fbpx

VAT UE – co to jest i jak działa?

VAT UE to europejski odpowiednik numeru NIP. Ten numer musi mieć każda firma, która dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dowiedz się, co to jest VAT UE i jak działa?

VAT UE najprościej wyjaśnić jako odpowiednik numeru identyfikacji podatkowej (NIP) ale dla firm, które biorą udział w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. VAT UE jest po prostu tym samym numerem co Numer Identyfikacji Podatkowej ale poprzedzony oznaczeniem NIP.

Jak uzyskać VAT UE?

Żeby uzyskać VAT UE trzeba się zarejestrować jako podatnik VAT. Wykorzystujemy do tego standardowy druk VAT-R, który składa się w urzędzie skarbowym. Procedura praktycznie niczym nie różni się od uzyskiwania „normalnego” numeru NIP.

Gdy urząd prześle potwierdzenie nadania numeru VAT UE, to od tej chwili trzeba będzie się nim posługiwać przy każdej transakcji obejmującym sprzedaż towarów i usług w ramach krajów Unii Europejskiej.

Jak sprawdzić VAT UE?

Numer VAT UE każdej firmy, która go posiada jest wpisany do europejskiego rejestru o nazwie VIES. Można w ten sposób sprawdzić każdego partnera biznesowego. Weryfikacja numeru VAT UE pozwala sprawdzić, czy kupujący jest czynnym podatnikiem VAT UE. Takie potwierdzenie jest konieczne do tego by prawidłowo wyliczyć podatek. Jeśli nie ustalimy, czy nabywca jest podatnikiem VAT UE, będziemy musieli transakcję rozliczyć zgodnie ze stawkami VAT obowiązującym w jego kraju, a to może spowodować wyższy koszt całej transakcji.

Kto musi zarejestrować się do VAT UE?

Prawo nakazuje rejestrację VAT UE każdemu podatnikowi, który dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy lub nabycia towarów. Zgłoszenie musi być dokonane zanim dokonamy pierwszej transakcji wewnątrzeuropejskiej.

Warto pamiętać, że nawet jeśli w kraju nie jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT, to w określonych sytuacjach będziesz musiał dokonać zgłoszenia VAT UE. Taki obowiązek masz np. w sytuacji gdy wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczy 50 tys. złotych. Może tak być gdy np. kupujesz za granicą urządzenia na potrzeby swojej firmy. W momencie gdy ich wartość przekroczy 50 tys, będzie trzeba się zgłosić do rejestru VAT UE.

Zarejestrować się będziesz musiał także w sytuacji gdy świadczysz usługi dla podatników VAT UE dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania (świadczysz usługi w kraju nabywcy).

Nie zarejestrowałem się do VAT UE. Co mi grozi?

Taka rejestracja będzie też konieczna jeśli te usługi są – inne niż zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowane stawką 0 proc., dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca. Mówiąc inaczej jeśli świadczysz usługi od których usługobiorca musi zapłacić podatek VAT.

Przykład? Wyobraźmy sobie, że prowadzisz firmę, która zajmuje się tworzeniem stron internetowych. Na co dzień realizujesz projekty dla odbiorców z kraju. Ostatnio jednak pojawiło się sporo zapytań od kontrahentów z zagranicy. Zdecydowałeś się na rozpoczęcie współpracy. W takiej sytuacji jednak zanim wystawisz pierwszą fakturę, musisz zarejestrować się jako podatnik VAT UE.

Na koniec warto przypomnieć, że jeśli nie zarejestrujesz się jako czynny podatnik VAT EU, to i tak będziesz zobowiązany do rozliczenia podatku z transakcji wewnątrzwspólnotowych nawet jeśli do ich rozliczenia zobowiązany jest nabywca.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie 2023

2023 jest nietypowym rokiem pod względem zmian w prawie dla przedsiębiorców. W porównaniu do rewolucyjnych lat 2021-2022 obecnie zmiany są raczej kosmetyczne. Przedsiębiorcy marzą o...

NIP7 – co to jest i kiedy trzeba wypełnić

NIP7 to formularz składany przez osobę, która nie jest jeszcze zarejestrowana w CEiDG. Mówiąc wprost, nie jest jeszcze przedsiębiorcą. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej...

Deklaracja VAT-R. Jak ją wypełnić?

Deklaracja VAT-R składana jest w momencie rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ten sam dokument służy też do aktualizacji danych w związku z rozliczeniem podatku...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!