Czy wykupienie auta z leasingu się opłaca?

Wykupienie auta z leasingu jest z jedną możliwości, jaką masz na koniec umowy. Sprawdź, czy to rozwiązanie się opłaca? Zobacz, kiedy warto wybrać wykup samochodu z leasingu.

Wykupienie auta z leasingu wciąż wywołuje gorącą dyskusję. Wszystko za sprawą zmian wprowadzonych przez tzw. Polski Ład. I choć z przepisami Polskiego Ładu żyjemy już od dłuższego czasu, wątpliwości nie brakuje. Sporo pytań pojawia się właśnie przy okazji wykupu leasingu.

Czy opłaca się wykupienie auta z leasingu?

Odpowiedź zależy oczywiście od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba rozważyć motywację, która stała za finansowaniem auta w leasingu, a przede wszystkim należy przypomnieć sobie, czy zakładaliśmy od początku wykup pojazdu. Jeśli chcemy, by auto stało się naszą własnością, to wykup z leasingu wydaje się zawsze opłacalnym rozwiązaniem. Warto jednak sprawdzić, czy bardziej opłacalne jest wykupienie pojazdu w ramach prowadzonej działalności, czy też jako składnik majątku prywatnego.

Ogólna zasada brzmi: tak, wykup samochodu z leasingu w większości przypadków się opłaca. Mamy bowiem na własność majątek o określonej wartości. I przepisy Polskiego Ładu nie zmieniły wiele w podejściu do wykupu. Jest on wciąż możliwy i wciąż jest opłacalny. Różnice są nieznaczne w odniesieniu do tego, czy kupujemy pojazd jako składnik majątku firmowego, czy prywatnego.

Auto prywatne używane w działalności

Jeśli przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, wykupi pojazd z leasingu do majątku prywatnego, przedsiębiorca będzie mógł odliczyć od przychodu 20 proc. wydatków związanych z eksploatacją pojazdu i 50 proc. VAT z faktur, które dokumentują wydatki wynikające z tego, że wykorzystujemy samochód w firmie.

Auto firmowe

Jeśli natomiast samochód wykupujemy do majątku firmy, to można do kosztów zaliczyć całą kwotę wykupu i nawet 75% proc. wydatków związanych z użytkowaniem auta.

Wady wykupu auta z leasingu do majątku firmowego

Trzeba jednak pamiętać, że każde rozwiązanie ma też wady. W przypadku wykupu auta z leasingu do majątku firmowego trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy i składkę zdrowotną, jeśli sprzedamy pojazd przed upływem 6 lat. Takie samo ograniczenie będziemy mieli w przypadku wykupu samochodu na dane prywatne, czyli do majątku prywatnego. Dodatkowo nie będzie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu, a także VAT-u z faktury za zakup auta.

Jak więc widać, wykup auta z leasingu wciąż się opłaca. Zmiana „in minus” dotyczy przede wszystkim kwestii odsprzedaży pojazdu, gdy już go wykupimy. Zanim wprowadzono Polski Ład, można było bez konsekwencji sprzedać samochód po upływie sześciu miesięcy. Teraz sprzedaż przed upływem 6 lat obciążona jest koniecznością rozliczenia podatku dochodowego.

Obecnie nie ma znaczenia, kiedy przedsiębiorca decyduje się na wykup pojazdu, może to zrobić w każdym momencie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku leasingu operacyjnego minimalna długość trwania umowy to 2 lata. Mało tego. Maksymalne skrócenie okresu leasingu wiąże się z tym, że wartość wykupu auta będzie zdecydowanie wyższy.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!