Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Ile wynosi zasiłek dla osób bezrobotnych od 1 czerwca w 2023 roku?

Prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych mają osoby, które pracowały na etacie przez przynajmniej rok w ciągu ostatnich 18 miesięcy i utrzymywały przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, a ich pracodawca odprowadzał składki na Fundusz Pracy. Muszą być zarejestrowane jako bezrobotni i spełniać kilka dodatkowych warunków. Sprawdź, komu przysługuje zasiłek i jak wzrosła wysokość zasiłku od 1 czerwca 2023 roku.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od 1 czerwca 2023 roku?

W roku 2023 zasiłek dla bezrobotnych jest ważnym wsparciem finansowym dla osób, które utraciły swoje zatrudnienie i spełniają określone kryteria. Od 1 czerwca 2023 r. kwota zasiłku dla bezrobotnych wynosi:

  1. 1491,90 zł – w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku,
  2. 1171,60 zł – w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.

Jeśli osoba bezrobotna ma mniej niż 5 lat stażu pracy, dostaje 80 proc. zasiłku. Bezrobotny, którego okres uprawniający do zasiłku wynosi co najmniej 20 lat, dostaje zasiłek podwyższony do 120%.

Zasiłek dla bezrobotnych co do zasady podlega waloryzacji 1 czerwca o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w 2023 roku, osoba ubiegająca się o wsparcie musi spełniać określone wymagania. Typowe kryteria, które muszą zostać spełnione, to:

  • Status bezrobotnego: zasiłek przysługuje osobom, które poza spełnieniem pozostałych warunków są zarejestrowane jako bezrobotne w odpowiednim powiatowym urzędzie pracy.
  • Okres składkowy: wymaga się, że osoba wnioskująca o zasiłek musi mieć odpowiedni okres składkowy. Mówiąc inaczej, musiała ona płacić określone składki na ubezpieczenie społeczne przez pewien czas przed utratą pracy.
  • Aktywność zawodowa: żeby otrzymywać zasiłek, nie można wykonywać żadnej innej pracy zarobkowej.

Jak długo wypłacany jest zasiłek dla osób bezrobotnych?

Zasiłek bezrobotny może otrzymywać przez okres 180 lub 365 dni. Przez rok wypłaca się zasiłek dla tych osób, które mieszkają w powiecie, w którym stopa bezrobocia przekracza 150% przeciętnej stopy bezrobocia lub taka osoba ma powyżej 50 lat i jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku albo też ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko do 15 lat. Zasiłek przez 180 dni dostają ci bezrobotni, którzy mieszkają w regionie, gdzie bezrobocie nie przekracza 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.

Czy student ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Student nie może mieć statusu osoby bezrobotnej, ponieważ się uczy. Status osoby uczącej się wyklucza możliwość otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które utraciły swoje źródło dochodu i pozostają bezrobotne, mogą w niektórych przypadkach ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Warto jednak zauważyć, że kryteria zakwalifikowania się do zasiłku dla przedsiębiorcy mogą być bardziej skomplikowane niż w przypadku osób, które wcześniej były pracownikami. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przedsiębiorcy podejmujący decyzję o zamknięciu lub zawieszeniu działalności.

Podsumowując, zasiłek dla bezrobotnych w 2023 roku jest istotnym wsparciem dla osób, które utraciły pracę i spełniają określone wymagania.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!