fbpx

Pierwsza firma w 2022r.

Jeśli uważasz, że jednym z najlepszych planów na 2022 jest pierwsza firma, to przygotowaliśmy zestaw podstawowych informacji na temat tego, jak może wyglądać pierwsza firma w 2022 roku.

Prowadzenie własnej firmy to spore wyzwanie i wystawienie się na duże ryzyko. Jeśli w 2022 roku planujesz uruchomić pierwszą firmę, to mamy na początek dobrą informację. Jeśli chcesz założyć firmę przez internet, to musisz wiedzieć, że będziesz to mógł zrobić przez serwis biznes.gov.pl. Znika strona ceidg.gov.pl. Jej rolę przejmuje właśnie biznes.gov.pl

Pomysł na biznes 2022

Pomysły na biznes mogą być różne. Nie inaczej jest w przypadku biznesu rozpatrywanego w 2022 roku. Nawet najlepszy pomysł na biznes bez odpowiedniego wykonania nie uda się i odwrotnie, nawet niezbyt dobrze rokujący pomysł na biznes ma szansę powodzenia. Szukanie pomysłu na biznes warto zacząć od prześledzenia co tak naprawdę nas interesuje, na czym się znamy. Jeśli jesteś dobrym cukiernikiem być może warto spróbować z pracownią tortów. Znasz się na finansach? Być może własne biuro pośrednictwa. Są takie biznesy, w których ważna jest lokalizacja i takie, w których liczy się ona znacznie mniej.

Finansowanie biznesu

Pomyśl też w jaki sposób chcesz sfinansować konkretny biznes. Czy będziesz przeznaczał na to pieniądze z własnych oszczędności, weźmiesz kredyt, czy też postarasz się o wspólnika. Gdy ustalisz finansowanie, zrób nawet proste obliczenia zakładając oczekiwaną rentowność. Zobacz, czy biznes będzie ci się opłacać.

Nie musisz robić typowego biznesplanu. Wystarczy prosta kalkulacja w excelu żeby sprawdzić, czy to się opłaci.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład — najważniejsze elementy

Podatki przy działalności

Od stycznia 2022 czekają nas rewolucyjne zmiany wprowadzone przez zestaw ustaw zwanych Polski Ład. Największą zmianą jest wprowadzanie ryczałtu dla większej ilości działalności gospodarczej. Ryczałt to forma rozliczania podatku, w której płacimy stałą stawkę procentową od przychodu. Dla celów podatkowych nie mają znaczenia koszty. Żaden zakup nie liczy się w momencie rozliczania podatku. Mówiąc najprościej, jeśli w ciągu miesiąca wystawimy faktury na łączną kwotę 20 000 zł i poniesiemy koszty związane z działalnością w wysokości np. 2 000 zł, to podatek obliczymy od pełnej kwoty 20 000 zł. W zamian za to będzie można zastosować ryczałt, czyli stały procent. Stawka podatku uzależniona jest od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy. W przypadku programisty czy fotografa od 2022 roku będzie to 12%. Do tej pory było 15%. Lekarze zapłacą 15% ryczałtu, zamiast 17%. Sama formuła działania ryczałtu nie zmienia się. Jedyne, co ulega zmianie to stawki.

Nie ma tu znaczenia, czy jest to działalność nowa, zakładana dopiero w 2022 roku czy też kontynuacja działalności. Jeśli chcesz uruchomić działalność w 2022, pamiętaj o tym by dobrze przeliczyć, która forma opodatkowania będzie najlepsza. Oprócz ryczałtu wciąż funkcjonuje rozliczenie na podstawie skali podatkowej, a także w formule podatku liniowego. O ich opłacalności decyduje przede wszystkim to, jaki rodzaj działalności będziesz prowadzić.

ZUS 2022

Warto też pamiętać, że jeśli zakładasz pierwszą działalność gospodarczą w 2022 wciąż będziesz mógł skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Będą wprawdzie trochę wyższe niż takie same w 2021 ale może to być dobry start dla początkującego przedsiębiorcy. Preferencyjny ZUS to 285,71 zł. Po dwóch latach będziesz musiał zapłacić już pełny ZUS.

Pełny ZUS 2022

Jeśli nie możesz skorzystać z preferencyjnego ZUSU, musisz pamiętać, że pełne składki również się zmieniają. Wszystko za sprawą najniższego wynagrodzenia, które jest bazą do obliczania stawek ZUS.

Warto też wiedzieć, że zmienia się również sposób obliczania składki zdrowotnej. Jej wysokość będzie zależna od dochodu przedsiębiorcy.

Spółka z o.o.

Oprócz jednoosobowej działalności gospodarczej, inną popularną formą prowadzenia firmy jest spółka z o.o. To zdecydowanie najprostsza spółka spośród wszystkich spółek kapitałowych. Najważniejszą różnicą w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej jest np. to, że spółka z o.o. ma osobowość prawną. Oznacza to, że działa zupełnie niezależnie od swoich wspólników. Jest osobnym bytem, którym się zarządza. Spółka rozlicza też inaczej podatki. Spółka płaci CIT (odpowiednik podatku dochodowego od osób fizycznych). Wysokość podatku CIT to 9% dla najmniejszych spółek, czyli tych, których obroty są nie wyższe niż 2 mln euro czyli niecałe 9 mln złotych. Tak niskiego podatku nie można jednak zastosować gdy spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

W spółce z o.o., która została zawiązana przez co najmniej dwie osoby fizyczne nie trzeba będzie rozliczać składek ZUS jeśli spółka nie będzie zatrudniała pracowników. Wspólnicy nie są objęci składkami ZUS.

Świadczenie pracy na rzecz spółki

Jeśli wspólnicy realizują odpłatne świadczenia na rzecz spółki, to takie świadczenie nie są objęte ubezpieczeniu społecznemu, jeśli np. nie jest to realizowane na podstawie umowy o pracę.

W przypadku członków zarządu spółki, którzy zajmowali się zarządzaniem nią na mocy powołania mogą pobierać do końca 2021 wynagrodzenie, w którym nie trzeba rozliczać ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2022 spółka będzie musiała rozliczać od tego wynagrodzenia 9% składki zdrowotnej.

Jeśli planujesz otworzyć pierwszą firmę w 2022 roku, to na pewno będziesz musiał zwrócić uwagę przede wszystkim na założenia Polskiego Ładu.

 
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Zwolnienie L4 i działalność gospodarcza

Czy przedsiębiorca może pójść na zwolnienie lekarskie? Jak działa zwolnienie L4 przedsiębiorcy? Choroba, czasowa niedyspozycja, konieczność regeneracji zdrowotnej. Powody, dla których przedsiębiorca musi zrobić sobie...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Zmiany w prawie pracy 2023. Zobacz listę najważniejszych zmian

Początek roku to zwykle czas na zmiany w prawie. Zobacz, jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców w 2023. 2023 rok obfituje w sporą liczbę...

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej

Dotacja z urzędu pracy może być dobrym źródłem finansowania na początku prowadzenia biznesu. Jeśli chcesz otworzyć firmę, warto zainteresować się tym, co oferują powiatowe...

Przedsiębiorca i OFE

Przedsiębiorca odprowadzający składki na ZUS wciąż zbiera środki w OFE. Zapowiadana likwidacja OFE nie doszła do skutku. Co jednak znamienne, popularność systemu spada. Jak...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!