Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Jak napisać wezwanie do zapłaty? Sprawdź, czym jest wezwanie do zapłaty. Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat tworzenia i wysyłania wezwań do zapłaty.

Kontrahent jest winien ci pieniądze? Nie jesteś w stanie odzyskać ich w sposób polubowny? Podpowiadamy jak napisać wezwanie do zapłaty, a także sprawdzamy, jaki skutek ma wezwanie do zapłaty.

Co to jest wezwanie do zapłaty?

Wyobraź sobie sytuację, że współpracując z kontrahentem, wystawiasz mu faktury z odroczonym terminem płatności. Mówiąc inaczej: towar otrzymuje od razu, ale płaci za niego po 14 dniach lub w terminie określonym w umowie.

Co, jednak gdy kontrahent nie zapłaci? Albo, gdy nie określiłeś terminy zapłaty? Dobrym pomysłem może być przekazanie wezwania do zapłaty. W wezwaniu do zapłaty określa się termin, w którym należność powinna być uregulowana. Samo wysłanie wezwania powoduje, że roszczenie staje się wymagalne.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza firma w 2023 roku

Zwykle jednak wezwanie do zapłaty traktuje się jako przypomnienie o tym, że płatność nie została uregulowana. Może się bowiem zdarzyć, że po prostu dłużnik nie pamięta o danym zobowiązaniu. Jeśli jednak celowo nie dokonuje płatności, to wezwanie do zapłaty jest pierwszym etapem przed skierowaniem sprawy do sądu. Często okazuje się, że wizja postępowania sądowego powoduje, że kontrahent ureguluje płatność.

Pozew do sądu o zapłatę

Zanim złożymy pozew do sądu o zapłatę, warto najpierw próbować polubownie rozwiązać sprawę zaległości. W piśmie sądowym będziemy musieli zamieścić informację, czy strony podjęły próbę mediacji albo rozwiązania sporu w inny sposób. Jeśli nie było takich prób, trzeba też wpisać informację, dlaczego tak się nie stało.

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty nie ma określonego wzoru. Nie ma więc określonego wzoru formularza, na którym trzeba takowe wezwanie do zapłaty napisać. Najważniejsze jest jednak to, by dokładnie określić jakiego roszczenia dotyczy zobowiązanie.

W związku z tym szczegółowo określamy podstawę obowiązku zapłaty, czyli kwotę do zapłaty, termin spłaty długu, ale przede wszystkim numer faktury (rachunku), czy umowy, których dotyczy konkretne zobowiązanie. Nie można też zapomnieć o tym, by w wezwaniu do zapłaty wpisać numer rachunku bankowego. Na koniec oczywiście podpisujemy takie wezwanie.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest Biała Lista Podatników?

Ile razy wysyłać wezwanie do zapłaty?

Trzeba pamiętać, że okres zapłaty na wezwaniu do zapłaty jest wiążący. Jeśli w tym okresie pieniądze nie trafią na konto wierzyciela, może on podjąć dalsze kroki związane z odzyskaniem należności.

I tu pojawia się pytanie: ile razy wysyłać wezwanie do zapłaty? Czy wystarczy jeden raz, a potem od razu składamy wniosek do sądu? Czy może prawo określa, że dopiero po dwóch, czy trzech wezwaniach do zapłaty można złożyć pozew?

Odpowiadamy. Wezwanie do zapłaty najlepiej jest wysłać listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli takie potwierdzenie mamy, znacznie łatwiej będzie argumentować to, że próbowaliśmy sprawę załatwić pozasądowo.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa wykup wierzytelności?

Często nie wystarcza jednak jedno wezwanie do zapłaty. W tym przypadku warto jednak uważać na ryzyko posądzenia o nękanie. Jeśli wyślemy do dłużnika, zbyt wiele wezwań do zapłaty możemy być uznani za takich, którzy naruszają dobra osobiste dłużnika.

Co więc zrobić? Można zastosować prostą drogę. Wysłać pierwsze wezwanie do zapłaty i potraktować je jako przypominające. Jeśli nie pomoże i pieniędzy wciąż nie dostaliśmy, wysyłamy drugie opatrzone dodatkowym opisem „ostateczne wezwanie do zapłaty”. Gdy i to nie pomoże, rozważamy, czy opłaca się nam składać wniosek do sądu. Jeśli tak, czynimy to niezwłocznie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Często zadawane pytania – wezwanie do zapłaty

Co oznacza wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty oznacza, że wierzyciel podjął pierwszy krok w dochodzeniu swojej należności w drodze postępowania komorniczego. 

Co dalej po wezwaniu do zapłaty?

Jeśli po wezwaniu do zapłaty dłużnik nadal nie opłaci należności, wierzyciel może skierować sprawę do sądu.

Jak poprawnie napisać wezwanie do zapłaty?

Aby wezwanie do zapłaty było poprawne, musi zawierać: dane nasze, dłużnika, numer i datę wystawienia faktury, termin płatności, oraz dokładną kwotę długu, numer konta i datę, do której należy uregulować należność.

Ile jest czasu na wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty można wystawić już następnego dnia po nieopłaceniu wierzytelności. Natomiast termin, który damy w nim dłużnikowi na spłacenie długu zależy od nas. Nie ma określonego minimalnego albo maksymalnego czasu. 

Czy wezwanie do zapłaty to pismo procesowe?

Wezwanie do zapłaty nie jest pismem procesowym. 

Czy trzeba odpowiadać na wezwanie do zapłaty?

Na wezwanie do zapłaty nie trzeba odpowiadać, szczególnie jeśli po jego otrzymaniu spłacisz dług. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego w całości, skontaktuj się z wierzycielem w celu ustalenia planu spłaty długu.  

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!