Mały ZUS a zawieszenie działalności

Mały ZUS to preferencja dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają dopiero biznes. Jaki wpływ na preferencyjny ZUS ma zawieszenie działalności?

Mały ZUS to ulga dla tych, dla których składki ZUS to spore obciążenie. Szczególnie dla przedsiębiorców, którzy mają niewielkie doświadczenie biznesowe, zaczynają dopiero swoją drogę zawodową jako przedsiębiorcy. Na szczęście początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS.

Mały ZUS a zawieszenie działalności – jak działa mały ZUS?

Mały ZUS to specjalna opcja, preferencja obniżenia składek ZUS dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie firmy. Żeby móc skorzystać z niskiego ZUS-u trzeba spełnić dwa warunki. Przede wszystkim przez ostatnie 60 miesięcy nie można prowadzić działalności gospodarczej, a działalność, która prowadzimy obecnie, nie jest wykonywana na rzecz byłego pracodawcy.

Mówiąc wprost, każda osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z prowadzeniem firmy i nie jest to samozatrudnienie realizowane na rzecz byłego pracodawcy, może skorzystać z ZUS.

Składki ZUS oblicza się od podstawy. Podstawa jest deklarowana przez przedsiębiorców. Może być dowolna jednak minimalna wysokość podstawy to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto.

Gdy już ustalimy tę podstawę, to składki ZUS oblicza się jako określony procent tej podstawy. I tak np. składka emerytalna to 19,52% podstawy. W przypadku preferencyjnego ZUS-u podstawa to 30% najniższej pensji.

Koniecznie trzeba pamiętać, że niższy ZUS dotyczy tylko przedsiębiorcy. W przypadku, gdy zatrudnia się pracowników, to składki za pracowników płaci się zawsze w pełnej wysokości.

Mały ZUS a zawieszenie działalności – czas trwania ulgi

Niski ZUS można płacić przez 24 miesiące. I to pełne 24 miesiące liczone po kolei od momentu uruchomienia działalności. Pytanie, które się nasuwa, dotyczy sytuacji, w której będziemy chcieli działalność zawiesić. Jeśli biznes nie idzie, tak jak planowaliśmy, trafiliśmy w okres pogarszającej się koniunktury, to zawsze możemy go zawiesić.

Zawieszenia działalności gospodarczej dokonuje się poprzez złożenie wniosku w ewidencji przedsiębiorców. Zawieszenie powoduje, że nie możemy prowadzić działalności ani uzyskiwać przychodów. Przedsiębiorca nie musi też płacić składek ZUS.

Mały ZUS a zawieszenie działalności – czy zawieszenie działalności przedłuża preferencyjne składki ZUS?

A jak wygląda kwestia: mały ZUS a zawieszenie działalności? W sytuacji, gdy przedsiębiorca objęty jest preferencyjnymi składkami ZUS, może oczywiście zawiesić działalność. Trzeba jednak wiedzieć, że czas zawieszenia liczy się do czasu preferencyjnego ZUS-u. Mówiąc wprost, jeśli zawiesimy działalność, to okres zawieszenia nie przerywa biegu.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie przerywa biegu 24 miesięcy, czyli okres zawieszenia działalności wlicza się do okresu 24 miesięcy, w którym możesz płacić obniżone składki. Mówiąc inaczej, jeśli masz prawo do tego, by płacić obniżone składki ZUS, to zawieszenie działalności powoduje, że ten okres dalej biegnie. Jeśli po dwóch-trzech miesiącach wznowisz działalność, to mały ZUS zapłacisz tylko do ukończenia 24 miesiąca od początku prowadzenia działalności.

Przykładowo:

Elżbieta otworzyła działalność gospodarczą w styczniu 2021 roku i skorzystała z możliwości opłacania preferencyjnych składek ZUS. Wiedziała, że będzie mogła być na Małym ZUS-ie do grudnia 2023 roku. W czerwcu postanowiła zawiesić działalność, po czym z powrotem odwiesiła ją w sierpniu. Nadal może korzystać z Małego ZUS-u, jednak wciąż jedynie do końca grudnia 2023 roku. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jaka klauzula do CV obowiązuje obecnie? Aktualna treść i podstawa prawna

Aby Twoje CV zostało wzięte pod uwagę przez potencjalnego pracodawcę, pamiętaj o umieszczeniu w nim klauzuli RODO. Jak powinna wyglądać? Gdzie ma się znaleźć?...

Niecałe dwa tygodnie przed ostatecznym złożeniem PIT-u nie działa Urząd Skarbowy

Użytkownicy, którzy chcieli dzisiaj rano zalogować się do e-Urzędu Skarbowego zostali zaskoczeni komunikatem błędu. Na stronie https://urzadskarbowy.gov.pl/ widnieje komunikat: „Mamy przerwę w działaniu e-Urzędu...

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!