuacji koszty uzyskania przychodu stanowią 20% przychodu. 

O czym jeszcze należy pamiętać, mówiąc o podatku dochodowym od umowy o dzieło? 

Przychodów z umów o dzieło nie obejmuje PIT 0 dla młodych, czyli popularna ulga podatkowa dla osób do 26 roku życia. Z zerowego PIT korzystają osoby, które zawarły umowy zlecenie, umowę o pracę lub uzyskały przychody z pracy nakładczej/spółdzielczego stosunku pracy.   

Po zawarciu umowa o dzieło z emerytem lub rencistą, zamawiający odprowadza podatek dochodowy za pracownika. Wykonujący rozlicza swoje przychody w formularzu PIT-37 (na podstawie PIT-11). Należy pamiętać, że zerowy PIT dla emeryta nie obejmuje umów o dzieło. 

Umowę o dzieło można zawrzeć z obcokrajowcem. Jeżeli posiada on polski certyfikat rezydencji podatkowej (ma w Polsce centrum swoich interesów osobistych lub gospodarczych), to zleceniodawca stosuje ustawę PIT (opodatkowanie na zasadach ogólnych). W przypadku nierezydentów stosowany jest art. 29 ustawy PIT, opodatkowane są tylko przychody osiągane w Polsce.

Przeczytaj więcej w kategorii Umowy.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!