Skrócenie okresu wypowiedzenia. Czy można skrócić czas wypowiedzenia?

Czy okres wypowiedzenia może być skrócony przez pracownika, pracodawcę, czy tylko przez obie strony jednocześnie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Skrócenie okresu wypowiedzenia często może być najlepszym rozwianiem dla wszystkich stron, gdy współpraca nie układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Pozostaje pytanie, czy da się skrócić okres wypowiedzenia?

Skrócenie okresu wypowiedzenia

Jako przedsiębiorca zdecydowałeś o rozstaniu się z pracownikiem. Umowa zawiera okres wypowiedzenia. Nie zawsze jednak na rękę jest dotrzymywanie okresu wypowiedzenia. Czy można więc skrócić okres wypowiedzenia? Tak.

Prawo zezwala na taki krok. Najłatwiej będzie zrobić to, jeśli obie strony przystaną na to jednocześnie. Wtedy taka decyzja jest wynikiem porozumienia stron stosunku pracy. Jeśli sam pracodawca chciałbym skrócić czas wypowiedzenia, to może to zrobić, ale tylko w określonych okolicznościach.

CZYTAJ TAKŻE: Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy – wzór do pobrania

Kiedy przedsiębiorca może skrócić okres wypowiedzenia?

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę jest możliwe wyłącznie w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że dotyczy osób zatrudnionych przez co najmniej 3 lata u danego pracodawcy. W sytuacji skrócenia okresu wypowiedzenia przedsiębiorca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Jego kwota to wartość wynagrodzenia za pozostałą część czasu wypowiedzenia.

Są przypadki, kiedy pracodawca może skrócić 3-miesięczny okres wypowiedzenia do 1 miesiąca, jeśli chciałby wcześniej rozwiązać umowę. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy ogłoszono upadłość pracodawcy, likwidację zakładu pracy albo z powodu przyczyny, która nie dotyczy pracownika.

Jak skrócić okres wypowiedzenia?

Jeśli pracodawca chce skrócić okres wypowiedzenia, to musi pracownika poinformować o tym w momencie, gdy przekazuje wypowiedzenie umowy. Nie można tego zrobić później. W sytuacji, gdy czas wypowiedzenia zostanie skrócony, to pracownik ma prawo do odszkodowania za resztę okresu wypowiedzenia. Dni te wliczane są do okresu zatrudnienia, ale nie do wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Skrócenie okresu wypowiedzenia – odszkodowanie

Załóżmy, że pracodawca decyduje się na skrócenie okresu wypowiedzenia. Musi wypłacić wtedy odszkodowanie. Ile ma na to czasu? W takiej sytuacji, gdy minie ten skrócony czas wypowiedzenia, to ostatecznym terminem jest ostatni dzień pracy. Jeśli tego terminu nie dotrzyma, grozi mu kara grzywny.

Jakie odszkodowanie za skrócenie czasu wypowiedzenia?

W przypadku gdy okres wypowiedzenia zostanie skrócony, co jest równoznaczne z koniecznością wypłaty odszkodowania, może się pojawić pytanie, jak wysokie odszkodowanie powinno być. Wysokość odszkodowania ustala się zgodnie z zasadami ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Mówiąc inaczej, będzie to przeciętne miesięczne wynagrodzenie lub jego wielokrotność z zastrzeżeniem, że uwzględnione będą stałe miesięczne składniki wynagrodzenia – w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do odszkodowania, składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne w zmiennej wysokości, wypłacane pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania –  w przeciętnej wysokości z tego okresu, składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania – w średniej wysokości z tego okresu.

CZYTAJ TAKŻE: Odszkodowanie z ZUS. Kto może je otrzymać?

Podatek za odszkodowanie za skrócenie wypowiedzenia

Odszkodowanie takie nie jest oskładkowane, ale trzeba zapłacić od niego podatek.

Skrócenie czasu wypowiedzenia – porozumienie stron

Jeśli obie strony zdecydują się na skrócenie okresu wypowiedzenia, to skrócenie może mieć dowolny wymiar czasowy. Nawet kilkudniowy. Warto jednak wiedzieć, że nie oznacza to automatycznie, że umowa wygasa za porozumieniem stron. W tym przypadku porozumienie stron dotyczy wyłącznie skrócenia okresu wypowiedzenia. W tym przypadku nie należy się pracownikowi odszkodowanie.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Na to pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, jako że usługi zaufania stają się coraz bardziej powszechne. Nic dziwnego, korzystanie...

Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się spodziewać kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca może podejrzewać, że jego pracownik, który poszedł na „chorobowe”, w rzeczywistości ma się dobrze, a nawet wykonuje dodatkową pracę zarobkową. Zawiadomi ZUS, a...

Podpis elektroniczny PDF. Jak podpisać dokument PDF e-podpisem?

Podpis elektroniczny to narzędzie, które zrewolucjonizowało świat administracji i biznesu. Pozwala ono na w pełni zdalny obieg dokumentów, co znacznie usprawnia i ułatwia ten...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!