W co inwestować w 2022 roku?

Rynek i klimat dla biznesu zmienia się w Polsce bardzo dynamicznie. Wynika to zarówno z globalnych trendów w gospodarce, jak i z naszych lokalnych uwarunkowań. Trudno też nie docenić wpływu kolejnych zmian podatkowych, na czele z Polskim Ładem. Jakie sektory rynku mogą przynieść wysoką stopę zwrotu w 2023 roku?

Nie ma biznesu bez internetu!

Szacuje się, że podczas pandemii liczba nowopowstałych serwisów WWW przekroczyła w Polsce 10 tysięcy sklepów. Trudno oszacować, ile pojawiło się na przykład blogów czy portali tematycznych. Ta liczba “wypłynie” dopiero za pewien czas. 

Bez wątpienia nowy rok jeszcze bardziej umocni usługi webowe. Zyskać mogą zwłaszcza deweloperzy i graficy tworzący projekty stron WWW. Nowoczesne firmy zdają sobie sprawę z tego, że domyślny szablon na WordPressie czy Joomli to za mało, aby wyróżnić się z tłumu innych ofert. 

Integralną częścią internetu są też kryptowaluty. Wiele wskazuje na to, że rok 2022 będzie ich rokiem. W wielu państwach na całym świecie pojawiają się zapowiedzi uznania Ethereum za legalny środek płatniczy. W Polsce sytuacja prawna popularnych kryptowalut również jest już bardzo stabilna. 

Jeśli nie pojawią się żadne nowe akty prawne, które w radykalny sposób zepchnęłyby kryptowaluty do cyfrowego podziemia, to będzie to całkiem sensowny rynek, gdzie szczególnie dobrze odnajdą się inwestorzy lubiący ryzyko. Jeśli cenisz sobie stabilne „papiery wartościowe”, lepiej postaw na obligacje. 

Inwestowanie w nieruchomości

W Polsce wciąż borykamy się z deficytem mieszkaniowym. W zależności od źródeł szacuje się, że w naszym kraju potrzeba między 500 tysięcy, a nawet 2,5 miliona mieszkań. Zapełnienie tej luki na rynku może zająć nawet 30 lat. I właśnie przez taki czas rynek nieruchomości będzie łakomym kąskiem dla inwestorów. 

Ten sektor rynku jest szczególnie atrakcyjny zwłaszcza teraz, kiedy papiery wartościowe oraz oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest bardzo niskie, co często prowadzi do tego, że trzymanie znacznych sum w instytucjach bankowych można wręcz uznać za mrożenie kapitału, a nie jego pomnażanie. 

Patrząc na historię wzrostu cen metra kwadratowego w dużych miastach, widać dość wyraźnie, że inwestycja w nieruchomości to świetny biznes. W Warszawie uśredniona stopa wartości za jeden mkw powierzchni mieszkaniowej to około 10-12% w ujęciu rocznym. W Katowicach czy Krakowie współczynnik ten jest jeszcze wyższy. 

Motorem napędowym tych zmian jest między innymi inflacja, ale swoje piętno odcisnęła też pandemia oraz przestoje w produkcji w fabrykach na całym świecie. Jeśli chcemy kupić mieszkanie, by w ten sposób zabezpieczyć kapitał, to rok 2022 będzie ku temu bardzo dobrym czasem. 

Inwestycja w złoto

Złoto, ale i inne surowce szlachetne, na przykład srebro czy platyna, to kolejne ciekawe obszary, gdzie można liczyć na bezpieczny, a zarazem całkiem wysoki zysk. Problemem może być wysoka kwota wejścia, jednak jeśli dysponujemy kapitałem i celujemy w inwestycję na lata, to bez wątpienia warto rozważyć właśnie ten kierunek. 

Rządy wielu państw na całym świecie, w tym także i Polski, skupują złoto, wpływając tym samym na jego cenę. Praktyka wielu inwestorów pokazuje, że jest to ten rodzaj inwestycji, który jest obarczony niskim ryzykiem, a zarazem pozwala na całkiem sensowny zarobek. 

Inwestycja w akcje  — czy to się opłaca?

Na rynku można znaleźć kilka firm, które w oczach osób związanych z giełdą uchodzą za tak zwane evergreeny, czyli za pewniaków. Można tu wskazać na przykład na Apple, Google (ALPHABET), Microsoft czy Teslę. Giganci technologiczni coraz śmielej rozpychają się na rynku, a ich akcje w ujęciu rocznym znacznie zyskują na wartości. Do grona „pewniaków” można też zaliczyć Amazon.

Mimo tego, że zysk z takich papierów wartościowych nie będzie imponujący, jeśli nie zainwestujemy odpowiednio dużej kwoty już na starcie, to wiele wskazuje na to, że te firmy świetnie przetrwają próbę czasu i zapewnią posiadaczom papierów wartościowych sporo pieniędzy. 

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!