Skrócenie okresu wypowiedzenia. Czy można skrócić czas wypowiedzenia?

Czy okres wypowiedzenia może być skrócony przez pracownika, pracodawcę, czy tylko przez obie strony jednocześnie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Skrócenie okresu wypowiedzenia często może być najlepszym rozwianiem dla wszystkich stron, gdy współpraca nie układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Pozostaje pytanie, czy da się skrócić okres wypowiedzenia?

Skrócenie okresu wypowiedzenia

Jako przedsiębiorca zdecydowałeś o rozstaniu się z pracownikiem. Umowa zawiera okres wypowiedzenia. Nie zawsze jednak na rękę jest dotrzymywanie okresu wypowiedzenia. Czy można więc skrócić okres wypowiedzenia? Tak.

Prawo zezwala na taki krok. Najłatwiej będzie zrobić to, jeśli obie strony przystaną na to jednocześnie. Wtedy taka decyzja jest wynikiem porozumienia stron stosunku pracy. Jeśli sam pracodawca chciałbym skrócić czas wypowiedzenia, to może to zrobić, ale tylko w określonych okolicznościach.

CZYTAJ TAKŻE: Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy – wzór do pobrania

Kiedy przedsiębiorca może skrócić okres wypowiedzenia?

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę jest możliwe wyłącznie w przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że dotyczy osób zatrudnionych przez co najmniej 3 lata u danego pracodawcy. W sytuacji skrócenia okresu wypowiedzenia przedsiębiorca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Jego kwota to wartość wynagrodzenia za pozostałą część czasu wypowiedzenia.

Są przypadki, kiedy pracodawca może skrócić 3-miesięczny okres wypowiedzenia do 1 miesiąca, jeśli chciałby wcześniej rozwiązać umowę. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy ogłoszono upadłość pracodawcy, likwidację zakładu pracy albo z powodu przyczyny, która nie dotyczy pracownika.

Jak skrócić okres wypowiedzenia?

Jeśli pracodawca chce skrócić okres wypowiedzenia, to musi pracownika poinformować o tym w momencie, gdy przekazuje wypowiedzenie umowy. Nie można tego zrobić później. W sytuacji, gdy czas wypowiedzenia zostanie skrócony, to pracownik ma prawo do odszkodowania za resztę okresu wypowiedzenia. Dni te wliczane są do okresu zatrudnienia, ale nie do wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Skrócenie okresu wypowiedzenia – odszkodowanie

Załóżmy, że pracodawca decyduje się na skrócenie okresu wypowiedzenia. Musi wypłacić wtedy odszkodowanie. Ile ma na to czasu? W takiej sytuacji, gdy minie ten skrócony czas wypowiedzenia, to ostatecznym terminem jest ostatni dzień pracy. Jeśli tego terminu nie dotrzyma, grozi mu kara grzywny.

Jakie odszkodowanie za skrócenie czasu wypowiedzenia?

W przypadku gdy okres wypowiedzenia zostanie skrócony, co jest równoznaczne z koniecznością wypłaty odszkodowania, może się pojawić pytanie, jak wysokie odszkodowanie powinno być. Wysokość odszkodowania ustala się zgodnie z zasadami ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Mówiąc inaczej, będzie to przeciętne miesięczne wynagrodzenie lub jego wielokrotność z zastrzeżeniem, że uwzględnione będą stałe miesięczne składniki wynagrodzenia – w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do odszkodowania, składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne w zmiennej wysokości, wypłacane pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania –  w przeciętnej wysokości z tego okresu, składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania – w średniej wysokości z tego okresu.

CZYTAJ TAKŻE: Odszkodowanie z ZUS. Kto może je otrzymać?

Podatek za odszkodowanie za skrócenie wypowiedzenia

Odszkodowanie takie nie jest oskładkowane, ale trzeba zapłacić od niego podatek.

Skrócenie czasu wypowiedzenia – porozumienie stron

Jeśli obie strony zdecydują się na skrócenie okresu wypowiedzenia, to skrócenie może mieć dowolny wymiar czasowy. Nawet kilkudniowy. Warto jednak wiedzieć, że nie oznacza to automatycznie, że umowa wygasa za porozumieniem stron. W tym przypadku porozumienie stron dotyczy wyłącznie skrócenia okresu wypowiedzenia. W tym przypadku nie należy się pracownikowi odszkodowanie.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo pracy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!