Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Jak napisać wezwanie do zapłaty? Sprawdź, czym jest wezwanie do zapłaty. Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat tworzenia i wysyłania wezwań do zapłaty.

Kontrahent jest winien ci pieniądze? Nie jesteś w stanie odzyskać ich w sposób polubowny? Podpowiadamy jak napisać wezwanie do zapłaty, a także sprawdzamy, jaki skutek ma wezwanie do zapłaty.

Co to jest wezwanie do zapłaty?

Wyobraź sobie sytuację, że współpracując z kontrahentem, wystawiasz mu faktury z odroczonym terminem płatności. Mówiąc inaczej: towar otrzymuje od razu, ale płaci za niego po 14 dniach lub w terminie określonym w umowie.

Co, jednak gdy kontrahent nie zapłaci? Albo, gdy nie określiłeś terminy zapłaty? Dobrym pomysłem może być przekazanie wezwania do zapłaty. W wezwaniu do zapłaty określa się termin, w którym należność powinna być uregulowana. Samo wysłanie wezwania powoduje, że roszczenie staje się wymagalne.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza firma w 2023 roku

Zwykle jednak wezwanie do zapłaty traktuje się jako przypomnienie o tym, że płatność nie została uregulowana. Może się bowiem zdarzyć, że po prostu dłużnik nie pamięta o danym zobowiązaniu. Jeśli jednak celowo nie dokonuje płatności, to wezwanie do zapłaty jest pierwszym etapem przed skierowaniem sprawy do sądu. Często okazuje się, że wizja postępowania sądowego powoduje, że kontrahent ureguluje płatność.

Pozew do sądu o zapłatę

Zanim złożymy pozew do sądu o zapłatę, warto najpierw próbować polubownie rozwiązać sprawę zaległości. W piśmie sądowym będziemy musieli zamieścić informację, czy strony podjęły próbę mediacji albo rozwiązania sporu w inny sposób. Jeśli nie było takich prób, trzeba też wpisać informację, dlaczego tak się nie stało.

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty nie ma określonego wzoru. Nie ma więc określonego wzoru formularza, na którym trzeba takowe wezwanie do zapłaty napisać. Najważniejsze jest jednak to, by dokładnie określić jakiego roszczenia dotyczy zobowiązanie.

W związku z tym szczegółowo określamy podstawę obowiązku zapłaty, czyli kwotę do zapłaty, termin spłaty długu, ale przede wszystkim numer faktury (rachunku), czy umowy, których dotyczy konkretne zobowiązanie. Nie można też zapomnieć o tym, by w wezwaniu do zapłaty wpisać numer rachunku bankowego. Na koniec oczywiście podpisujemy takie wezwanie.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest Biała Lista Podatników?

Ile razy wysyłać wezwanie do zapłaty?

Trzeba pamiętać, że okres zapłaty na wezwaniu do zapłaty jest wiążący. Jeśli w tym okresie pieniądze nie trafią na konto wierzyciela, może on podjąć dalsze kroki związane z odzyskaniem należności.

I tu pojawia się pytanie: ile razy wysyłać wezwanie do zapłaty? Czy wystarczy jeden raz, a potem od razu składamy wniosek do sądu? Czy może prawo określa, że dopiero po dwóch, czy trzech wezwaniach do zapłaty można złożyć pozew?

Odpowiadamy. Wezwanie do zapłaty najlepiej jest wysłać listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Jeśli takie potwierdzenie mamy, znacznie łatwiej będzie argumentować to, że próbowaliśmy sprawę załatwić pozasądowo.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa wykup wierzytelności?

Często nie wystarcza jednak jedno wezwanie do zapłaty. W tym przypadku warto jednak uważać na ryzyko posądzenia o nękanie. Jeśli wyślemy do dłużnika, zbyt wiele wezwań do zapłaty możemy być uznani za takich, którzy naruszają dobra osobiste dłużnika.

Co więc zrobić? Można zastosować prostą drogę. Wysłać pierwsze wezwanie do zapłaty i potraktować je jako przypominające. Jeśli nie pomoże i pieniędzy wciąż nie dostaliśmy, wysyłamy drugie opatrzone dodatkowym opisem „ostateczne wezwanie do zapłaty”. Gdy i to nie pomoże, rozważamy, czy opłaca się nam składać wniosek do sądu. Jeśli tak, czynimy to niezwłocznie.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!